Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 10:24
 
“Tüm uluslar için dönüm noktası”
Siyaset Haberi
“Tüm uluslar için dönüm noktası”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

Atatürk’ün büyük eseri Nutuk’a atıfta bulunan Tarhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere Nutuk, Ulu Önderin ‘1919 yılı Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktım’ cümlesiyle başlar ve gençliğe hitabeyle sona erer. 19 Mayıs’ın anlamı, iddiası ve ruhu Atatürk’ün kaleme alıp TBMM kürsüsünde bizzat okuduğu bu ölümsüz eserin içinde saklıdır. Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla esareti kabul etmeyen Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesi başlamıştır. 19 Mayıs’la ateşlenen hareket tarihin akışını değiştirmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında Osmanlı’nın küllerinden egemen ve bağımsız bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur.

YENİDEN DOĞUŞ HİKAYESİ

19 Mayıs bir yeniden doğuş hikayesidir. İşgallerle toprağı ve hürriyeti elinden alınmaya çalışılan Türk ulusu bağımsızlık mücadelesiyle kendisine yeni bir devlet ve yeni bir gelecek yaratmıştır. 19 Mayıs’la başlayan ve 30 Ağustos’la askeri 29 Ekim’le siyasi açıdan başarıya ulaşan Türk Kurtuluş Savaşı sadece kendi ulusumuz için değil, emperyalist güçler tarafından ezilen tüm uluslar için tarihi bir dönüm noktasıdır. Atatürk’ün başlattığı hareket ve kazandığı savaş esaret altındaki pek çok halka örnek olmuştur.

BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR

Atatürk’ün “dinlenmemek üzere yürümeye devam edenler asla ve asla yorulmazlar” ilkesi dün olduğu gibi bugün de en önemli rehberimizdir. Cumhuriyet gençliğe emanet edilmiştir. Bugünün Türkiye’sinde her dört gençten biri işsiz. Beyin göçü lise seviyesine kadar indi. Tablo karanlık. Ama olumsuzluklar umudumuzu ve kararlılığımızı zedelememeli. Cumhuriyet değerlerine bağlı, kalbi memleket sevgisiyle dolu çağdaş gençler yetiştirmek en büyük görevimiz. Gençlerin görevi ise Atatürk Cumhuriyetini ne pahasına olursa olsun koruyup kollamak. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı bu anlamlı günde başta Ulus Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını şükranla anıyorum. Tüm vatandaşlarımızın, özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum”.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Tüm, uluslar, için, dönüm, noktası”,
Yorumlar
Haber Yazılımı