Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 17:27
 
Vali Aksoy, "Mazeret Kabul Etmiyoruz!"
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Dilovası'nda gerçekleştirilen muhtarlar toplantısında okul çağında olup okula gitmeyen çocuklarla ilgili olarak, " Devletimiz çocuklarımızın kitaplarını okul başladığı zaman sırasının üzerine koyuyor. Yani benim ekonomik durumum iyi değil gibi bir mazereti asla kabul etmiyoruz." dedi.
 
 
 
Dilovası Haberi


Dilovası Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, daire müdürleri ve Dilovası Muhtarları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda konuşan Vali Aksoy, “Muhtarlar buluşması programlarımız kapsamında Dilovası ilçemizdeki muhtarlarımızla bir araya gelmenin verdiği memnuniyeti belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımız ile iç içe, onların sorunlarını en yakından bilen ve sorunların çözümü konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişki kuran muhtarlarımızla bugün bir arada olacağız.

MAZERET KABUL ETMİYORUZ

Her alan ve konu bizim için önemli, ama en önemli sorunların başında eğitim konusu geliyor. Eğitimde küçük bir ihmalimizin karşımıza büyük bir maliyet çıkaracağını hepimiz biliyoruz. O bakımdan eğitimde herhangi bir olumsuzluğun ortaya çıkmaması için büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. En önemlisi okul çağında olup, okula devam etmeyen hiçbir öğrencimizin bulunmaması gerekiyor. Okul çağında olup da okula devam etmeyen bir öğrencimiz varsa bunun sorumluluğu hepimizdedir. Çocuklarımızın eğitim almaları konusunda her türlü hassasiyeti göstermek zorundayız. Devletimiz çocuklarımızın kitaplarını okul başladığı zaman sırasının üzerine koyuyor. Yani benim ekonomik durumum iyi değil gibi bir mazereti asla kabul etmiyoruz.

DİLOVASI GÖÇ ALIYOR

Kırtasiye ve kıyafet sıkıntımız varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın kaynaklarını öncelikli olarak eğitimde kullanıyoruz. Bu durumda olan çocuklarımız varsa sizlerden bunları Milli Eğitime, okul müdürlüklerine bildirmenizi istiyoruz. Özellikle okul çağını geçmiş çocuklarımız olabilir. Bu çocuklarımızı da açık ortaokul ve liselere yöneltmek suretiyle onların bu eğitimlerini almalarını sağlamamız gerekiyor. Bu konuda özel gayretlerinizi bekliyoruz. Dilovası ilçemiz sanayinin en yoğun olduğu ilçelerin başında geliyor. Dilovası ilçemizin sınırları içerisinde 6 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Bu nedenle ilçemiz son yıllarda çok fazla gelişti ve belirli bir nüfusa ulaştı. Türkiye’nin bir çok yerinden çalışmak için gelen vatandaşlar nedeniyle  Dilovası göç almaktadır. 

KURSLAR AÇACAĞIZ

Göçle gelen insanlarımızın, gerek eğitim durumlarında, gerekse sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirecek noktalarda eksiklikleri olabilir. Bu bakımdan Halk Eğitim Müdürlüklerimiz aracılığıyla bu tür kurslara ağırlık vereceğiz. Artık bu dönemde okumaz, yazmaz hiçbir vatandaşımızın varlığını kabul etmek istemiyoruz. Eğer mahallenizde okuma, yazma bilmeyen bir vatandaş varsa bunu mutlaka milli eğitim ve okul müdürlükleri ile paylaşın ve onların okur yazar olmaları için kurslara katılmalarını sağlayın. Halk Eğitim Merkezi aracılığı ile çeşitli kurslar açabiliriz. Kadınlarımızın el becerilerini geliştirebilecekleri ve bunu üretime dökebilecekleri, aile ekonomilerine katkı sağlayabilecekleri birçok kurs açabiliriz. Muhtar arkadaşlarımızın bu hassasiyetle çalışmalarını sürdürmelerini istiyoruz.

 

KİMLİK KARTLARI DEĞİŞTİRİLMELİ

Hepinizin bildiği üzere artık yeni nüfus cüzdanları veriliyor. Kocaeli’de yeni kimlik kartlarının değiştirilme oranı 19’larda.  Bunun 100’e ulaşması gerekiyor. Bu konuda muhtar arkadaşlarımız vatandaşlarımızla paylaşarak bu duyarlılığı göstermelerini istiyoruz. Bir an önce yeni kimlikleri vatandaşlarımıza ulaştıralım. Yıl başından sonra pasaport ve ehliyetler Nüfus İdarelerinden verilmeye başlanacak. Bu konuda Nüfus Müdürlüklerimiz gereken çalışmaları yaptı. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapıyor. Muhtar arkadaşlarımız kendisi bir şekilde vakfa müracaat etmemiş ama fakir olan vatandaşlarımız varsa bunları tespit ederek, Kaymakamlıklarımıza ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bildirmelidirler.

ENGELLİ VATANDAŞLARA ÖNEMLİ HİZMETLER

Aile ve Sosyal Bakanlığımız tarafından engelli vatandaşlarımıza karşı önemli hizmetler verilmektedir. Birçok vatandaşımız bu hizmetlerden yararlanıyor ve bunun sonuçları olumlu şekilde gelişiyor. Özellikle devletin sunduğu bu hizmetlerden yararlanmayan vatandaşlarımız varsa onları bularak bizlere bildirmenizi istiyoruz. Son dönemde Ege ve Akdeniz kıyalarından Karadeniz kıyılarına yasa dış göç kaymaya başladı. Bu konuda muhtar arkadaşlarımızın bilgi sahibi olmaları durumunda, mahallelerinde tanımadıkları insanlar varsa onları güvenlik güçlerimize bildirmelerini istiyoruz.  Zaman zaman yasa dışı göçe bu bölgelerde konu olabilir.

MUHTARLAR ÖNCÜ OLMALI

Güvenlik anlamında çok önemli bir sorunumuz yok ama güvenlik bakımından bölgenizde yabancı, tanımadığınız insanlar varsa bu bilgiyi paylaşmanızda büyük yarar var. Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen evde sağlık hizmetleri var. Hastaneye gidecek durumda olmayan ve sağlık anlamında yatalak durumda olanlara sağlık kurumlarımız evine kadar giderek hizmet veriyor. Çevrenizde bu tarz sağlık sorunu olan varsa bunları paylaşmalısınız. Özellikle çocuklarımızın aşılarının aksamadan yapılabilmesi bakımından velilerin uyarılması anlamında çalışmalarda muhtar arkadaşlarımız öncülük yapmalıdırlar. Sağlık Müdürlüğümüz aracılığı ile yürütmekte olduğumuz bir Kocaeli Kadın Sağlığı Projemiz var.

BÜTÜN KADINLARIMIZA EĞİTİM VERECEĞİZ

Buradaki temel amacımız kadınlarımıza kendi sağlıklarıyla ilgili belirli bilgileri anlatmaktır. Sağlık Müdürlüğümüzün belirlediği ekipler bu eğitimleri vermeye başladılar. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile ilgili bir talep geldiğinde muhtar arkadaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarıdır. Bizim hedefimiz 15-69 yaş arasındaki bütün kadınlarımıza bu eğitimleri vermek ve onların belirli bilinç düzeyine sahip olmalarını sağlamaktır.” dedi. Toplantının ardından Vali Aksoy, muhtarların sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdürlerine talimat verdi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Vali, Aksoy,, "Mazeret, Kabul, Etmiyoruz!",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı