Haber Detayı
17 Şubat 2017 - Cuma 08:40
 
TÜBİTAK'taki gözaltılarla ilgili önemli açıklama
TÜBİTAK’a yönelik gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı
Gebze Haberi
TÜBİTAK'taki gözaltılarla ilgili önemli açıklama

 

 

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) çalışanlarına yönelik operasyon gerçekleştirdi. Örgütle bağlantısı olduğu ve ByLock kullandıkları iddiasıyla 24 kişiye yönelik operasyon düzenlendi. 14 kişi İstanbul'da, 8 kişi Kocaeli'de, 2 kişi ise Ankara'da evlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler arasında mühendislerin de olduğu öğrenildi.

24 kişi Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne getirilirken, Gebze'de TÜBİTAK'ta bulunan odalarında da arama yapılacağı öğrenildi. Soruşturma devam ediyor.

 

ÖNEMLİ PROJELERDE YER ALMIŞLAR

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TÜBİTAK yapılanmasına yönelik yapılan operasyonla ilgili açıklamada bulundu. Cumhuriyet savcılığının talimatı ile gerçekleşen operasyonda 24 teknik personelin gözaltına alındığı belirtilerek, "Örgütün kriptolu haberleşme aracı Bylock isimli programı kullandıkları tespit edilen 24 teknik personel hakkında FETÖ/PDY'ye üye olma suçundan gözaltı kararı verilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatıyla bugün sabah saatlerinde şüphelilerden 2'si Ankara, 14'ü İstanbul, 8'i de Kocaeli ilinde yakalanarak gözaltına alınmış, şüphelilerin ev ve iş yerlerinde aramalar yapılmıştır. Önemli projelerde de yer aldıkları görülen 24 teknik personelden 20'sinin halen TÜBİTAK'ta aktif olarak çalıştığı, 4'ünün ise kısa bir süre önce işten ayrılmış olduğu, şüphelilerden 14 kişinin Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde görev aldığı tespit edilmiştir" açıklamasında bulunuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜBİTAK'taki, gözaltılarla, ilgili, önemli, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı