Haber Detayı
12 Şubat 2017 - Pazar 08:36
 
Türkiye Mart'ta Uzaya Adım Atıyor
Türkiye'nin uzay macerası Mart'ta başlıyor. Test edilecek uydu malzemeleri uzaya gönderildi. Bakan Arslan, "Türkiye adına uzayda bir ilki gerçekleştireceğiz" dedi
- Haberi
Türkiye Mart'ta Uzaya Adım Atıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yer alan  Japonya'ya ait KIBO Uzay Modülü'ne gönderilen uydu teknolojilerinde kullanılacak malzemeler mart sonu ya da nisan başında test düzeneğine yerleştirildikten sonra doğrudan açık uzay ortamında testleri başlatılacak. Bu yılın sonunda KIBO Uzay Modülü'nden yörüngeye  Ulaştırma Bakanlığı Deneysel Uydusu (UBAKSAT) da gönderilecek.

TEKNİK MALZEME GÖNDERİLDİ

Teste tabi tutulacak malzemeler,  Japon kargo gemisiyle taşınmış H-IIB Roketi kullanılarak,  Japonya Tanegashima Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na  9 Aralık 2016'da gönderilmişti.  Sabah'ın haberine göre, Mart sonu ya da nisan başında da  Türkiye'ye ait malzemeler test düzeneğine yerleştirilerek, açık uzay ortamında testleri başlatılacak. Yaklaşık 1 yıl uzayda teste tabi tutulacak malzeme, daha sonra tekrar  Türkiye'ye getirilecek ve uzayda maruz kaldığı etkiler gözlemlenecek.

 

Ulaştırma Bakanı  Ahmet Arslan, "Bu operasyonla uzay çalışmalarında bir ilk gerçekleştirilecek. Uydu teknolojilerimizin geliştirilmesinde kullanılacak bir malzeme, ülkemizden uzaya gönderilerek tekrar  Türkiye'ye getirilmiş olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Mart'ta, Uzaya, Adım, Atıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı