Haber Detayı
13 Ağustos 2017 - Pazar 08:35
 
‘Türkiye’ye yatırım yapan pişman olmaz’
Isparta’da fabrika açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ülkemize güvenen, yatırım yapan kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır’ dedi. Erdoğan, OHAL’in de sanayicileri, yatırımcıları güvence altına almaya yönelik olduğunu söyledi
 
 
 
Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen AnadoluGrubu Isparta Meyve Suyu Üretim Tesisleri’nin açılışında yaptığı konuşmada “Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır” dedi. Avrupa ülkelerinden gelen eleştirilere tepki gösteren Erdoğan, “Bu süreçte ülkemize yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesi mümkün değildir. OHAL girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yönelik” açıklamasını yaptı.


Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek ve Türkiye’nin en büyük meyve şirketi Anadolu Etap’ın iki yeni fabrikası, Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve milletvekilleri de katıldı. Konuklara, konuşmalar öncesinde Anadolu Grubu’nun üretim tesisleriyle ilgili tanıtım filmi izletildi.

100 bin ton meyve

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan meyve suyu fabrikasının ülke için hayırlı olmasını dileyerek, Anadolu Etap Gıda’nın önemli bölümünün de ihracata yönelik yılda 100 bin ton meyve işleyeceği, yaklaşık 125 milyon lira yatırım değerine sahip bu üçüncü fabrikasının şehre kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Artık Isparta’nın meşhur elması başta olmak üzere meyvelerin bu fabrikada ayrı bir değer kazanacağını belirten Erdoğan, çürüğe giden elmaların bulunmayacağını, hepsinin en güzel şekilde değerlendirileceğini bildirdi. Erdoğan, bölgedeki meyve üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek için yeni bir imkana kavuştuklarını, meyve suyu fabrikasının da onlara hayırlı olmasını diledi. Diğer yandan Anadolu Grubu’nun 110 milyon dolar yatırımla içecek şişeleme fabrikası açtığını anımsatan Erdoğan, söz konusu tesisin de ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

‘Güvenen pişman olmadı’

Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır. Özellikle terörle mücadele konusunda edindiğimiz tecrübeler, kriz durumlarında her meseleyi kendi mecrasında tutma kabiliyetimizi fevkalade geliştirmiştir. Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irak’la sınırı olan Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok güçlü ve yakın komşuluk ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içinde ülkemizin ne bireysel, güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur.

Türkiye’nin hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliği, inanın bana, pek çok Batı ülkesinden çok daha ileri düzeydedir. Terörle bu boyutta bir mücadele içinde olup da bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız.”

‘İç siyasetleri için’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu biliyoruz. Hollanda’nın 16 Nisan halk oylaması sürecinde tamamen gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurmuşlardı. Şimdi aynı  taktiği Almanya’nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra ben inanıyorum ki onlar da normale dönecek” diye konuştu.

Bu süreçte ülkeye yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Erdoğan, “Şu anda Antalya’da otellerimizin doluluk oranı dün itibarıyla yüzde 80’e ulaşmıştır. Ne oluyor yani, bu kadar yapıyorsunuz, yapıyorsunuz buraları seven yine buralara akıp geliyor” dedi. Geçen günlerde yapılan rüzgâr enerjisi ihalesine katılan 8 firmanın 4’ünün Alman firması olduğunu bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Aynı şekilde diğer uluslararası yatırımcılar da ülkemizdeki projelerini askıya almak bir yana hızlandırmayı tercih ediyorlar. Ondan iki hafta önce yine şehir hastanesi projesinde de yine Japonya-Türk iş birliğiyle 1,5 milyar dolarlık bir adım atıldı ve Japonlar bu yatırımın yüzde 80 civarında kredisini temin etti. Eğer güven olmaza böyle bir şeye bunlar gelir mi? Geldi, geliyorlar. Aynı şeyi şimdi Almanların en güçlü firması meşhur Siemens, neredeyse 150 yıldır bu ülkede faaliyet gösterir. Onlar da yine Türk firmalarıyla birlikte bu adımı attılar. Aynı şeyi güneş enerjisinde gördük. Şurada son bir, iki aydır yoğun şekilde bu yatırımlar devam ediyor. Biz, her zaman birlikte kazanalım çağrısı yaptık. bugün burada örneklerinden birisine  şahit olduğumuz üzere, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri artarak sürüyor.”

Türkiye’deki 10. fabrika

Anadolu Grubu, Anadolu Etap ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında, grubun, Isparta’da açılan iki yeni tesisi ile meşrubat ve tarım sektörlerine global ortakları ile beraber son 10 yılda 1 milyar 350 milyon dolar yatırdığını söyledi. Özilhan, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki 10. Coca-Cola İçecek fabrikamız, son 10 yılda Türkiye’ye yaptığımız 1 milyar dolarlık yatırımın yalnızca son halkası” dedi.

Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale firması ortaklığında 350 milyon dolarlık yatırımla faaliyetlerini sürdüren Anadolu Etap’ın da Türkiye’deki 3. meyve suyu konsantre fabrikasının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Özilhan, “Bundan 7 yıl önce, dünyada artan kaliteli meyve suyu konsantresi ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda dünyadaki en modern tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz taze meyvelerimizi ülkemiz insanı ile buluşturmak için başladığımız bir proje. Bugün, üretimimizin yüzde 50’sinden fazlasını tüm dünyaya ihraç ediyoruz” diye konuştu.

150 bin yakın çiftçi

Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Türkiye’nin Coca-Cola operasyonları içerisinde önemli bir yönetim üssü haline geldiğini belirterek, “Ürünlerimizde kullandığımız meyve ve benzeri tarım kaynaklı hammadde satın alımları ile 150 bine yakın çiftçiye gelir imkânı sağlıyoruz” dedi. 
110 milyon liralık yatırımla Isparta fabrikasının tamamlandığını belirten Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır da Türkiye’den çıkıp Orta Asya, Ortadoğu ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bin çalışanıyla faaliyet gösteren bölgedeki en büyük Türk yatırımlarından biri olduklarını vurguladı. 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: ‘Türkiye’ye, yatırım, yapan, pişman, olmaz’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı