Haber Detayı
25 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:31
 
Tasarım Vadisi Gebze'de olmalı
Gebze Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Oturumu ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Gebze Teknik Üniversitesi Eski Rektörrü Prof. Dr. Haluk Görgün, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, bölgemizdeki OSB Başkanları, STK Temsilcileri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve ASELSAN Yönetileri ile birlikte GTO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
Gebze Haberi
Tasarım Vadisi Gebze'de olmalı

BİZ SÜPER LİGDEYİZ
 
Toplantının açılış konuşmasını Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler yaptı. Çiler " Sanayi üniversite işbirliği kapsamında yeniliklere ve girişimlere çok açık olan biri olan, sanayinin ve sanayicinin derdini dert edinmiş. bizden daha çok Gebzeli olan Sayın Hocam Haluk Görgün'ün aramızda omasından dolayı çok memnunuz. Hocam akşam karar veren sabaha faaliyete geçen bir karaktere sahipti. Allah onun gibi bilim adamlarının sayısını artırdın. Hem OSB'ler olarak hem ticaret odası olarak Gebzenin tanınmasına katkı sağlayanların başında yine sayın hocam vardı.15 Temmuz'un ikinci yıldönümünü geride bıraktık. Biz demokrasiye olan inancımızı hiç kaybetmedik.. Unutmayacağız, unutturmayacağız dedik. Resim sergimizle de bunu göstermek istedik. Geleceğimiz aydınlık olduk. Stopaj vergisinin yanlış olduğunu belitmek istiyor, bunun takipçisi olduğumuzun altını çizmek isterim. İş dünyasından da bu konuda destek istiyoruz. Diğer bir konun ise Tasarım Vadisi. Türkiye'ye bir Tasarım Vadisi kurulacak.Bilişim Vadisi Gebze'de kurulması gerekir dedik. Ulusal basında 450 adet haberimiz çıktı. Neden? Türkiye genelinde AR-GE sayısı 943 Kocaeli'de 103 ve 86'sı Gebze'de... Teknopark Geliştirme Merkezlerimizin sayısı ortada. Bu kadar geliştirme ve Ar-Ge buradayken, TÜBİTAK'tan bahsetmedim, GTÜ'den bahsetmedim buradayken Bilişim Vadidi Gebze dışında bir yerde olamazdı. Dolayısı ile Tasarım Vadisi'nin Gebze kurulması neden olması. Sanayinin kalbinin olduğu Gebze'de tasarım ofisleri başka bir bölgede olmaz diye düşünüyorum. Biz sanayi 4.0'a hazırız. 65 ilin fazlasından ihracat yapıyoruz. 4 İhtisas OSB'miz var. Biz süper ligdeyiz. Süper ligde olan bir bölge için Tasarım Vadisi'nin de buraya kurulması lazım. "dedi. 
 
GEBZE ŞAMPİYONLAR LİGİNDEDİR
 
GTO Başkanı Çiler'in ardından kürsüye konuşmasını gerçekleştirmek üzere gelen Prof. Dr. Haluk Görgün önce Gebze basınının bayramını kutladı. Görgün, "Şu anda kendimi evimde hissediyorum. Burada görev yaptığım süre içerisinde ne zaman bir proje içinde olduysak başta Gebze Ticaret odası olmak üzere kentten hep destek aldık. Artık bende iş dünyasının risk bölümünde olan kitle tarafında oturuyorum. İstihdam eden, ekonomi risklerini planlayan biri konumundaydım. Özellikle mesleki eğitime önem veren ciddi adımlar atan GTO'nun 17 bin üyeye sahip olarak gücünü biliyorum. Gebze'nin benim hayatımda çok özel bir yeri var. Özel sektörle alışagelmişin dışında bir ilişkimiz oldu. Dünyada ve Türkiye'de Gebzenin yüzakı olan bir üniversite durumuna geldik. Ama bunu sizler olmasaydınız başaramazdık. Eğer kişisel olarak benim başarım varsa yine bu başarıda sizlerin katkısı vardır. Gebze'nin tüm özelliklerini her platformda, uluslararası arenada dilimizde tüy bitene kadar hep anlattık. En çok insan göçü alan Gebze'nin neden tercih edildiğini sormak lazım. İnsanlar umudunun ve huzurunun olacağı yeri tercih eder. Gebze hakikaten Süper lig hata Şampiyonlar Ligi kentidir. Türkiye'nin ilk teknoparkı burada kuruldu."dedi. Prof. Dr. Haluk Görgün konuşmasının bu bölümünde ASELSAN'ın yapısı ve çalışmaları hakkında da bilgi aktarımında bulundu. Görgün, Kıbrıs Barış Harekatı döneminde haberleşme ortamının sağlanması için kurulan ASELSAN'ın ayakta kalması için tarlalarını, simitçinin tüm gelirini, evli çiftlerin alyanslarını bağışladığı duygulu dönemlerden geçen bir şirket olduğunu ve o vatani görev aşkıyla işini yaptığını belirtti. Bugüne gelindiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın askeri alanda yaptığı yatırım ve reformlarla ASELSAN'da bundan payını almaktadır. Sürekli yerlileşmesi, millileşmesi, yenilenmesi gereken bir anlayışla tüm arakadaşlarımla çalışmaya devam ediyoruz." diyen Görgün, "Çok şükür son 15 yılda ki irade ile ordumuzun kullandığı ürünlerin yüzde 70'i milli ve yerli olma konumuna ulaşmıştır."dedi.
Toplantının sonunda Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Temmuz Ayı Oturumu'nun konuğu olan Prof. Dr. Haluk Görgün'e hediye sunumu gerçekleşti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Tasarım, Vadisi, Gebze'de, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı