Haber Detayı
14 Ocak 2016 - Perşembe 09:46
 
THY Pazar payını ikiye katlayacak
2023 hedeflerini revize eden THY, çıtayı yükseltti. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirketin küresel pazar payını yüzde 1.9'dan 4'e çıkaracaklarını söyledi.
- Haberi
THY Pazar payını ikiye katlayacak

2023 hedeflerini revize eden THY, çıtayı yükseltti. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirketin küresel pazar payını yüzde 1.9'dan 4'e çıkaracaklarını söyledi. Uçak sayısında hedef 450'den 500'e çıkarken, gelir ise 30 milyar dolar olarak belirlendi

Milli gelir, ticaret ve nüfusta dünyada yüzde 1 civarında pay alan Türkiye'nin, yüzde 1 çıpasına fark atan küresel şirketi Türk Hava Yolları (THY), 2023 vizyonuyla adeta patlama yapacak. 2023 hedeflerini yukarı yönlü revize ettiklerini belirten THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, daha önce 450 olarak belirledikleri uçak sayısını 500'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Şirketin gelir hedefi de 24 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarıldı. Revize edilen en çarpıcı hedef ise dünyadaki pazar payı... 

10 milyar dolarlık şirket 

Şirketin daha önce belirlenmiş 2023 hedefleri perspektifinde küresel pazar payı yüzde 1.9 olarak tespit edilmişti. THY'nin şirket değerinin 4.5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkacağını öngördüklerini anlatan Aycı, küresel pazar payını ise 2023'e kadar yüzde 3.5-4'e çıkaracaklarını kaydetti. Şirket
2015 sonunda 299 olan toplam uçak sayısını 2016 sonuna kadar 339'a , bu yıl açılacak altı yeni hat ile uçulan nokta sayısını da 290'a çıkarmayı planlıyor. Bu yıl filoya dahil olacak 43 yeni uçağın finansmanını tamamladıklarını açıklayan İlker Aycı, Avrupalı, Japon ve Amerikalı finans kuruluşlarının kredi taleplerine büyük ilgi gösterdiğine dikkat çekti. Aycı, "Japonlar'la sadece film izleme konusunda ilişkimiz yok. Samuraylar'dan ciddi kaynak sağladık. Amerikan Eximbank'ı da finansman konusunda devreye giriyor" diye konuştu. 

5 bin yeni istihdam 

Kapasite büyümesine paralel olarak personel sayısını da bu yıl yüzde 19 artıracaklarını belirten İlker Aycı, "Türk Hava Yolları bünyesine kabin memuru, pilot ve diğer görevliler olmak üzere 4 bin yeni eleman alacağız. Yan kuruluşlar ve teknik personel için de bin 500 kişilik kadro açılacak" dedi. Personel alımının ağırlıklı olarak kabin görevlisi ve pilotlardan oluşacağına dikkat çeken Aycı, yer hizmetleri için de personel ihtiyaçları olduğunu kaydetti. THY, şu anda 780'i yabancı uyruklu olmak üzere 4 bin 500 civarında pilot istihdam ediyor. 

Kavak değil çınar ağacı 

Yeni hatlarla Türkiye ihracatçısının Afrika açılımına destek verdiklerinin altını çizen Aycı, "Afrika'da 43 noktaya uçuyoruz. Hem yeni uçuş noktaları açacağız hem frekans derinliği için de çalışacağız. Kavak ağacı olmayacağız, çınar ağacı gibi mevcut destinasyonlarımızda kök salmayı hedefliyoruz. Amerika'ya günde 5 bin yolcu taşıyoruz. Bunu 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Bu yılki ciro hedefi 12.2 milyar $

20 bin 946 çalışanı, 299 uçaklık filosuyla uçuş yaptığı 284 hatta hizmet veren THY, 2015'te 61.2 milyon yolcu taşıdı. Yolcu sayısını yüzde 11.8 artıran şirket, henüz netleşmese de 2015 yılını 11 milyar dolarlık gelirle kapatacak gibi görünüyor. İç hatlarda 30.6 milyon, dış hatlarda 40.8 milyon olmak üzere 2016'da toplam 72.4 milyon yolcu taşımayı hedefleyen THY, bu yıl 12.2 milyar dolar satış geliri elde etmeyi planlıyor.

Yeni havalimanı hedefe ulaştırır

Yeni havalimanının önemine dikkat çeken İlker Aycı, "Yolcu memnuniyeti ve hedeflerimiz açısından yeni havalimanı çok önemli. Hizmet kalitemiz artacak ve koyduğumuz hedeflere ulaşmamız kolaylaşacak. Birçok yeniliği gerçekleştireceğiz" dedi.

Dolar tahminini pi'ye eşitledi

Euro/dolar paritesini 1.1 ve dolar/TL kurunu ise 3.14 (pi sayısı) olarak öngören şirket, bu yıl ortalama jet yakıtı maliyetinin ton başına 647 dolar olacağını hesap ediyor. Piyasa beklentisinin üzerinde ve jeopolitik olumsuzluklara rağmen çok güçlü hedefler belirleyen THY, toplam arz edilen koltuk sayısında yüzde 21 artışla 186 milyara ulaşmayı planlıyor. Milli şirket, yüzde 13 artışla da 815 bin ton kargo taşımayı öngörüyor.

Meteoroloji ekibi kurdu

2016'nın müşterinin gönlünü alacakları bir yıl olacağına vurgu yapan Aycı, rezervasyon ve bilet satışı sisteminde köklü bir değişikliğe gideceklerini kaydetti. Bu sayede akıllı telefonla 40 saniyede rezervasyon yapmak mümkün olacak. Olumsuz hava şartlarından fazla etkilenmemek için 5-6 kişilik bir meteoroloji ekibi kurdukları bilgisini de veren THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, bu alandaki çalışmalarını derinleştirmek istediklerini anlattı. Bu yolla kar, fırtına ve sis gibi olumsuzluklara karşı önceden tedbir alma kabiliyetini kazanmak istediklerini belirten Başkan Aycı, şunları kaydetti: "Yolcuyu İstanbul'a yığmamaya gayret edeceğiz. Bu tür durumlarda mali kayıplardan daha ziyade şirketin itibarına önem veriyoruz. Mali kaybı bir şekilde telafi edebiliriz ama güven duygusu çok daha hassas bir konu."

Borsa % 45, THY % 327 yükseldi

2023'te 10 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmayı hedefleyen THY, son 4 yılda borsadan yaklaşık 7 kat daha iyi performans sergiledi. Borsada endeksin yüzde 45 yükseldiği 9 Ocak 2012 tarihinden bu yana, THY hisseleri yüzde 327 değer kazandı. Hissedeki yükselişe paralel olarak şirketin piyasa değeri de 2 milyar 373 milyon liradan 10.2 milyara çıktı.

Kâr marjını % 26'ya çıkardı

Geçtiğimiz yıl artan rekabet ortamı, kurdaki dalgalanmalara ve faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşanan politik ve ekonomik krizlere rağmen THY, Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) marjını 5.5 puan artırarak yüzde 26.2'ye çıkardı. Şirket, bu yılı ise yüzde 20-22 arasında kâr marjıyla kapatmayı hedefliyor. Türk Hava Yolları, 2016 yılında toplam akaryakıt tüketiminde yüzde 18 artış öngörüyor.

 

KAYNAK:SABAH

Kaynak: Editör:
Etiketler: THY, Pazar, payını, ikiye, katlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı