Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 10:49
 
Tarhan: "Yanlış anlaşıldı"
Siyaset Haberi
Tarhan:

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “270 bin TL değerinde golf aracı alımı var” diye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdiği konuda yanlış anlaşıldığını ve golf araç alımını değil, ihalenin düzenleniş şeklini eleştirdiğini söyledi.

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, il binasında gündeme dair basın açıklamasında bulundu. Toplantıda İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yönetimi, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya yer aldı. Milletvekili Tahsin Tarhan, açıklamasında Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini ve yapılan ihaleleri eleştirerek golf araçları konusunun basına farklı yansıdığını ifade etti. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Orada sorduğum soru şuydu: Neden ihaleye golf aracı olarak çıkıyorsunuz? Orada Park Bahçelerde kullanılmak üzere elektrikli şu araca ihtiyacımız var yazsaydınız, Türkiye’de 20 tane firma teklif verir. Golf aracına kimse teklif vermez” dedi.

“YANLIŞLARI DA ELEŞTİRECEĞİZ”

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen golf araçları konusunun yanlış anlaşıldığını ifade eden Tarhan, “TBMM’de geçen hafta Kocaeli’deki israflarla ilgili açıklama yaptım. Bizler yerel yönetimlerde belediyelerin yaptığı güzel projeleri her zaman alkışlayacağız. Ama yanlışları da eleştireceğiz. Sayın Başkan makam aracını sattı. Sonra gidip bir tane minibüsün içine 250 Bin TL’lik dizayn için para vererek kendine makam aracı yaptı. Biz bunu doğru eleştirdik. Golf aracı basında farklı yansıtıldı. Orada sorduğum soru şuydu: Neden ihaleye golf aracı olarak çıkıyorsunuz? Şunu yazabilirdiniz. Park Bahçelerde kullanılmak üzere elektrikli şu araca ihtiyacımız var yazsaydınız, Türkiye’de 20 tane firma teklif verir. Golf aracına kimse teklif vermez” dedi.

“BİZ ADRESE TESLİME KARŞIYIZ”

Açıklamalarına devam eden Tarhan, “Durak boyama işi var. Diyor ki, ‘reklamlı durağı boyanmasın’. 5 bin kişi işe başvuruyor. 2 iş için insana ihtiyaç var. Statlarda sığmıyorlar. Kapalı spor salonlarında yapılıyor. Böyle bir teklifle çıksanız, eminim ki Kocaeli’de en az 500 esnaf başvurur. 281 bin TL’ye veriliyor. Bu işi için teklif sayısı 1. Biz buna itiraz ediyoruz. Bu ne demek, adrese teslim. Biz buna karşıyız” şeklinde konuştu.

“GOLF ARACI BEYDAĞI TİCARET’E VERİLİYOR”

17 milyon TL’lik araç kiralama işinden söz eden Tarhan, “Şoförsüz, yakıtsız araç kiralama yazıyor. Bir kamu kurumu şoför almıyorsa yakıt da almıyorsa neden araç kiralar? 2 yıllık kira bedeli 17 Milyon TL’ye en az 80 tane kamyon alabilir. Bu iş nereye veriliyor. Gaziantep’teki, Ankara’daki bir firmaya. Kusura bakmayın deniz bitti. Bundan sonra her yapılan işin üzerine gideceğiz. Herkes görevini yapacak, hesabını verecek. Ben Büyükşehir Belediye Başkanından şu açıklamayı beklerdim, ‘Daha dikkatli olacağız, her şeyin hesabını vereceğiz’ diye. İlginç olan, 17 Milyon TL’lik ihaleye giren Gaziantepli firmanın arkasında ikinci kim oluyor? Bu işi alan Beydağı Temizlik Ticaret Limited Şirketi. Golf aracı bunlara veriliyor. Kiralama işine girip de ikinci olan firmaya golf aracı işi veriliyor. Yani iki iş de birbirinden haberdar” dedi.

“METRO İÇİN BAKANLIKLA SÖZLEŞME HENÜZ YOK”

Metro Projesi henüz bitmemişken Metro tabelaları asıldı, seçimden önce. O tabelalarla seçim kampanyası yürüttüler. Seçimden sonra başkan değişti. Biz bu işin altından kalkamayız deyip bakanlığa devrettiler. Gebze Meydanı kazınmış kapatılmış. Bakanlığa sorduk, diyor ki: Başkanlığımız ile büyükşehir belediye arasında imzalanacak protokol ile devrin şekli ve içeriği yani yapım, araç alım, müşavirlik gibi işlerin hangi tarafça yapılacağı belirlenecektir. Daha bir sözleşme yok. Kamulaştırmayı kim yapacak karar vermemişler. Cengiz Topel havalimanı arasında 23 kilometrelik bir Kartepe Körfez hattı var. Henüz daha belirlenmemiş” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan:, "Yanlış, anlaşıldı",
Yorumlar
Haber Yazılımı