Haber Detayı
16 Şubat 2016 - Salı 12:02
 
"ÜRETİM YERLİ OLACAK"
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri ışık, otomotivde uzun süredir beklenen strateji belgesinin yakında açıklanacağını belirtirken, üretimde yerliliğe dikkat çekti.
- Haberi

Otomotiv Sanayi Çalıştayı’nın açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sektörün uzun süredir beklediği otomotiv sektörü strateji belgesinin yakında açıklanacağını söyledi. Tasarım ve ar-ge çalışmalarına teşvikin artırıldığı, kanunun gelecek hafta salı günü TBMM'de kabul edilmesini beklediğini ifade eden ışık, “Yerlilik oranı yüzde 50'nin üzerinde olan araçlar üretiliyor. Bu bizim için çok değerli ancak asıl önemli olan tasarım, ar-ge, test ve belgelendirme süreçlerinin de yerli olmasıdır. Yerli otomobil projemizin üzerinde bu kadar kararlılıkla durmamızın nedeni de budur" diye konuştu.

Işık, "Yerli otomobil projesi kapsamında menzili uzatılmış elektrikli araç geliştirmeye odaklandık. Batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemlerini de ülkemize kazandıracağız" dedi.

 FREN TEST PİSTİ BAŞLADI

Otomotiv eksikliğini htiği test merkezinin Bursa Yenişehir'de kurulacağını belirten Işık, tesis bünyesinde kurulacak fren test pistinin de inşaatına dün başlandığını ifade etti. Işık, hükümetin ar-ge reform paketinin ardından üretim reform ve patent kanununu meclis gündemine getirmeyi hedeflediğini de ifade etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "ÜRETİM, YERLİ, OLACAK",
Yorumlar
Haber Yazılımı