Uyku hapları ölüme neden olabilir
Haber
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 10:55
 
Uyku hapları ölüme neden olabilir
Sağlık Haberi
Uyku hapları ölüme neden olabilir

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, uyku ilaçlarının bilinçsiz kullanımına ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Uyku ilaçları doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Bu ilaçlar; nedene yönelik tedavisi olmadan kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor.

Yatmadan önce televizyona, telefona ve bilgisayara bakmak beyinde kortizon gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor.

Algıyı, duyguları, konsantrasyonu, hafızayı zayıflatan uykusuzluk, doğru karar alamama, dikkatsizlik, depresyon gibi ciddi sonuçlar doğuruyor.

Ölüme kadar götürebilir 

Uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlere başvuruluyor.

Doktor kontrolünde verilmeyen tedaviler gerçek uykuyu taklit eden yalancı bir uyku deformasyonu oluşturuyor. İlaçla uykuya dalmak beyinde tıpkı üç boyutlu film izlemek gibi sanal bir gerçeklik oluşturur.

Uyku gerçek ve dinlendirici olmaktan çok uzaktır. Bunun yanı sıra bir hastalığınız varsa bu ilaçların etkileşimleri ciddi zararlar verebilir. Ek hastalığınız olmasa bile solunumu baskılayan bu ilaçlar ölüme kadar giden birçok soruna yola açabilir.

Bu yüzden reçeteli ya da reçetesiz verilen ilaçları eş dost tavsiyesiyle kullanmayın. Uyku haplarını kafanıza göre kullanmayın. Kaliteli uykunun yolu uyku hijyenini sağlamaktan geçiyor. Uyumak için kendimize karanlık ortam hazırlayın ve zaman verin. Buna rağmen uyuyamıyorsanız profesyonel destek alın.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uyku, hapları, ölüme, neden, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı