Haber Detayı
22 Aralık 2015 - Salı 09:32
 
Türkiye Merkez Bankası'nın Kararını Bekliyor
FED'in faizleri artırmasının ardından gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na çevrildi. Bugün Para Politikası Kurulu toplanıp faiz arttırımını görüşecek.
- Haberi
Türkiye Merkez Bankası'nın Kararını Bekliyor

Piyasa uzmanları Para Politikası Kurulu'nun bugün yapılacak toplantısını "kritik" olarak nitelerken, yapılacak faiz artışının "teknik bir düzeltme" olacağını dile getirdiler. Yapılacak artışın piyasada normal bir faiz artışı gibi yorumlanmayacağını kaydeden uzmanlar, zaten şu anda faizin yüzde 8.5-9'larda seyrettiğine dikkat çektiler. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kivci Tokalı, "PPK'dan çıkacak faiz artışı gerçek faiz artışı olmayacak. Normalde PPK faiz artırdığında piyasa göstergelerine yansıması beklenirdi. Ancak politika faizinde yapılacak artırım teknik düzeltme olacak" dedi.

HİÇ BİR ŞEY YAPMAZSA

Para Politikası Kurulu bugün eğer hiçbir şey yapmazsa ya da politika faizinde 25 baz puan artış yaparsa piyasaların kur kanadı başta olmak üzere tepki vermesi bekleniyor. Piyasa uzmanları, "Eğer PPK'dan hiçbir karar çıkmazsa, zamana yayılan olumsuz bir görünüm olacak" yorumunu yaptılar. Teknik bir ayarlamama olmamasının Merkez Bankası'nın ağustos ayında açıkladığı sadeleştirme politikasına geçilmemiş olduğunu ve Türkiye'nin kriz döneminde kaldığı görünümünü vereceğini dile getiren uzmanlar, faizlerde de hangisinin doğru gösterge olduğuna ilişkin kafa karışıklığının devam edeceğini söylediler. Yine 25 baz puanlık bir artışın benzer yorumlara neden olacağı ve Merkez Bankası'nın hiçbir şey yapmamış gibi kabul göreceği ifade edildi.

"PİYASA BUNU TOLERE EDER DİYENLER VAR"

Bazı uzmanlar ise 25 baz puan artışla birlikte Merkez Bankası'nın bir yön çözmesi halinde piyasanın bunu tolere edeceğini söyledi. Ekonomist Haluk Bürükcekçi, Merkez Bankası'nın normaleşme politikasında açıkca FED demediğini ama piyasanın öyle okuduğunu belirterek, faiz artışına yönelik bir beklenti oluştuğunu, hiç bir adım atılmaması halinde Merkez Bankası'nın çok eleştiri alacağını kaydetti. 25 baz puanlık artışta ise sonrası için ne diyeceğinin önemli hale geleceğini ifade eden Bürümcekçi, "Sonrası için adımların ne olacağı yönünde açıklama gelirse, 25 baz puan tolere edilir. 25 puan yapıp sonraki süreç belirsiz kalırsa sıkıntı olur" diye konuştu. Bürümcekçi, FED'in artıştan sonra kendi görüşünü verdiğini hatırlatarak, Merkez Bankası'nın da vermesi gerektiğini ifade etti.

50 BAZ PUAN OLURSA

Piyasada aslında PPK'nın 100 baz puan artışa gitmesi yönünde bir beklenti olduğunu belirten piyasa uzmanları, FED'in faiz artışına başladığını ama bunun her ay olmayacağını, en yakın artışın 2016 yılının mart ayında gündeme geleceğini söylediler. Bu durumda Merkez Bankası'nın mart ayına kadar süresi olduğunu, parça parça faiz artışını tercih edeceğinin tahmin edildiğini kaydeden uzmanlar, bu nedenle bugün kü PPK'da 50 baz puanlık bir artışın daha büyük ihtimal olduğunu söylediler.

(Kaynak:Hürriyet)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Merkez, Bankası'nın, Kararını, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı