Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 14:05
 
Tipioğlu, “Suç oranları azaldı!”
Kocaeli Haberi
Tipioğlu, “Suç oranları azaldı!”

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, 2019 yılı ve 2020 yılının ilk 45 günlük Asayiş suç oranlarını basın mensupları ile paylaştı. Tipioğlu, yapılan çalışmalar sayesine Kocaeli’nde suç oranlarında yüzde 25 azalma olduğunu ifade etti

Eylül ayında yayınlanan Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğüne atanan Veysal Tipioğlu, yerel ve ulusal basının temsilcileri ile Kocaeli Polis evinde bir araya geldi. Toplantıya İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan’ın yanı sıra Emniyet Müdür yardımcıları, İlçe Emniyet Müdürleri, Şube Müdürleri, birim amirleri ile polis memurları katıldı.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK

Toplantıda 2019 yılı ve 2020 yılında emniyet müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalardan bahseden Emniyet Müdürü Vaysal Tipioğlu, “28 Kasım 2019 günü sizlerle birlikte yaptığımız kahvaltı programından bu yana yaklaşık 3 aya yakın bir süre geçti, bu süre içinde “Huzur Kenti” olarak tanımladığım Kocaeli’yi daha huzurlu bir şehir haline getirmek amacıyla çalışma arkadaşlarımla yoğun bir mesai sergiledik ve sergilemeye devam edeceğiz. İlimizdeki huzur ortamını ve suç rakamlarını istediğimiz düzeye getirmek için çalışmalarımız devam edecektir. Bu çalışmada teşkilatımın en alt rütbedeki personelinden yönetim kademesindeki her personeline kadar herkesin emeğiyle olmuştur. Sizlerin huzurunda tüm mesai arkadaşlarıma, bu özverili çalışmayı sergilerken onlardan desteğini esirgemeyen aile üyelerine ve Kocaeli halkına teşekkürlerimi sunmak isterim. Teşkilat olarak halkımızın desteğini almanın görevimizi yerine getirirken ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğumuzu daha önce de vurgulamıştım. Suç ve suçlularla mücadelede, vatandaşın polise olan güven duygusunu en üst düzeyde tutmak ve halkımızın hak ettiği huzur ve güven ortamının devamını sağlamak amacıyla arkadaşlarımla birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

PROJELERDEN BAHSETTİ

Toplum Destekli Polislik Şubemiz tarafından hazırlanan projeler ile mesajlar verdiklerini ifade eden Tipioğlu,“2019 yılı içerisinde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzün çalışmaları kapsamında,  vatandaşlarımıza genel güvenlik kurallarını hatırlatmak amaçlı Mesajımız Var, çocukların suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek amaçlı Minik Yürekler Güvende, personelimize yönelik Biz Kocaman Bir Aileyiz, emekli emniyet personeline yönelik Bir Zamanlar Bende ve engelli ve şehit-gazi çocuklarına yönelik Yalnız Değilsin Projeleri yapılmıştır. 1461 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 20.775 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır. Yine 2020 yılı içerisinde 351 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 5606 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır. Bu alandaki faaliyetlerimiz 2020 yılında hız kesmeden devam edecektir.

AİLE İÇİ VE KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ 693 PERSONELE EĞİTİM GÖRDÜ

Toplumumuz için önemli bir konu olan “Aile içi ve Kadına Şiddet” konusuna da değinmek istiyorum. Bu konuda bazı önemli adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak “sıfır tolerans” politikası ile çalıştığımızı belirtmek isterim. İlimizde bulunan toplam 22 Polis Merkezi Amirliğinde görev yapan 693 personele eğitim verdik. Mağdur vatandaşlarımızın ilk müracaat noktası olan Polis Merkezi Amirliklerindeki personelin tamamı bu eğitimi almış oldu. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ise Emniyet Müdürlüğümüz kadrosundaki tüm personelimize bu eğitimler verilecektir. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile tüm İlçe Emniyet Müdürlüklerimizde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirlikleri kurularak faaliyete geçmiştir.

TOLERANSIMIZ YOK

Gerçekleştirilen trafik uygulamalarından bahseden Tipioğlu, “Trafik ekiplerinin 2019’da ve 2020’nin ilk 45 gününde kontrol ettiği araç sayısında yüzde 60 artış yapıldı. Böylece ölümlü kazalarda yüzde 26 azalma sağlandı. Karayollarımızın ve trafiğin güvenliğinin sağlanması adına çalışmalarımız devam ediyor. Narkotik suçlarla mücadele kapsamında ise 2018-2019 yıllarının kıyaslamasında müdahale edilen olay sayısında 6 ve yakalanan şahıs sayısında ise 13’lük bir artış görülmüştür. 2019 yılında 404kg eroin, 57kg esrar, 3kg Bonzai, yaklaşık 30.000 adet uyuşturucu hap, 25kg Kokain, 21kg Afyon sakızı ve 1880 adet sentetik ecza hapı yakalanmıştır. 1 Ocak -15 Şubat 2019 ve 2020 tarihleri arasında olan 45 günlük sürede ise müdahale edilen olay sayısında 48.5 ve yakalanan şahıs sayısında 41 artış görülmüştür. Bu rakamlar bizim uyuşturucu ile mücadele konusundaki kararlı tutumumuzun bir göstergesidir. Kararlı tutumumuzu sürecek ve çalışmalarımız devam edecektir.

SUÇ ORANLARINDA YÜZDE 25 AZALMA OLDU

Emniyet ile ilgili rakamları paylaşmaya devam eden Tipioğlu, “asayiş suçlarını değerlendirdiğimizde memnuniyetle söylüyorum ki yüzde 2019 yılına bakıldığında yüzde 25 oranında azalma meydana gelmiştir. asayiş suçlarını değerlendirdiğimiz de ise; vatandaşlarımızın en çok etkilendiği ve mağdur olduğu hırsızlık temelli mal varlığına karşı işlenen 10 önemli suçta ise 25 oranında düşüş meydana gelmiştir. Evden hırsızlık 26, iş yerinden ve kurumdan hırsızlık 19, yankesicilik 39, motosiklet hırsızlığı 42 ve oto hırsızlığı 38 oranında düşmüştür. 1 Ocak -15 Şubat 2019 ve 2020 tarihleri arasında olan 45 günlük sürede ise hırsızlık temelli mal varlığına karşı işlenen 10 önemli suçta   53 oranında düşüş meydana gelmiştir. evden hırsızlık 60, açıktan hırsızlık 40, bisiklet hırsızlığı 22, iş yerinden ve kurumdan hırsızlık 28, kapkaç 100, yankesicilik 88, motosiklet hırsızlığı 51, gasp 59, otodan hırsızlık 68 ve oto hırsızlığı 32 oranında düşmüştür. Asayiş suçlarında yaşanan bu ciddi düşüşün sebebi ise polisin alan hâkimiyetini arttırmasıdır. Alan hâkimiyetinin sağlanmasında,  suç işleyebilecek şahısların yani aranan şahıslarında yakalanmasından geçiyor. Suçun önlenmesi için gerçekleştirilen uygulamalarda çok önemlidir.  2019 yılında toplam 32 bin 172 uygulama gerçekleşmiş ve bu uygulamalarda 2 milyon şahıs kontrol edilmiştir. Bu kontrollerde 7 bin 5 aranan şahıs yakalandı. Adli ve idari olarak ise 4000 işlem yapıldı. 1 Ocak-15 Şubat 2020 tarihleri arası 45 günlük sürede ise 10.297 uygulama gerçekleştirilmiş ve 864.777 şahıs kontrol edilmiştir. Kontrol edilen şahıslardan çeşitli suçlardan aranması bulunan 676 şahıs yakalanmıştır” dedi.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Konuşmasına devam eden Tipioğlu,’Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da halkımızın huzurunu bozan, şehrimizin güven ortamını tehdit eden tüm suçlularla ve devletimizin varlığına tehdit oluşturan FETÖ ve PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tipioğlu,, “Suç, oranları, azaldı!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı