Tarhan; “Yatırım Ekonomisine Dönülmeli”
Haber
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 13:59
 
Tarhan; “Yatırım Ekonomisine Dönülmeli”
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Yol, Köprü, Havalimanı - Yap, İşlet, Vatandaş Ödesin anlayışından acilen vazgeçilmeli ve yatırım ekonomisine dönülmelidir.” dedi.
Kocaeli Haberi
Tarhan; “Yatırım Ekonomisine Dönülmeli”

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Bugün şöyle yapılmadı, böyle yapılmadı demenin zamanı çoktan geçti. Ülke Göz göre göre bir ekonomi krize, bir develiasyona sürüklendi. Bundan sonra yapılması gerekenler çok açık.Yol, Köprü, Havalimanı - Yap, İşlet, Vatandaş Ödesin anlayışından acilen vazgeçilmeli ve yatırım ekonomisine dönülmelidir. Bu ülkenin taşıyıcı kolonu sanayidir, üreticidir, yatırımcıdır diye yüzlerce kez söyledik. Maalesef 16 yılda Sanayiciyi ve Üreticiyi üvey evlat gibi görenler şimdi sanayicilerden medet umuyor. Sanayicinin cebinde para yok ki gidip bankadan dolar alsın, sanayiciler her gün çalışan çıkartıyor, girdi maliyetlerini düşürmek için çabalıyor.

ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Tüketime dayalı, güçlü bir sanayisi olamayan ülkeler ekonomik çöküşe mahkumdur. Döviz kurunun, özellikle Dolar’ın bir hafta içinde 1,50 Lira yükselmesi, piyasaların siyasi iktidara, ekonomi yönetimine ve devletin borçlanma şekline güvenmediğinin açık bir resmidir. Düşünün ki yeni sistemin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı açıklandığı anda Dolar kuru inanılmaz bir yükseliş gösteriyor. Papaz tutuklanıyor aynı, Cumhurbaşkanı konuşuyor aynı, demek ki zayıf ve kırılgan bir ekonomi yaratılmış. Siyasi krizlerin ekonomik sonuçlar doğurmasının önüne geçilemezse maalesef ülkemizi çok daha zor günler bekliyor.

KRİZ DOĞRU YÖNETİLMELİDİR

Bugün Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılı ekonomik süreç düzgün yönetilebilirse en az hasarla atlatılabilir. Düzgün yönetilmedir diyorum çünkü öncellikle ekonomik bir kriz olduğu kabul edilmedir. Derhal yatırım ekonomisine geçilmelidir. Yatırımcı desteklenmeli, Üretim Girdi Maliyetlerinin üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Kanal İstanbul gibi yüksek maliyetli projeler durdurulmalıdır. Her fırsatta dolar ile borçlanmayın diyenler, ülke kredilerini milyar dolarlık krediler için yaptıkları için bu durumdayız. Yürütülen ekonomi politikalarının ve harcamaların yanlışlığını ortaya koymadan krizi yönetilmek mümkün değildir.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan;, “Yatırım, Ekonomisine, Dönülmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı