Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 20:39
 
Trans Mahkumun Ameliyatını Devlet Karşılayacak
Cezaevindeki kadın mahkumlar tarafından dışlandığını ileri sürerek göğüs büyütme ameliyatı olmak için başvuru yapan ve 17 yıldır Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan trans mahkuma ameliyat izni verildi. İsmi açıklanmayan trans bireyin ameliyat masrafları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacak.
Gebze Haberi
Trans Mahkumun Ameliyatını Devlet Karşılayacak

İsmi açıklanmayan trans birey kaldığı kadın 17 yıldır kaldığı Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda diğer kadın tutuklular tarafından dışlandığını ifade ederek göğüs büyüme ameliyatı olmak için başvuru yaptı. Ruh sağlığının da bozulduğunu ifade eden trans bireyin başvurusunun ardından muayene süreci başlatıldı.

"RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN GEREKLİ"

Habertürk'te yer alan habere göre, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda söz konusu ameliyatın estetik amaçlı olmadığı, kişinin beden ve ruh sağlığı açısından bir gereklilik olduğu belirtildi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nden (CİSST) Hilal Başak Demirbaş, konuyla ilgili "Elimizdeki verilere bakacak olursak bu durum meme büyütme ameliyatının devlet tarafından karşılanacağı ilk örnek" dedi. Demirbaş, bundan sonraki süreçte başka trans bireylerin de bu tür başvurular yapabileceğini söyledi. Trans bireyin ameliyat tarihi henüz belirlenmedi. Ameliyatın önümüzdeki süreçte yapılması bekleniyor.

Kaynak: (sondakika.com) - sondakika.com Editör:
Etiketler: Trans, Mahkumun, Ameliyatını, Devlet, Karşılayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı