Haber Detayı
05 Haziran 2017 - Pazartesi 15:09
 
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEMİZ BİTMEYECEK!
Kocaeli Haberi
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEMİZ BİTMEYECEK!

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu düzenlediği basın toplantısında Kocaeli’nin uyuşturucu ile mücadele konusunda hangi aşamada olduğunu anlattı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kocaeli İli 2017-2019 yılları Uyuşturucu ile Mücadele Yerel Eylem Planı’nı toplantısına İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlık Müdürü Sinan Öztürk, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Denetimli Serbestlik İl Müdürü Taylan Beydoğan katıldı.

EN DEĞERLİ VARLIK İNSANDIR

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Uyuşturucu doğrudan gençliği ve insanlığı hedef alan en büyük tehditlerden biridir. Toplumu yok eden adeta bedene ve beyne terör saldırısıdır. Biz devlet olarak bu konuda kararlı bir tavırla her alanda ve her noktada mücadele ediyoruz. 2017-2019 yerel eylem planımız, denetim eğitim ve güvenlik başlıkları altında tüm kurumlarımızın koordine bir şekilde çalıştığı planımızdır. Buna bulaşmış olan varsa tedavi olmasını sağlamak ve maddi manevi destekte bulunmak amacımızdır. Her insan kazanılması gereken en değerli varlığımızdır. Gençliğimizin korunması temel önceliğimizdir. Bir bütün olarak baktığımızda kurumlar arasında büyük bir dayanışma söz konusudur” dedi.

613 OKULDA NORKOTİM ÖNLEMİ

Güzeloğlu, “Anayasamızın gençlik ve spor başlıklı 58’nci maddesi gereğince 2017- 2019 uyuşturucu ile mücadele planı hazırlanmıştır. Koruma, önleme ve eğitim olarak 3 başlıkta ele alındı. Suçun önleyici boyutu kapsamında 2 Temmuz 2015 tarihinde Narkotim polislerimiz göreve başlamıştır. Güvenli okul projesi kapsamında ilimiz genelinde 613 okulda 724 irtibat görevlisi ve 517 motorize ekip görevlendirilmiştir. Çocuklara tek tek sigara satan birçok bakkalın kapatıldığını ve bu konuda hiç kimseye müsamaha göstermeyeceğimizi belirtiyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün projesi kapsamında 535 rehber öğretmene madde bağımlılığı zararlar, yeni trendler ve yasal durum konularında eğitim verilmiştir” şeklinde konuştu.

AMATEM VE ÇEMATEM KURULACAK

Alkol ve Uyuşturucu Maddeye başlamış olanları kurtarmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Güzeloğlu, “Derince Eğitim ve araştırma Hastanesi Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği kapsamında AMATEM 2016 yılında hizmete geçirilmiştir. Faaliyete girdiği günden bu yana 3 bin 95 hastaya alkol ve madde bağımlılığı hizmeti verilmiştir. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Umuttepe kampüsü içerisinde 20 dönüm arazi üzerinde 50 yataklı AMATEM ile 20 yataklı ÇEMATEM yapılması için Kocaeli Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne tahsis kararı almış ve Sağlık Bakanlığı’na sunularak yapımı planlanmıştır” ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCU TACİRLERİNE BÜYÜK DARBE

Vali Güzeloğlu, “Denetimli serbestlik çalışmaları kapsamında yürütülen iyileştirme çalışmalarında Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA) kapsamında 192 çalışmadan 3 bin 84 hükümlü faydalanmıştır. Gençlere yönelik düzenlenen Samba’dan 22 çalışmadan 264 hükümlü faydalanmıştır. Metruk binalar genelgesi doğrultusunda 740 metruk bina tespit edilip, SİT alanı içerisinde yer alan 15 metruk bina restore edilmiştir. Tespit edilenlerden 241 metruk bina yıkılmıştır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UYUŞTURUCU, İLE, MÜCADELEMİZ, BİTMEYECEK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı