Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 13:52
 
Vali Aksoy, “Suriyelilerin çoğunluğu Gebze ve Darıca’da”
Gebze Haberi
Vali Aksoy, “Suriyelilerin çoğunluğu Gebze ve Darıca’da”

Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları’nın Marmara Bölgesi Çalıştayı ilimizde yapıldı. The Ness Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın yanı sıra Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilciliği Türkiye Temsilcisi Vekili Jean Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yanı sıra Bursa, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova, İstanbul, Balıkesir, Edirne, Sakarya, Bilecik, Çanakkale illerinin valileri, belediye başkanları, il jandarma komutanları, İstanbul Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, Şeyh Edebali Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi rektörleri ile çok sayıda davetli katıldı.

SURİYELİLERİN ÇOĞUNLUĞU GEBZE BÖLGESİ’NDE

Programda konuşan Vali Hüseyin Aksoy; “Kocaeli’de ikamet izniyle oturan yabancı sayımız 10 bin 372. Kocaeli’de uluslararası koruma kapsamında bulunan yabancı sayımız 345, geçici koruma kapsamında bulunan toplam Suriyeli sayımız da bugün itibariyle 55 bin 519’dur. Bu da Türkiye’de ki Suriyelilerin yaklaşık olarak 1.55’ine isabet etmektedir. Özellikle 3 ilçemizde yoğunlaşmaktadırlar. Bunlar Gebze’de yaklaşık 15 bin, Darıca’da yaklaşık 10 bin ve İzmit’te de yaklaşık 5 bin olmak üzere dağılmış durumdalar. Suriye’ye gönüllü geri dönüş yapan 1813 kişidir. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğince yurt dışına yerleştirilen yabancı sayısı da Kocaeli olarak 1859’dur. Özellikle ilimizde yaşayan Suriyelilerin uyumlarının sağlanması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde yoğun bir gayret içerisindeyiz. Suriyelilerde okul çağında çocukların sayısı 13 bin 670’dir. Okul çağında olan bu çocuklarımızın 10 bin 412’sini okullarımıza kazandırmış durumdayız. Okullaşma oranları 76,2’dir. Özellikle okul öncesi, ilkokul ve ortaokulda oranlarımız iyi olmasına rağmen liselerde bunu maalesef arzu ettiğimiz halde yakalayabilmiş değiliz. Bununla ilgili çalışmalarımızı daha üst noktalara taşımak için daha yoğun gayret sarf ediyoruz.

1620’YE ÖĞRENCİYE 95 UYUM SINIFI OLUŞTURDUK

Sözlerini sürdüren Vali Aksoy, “Özellikle Türkçe okuma yazma kursları, mesleki ve genel kurslar Halk Eğitim Merkezlerimiz tarafından açılmaktadır. Büyükşehir Belediyemizin KOMEK kurslarına yine aynı şekilde yabancılarımız ilgi göstermektedirler. Kocaeli’de 1620 öğrenciden oluşan 95 sınıfımızı uyum sınıfları olarak oluşturduk. Yabancı öğrencilerin eğitimini üstlenen öğretmen sayımız 107’dir. İlimizde 2 üniversitemiz var. Bunlar; Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitemiz. Kocaeli Üniversitemizde 1513, Gebze Teknik Üniversitemizde de 130 olmak üzere toplam 1643 yabancı öğrenci eğitim görüyor.  Genel olarak asayiş olaylarında dikkat çeken bir olay söz konusu değil. Güvenlik birimlerimizin yoğun gayreti, burada yaşayan Suriyelilerin çevre ile uyumu nedeniyle önemli bir sorun yaşanmamakta. Bu anlamda gayret gösteren bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

2 YILDA SOKAKTAN 1373 ÇOCUK TOPLADIK

Sokaktan 1373 çocuk topladıklarını da ifade eden Vali Aksoy, “İlimizde geçici koruma kapsamında Kızılay sosyal uyum programından yararlanıcı Suriyelilerin sayısı 23 bin 871 kişi ile 43’ü bu uyumdan yararlanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz birçok konuda kendi görev alanıyla ilgili çalışmalar yapmaktadır. 2018 yılında Kocaeli Valiliği olarak bir çalışma başlattık. Sokakta çalışan ve dilenen çocukların yasaklanması ile ilgili bir Valilik Emri yayınladık. Sokakta çalışan yada dilenen çocukları bulduğumuzda ilk olarak ailelerine teslim ediyoruz. 2. kez çocuğu sokakta bulursak idari para cezası uygulayıp, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu kapsamda 2 yılık süreç içerisinde Kocaeli’de sokakta topladığımız çocuk sayısı 1373’dür. Bu çocuklar içerisinde 247 Suriye kökenli çocuğumuz bulunuyor. Bu oran  17.9’dur. 2. kez sokakta bulduğumuz Suriyeli çocuk sayısı 50’dir. 3 ve daha fazla tespit edilen çocuk sayısı 26’dır.” dedi.

GEBZE’YE “GÖÇ İDARE MERKEZİ” AÇILACAK

Vali Aksoy, “Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğümüzce de Suriyelilere dönük olarak yürütülen önemli çalışmalar var. İlimizde 6 adet Göçmen Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Bu Göçmen Sağlık Merkezinde çeşitli muayeneler gerçekleştirilmektedir. Aşılanmış çocuk ve bebek sayımız 18 bin 476, bebek izlemimiz 4 bin 518, çocuk izlemimiz 6 bin 558, gebe izlemimiz ise 1179’dur. Ayrıca Göç İdaremiz tarafında Gebze’de bir Göç Danışma Merkezide yakın zamanda açılacak. Gebze Belediyemiz tarafından bir bina bizlere tahsis edildi. Bu vesileyle Gebze Belediyemize de teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Aksoy,, “Suriyelilerin, çoğunluğu, Gebze, ve, Darıca’da”,
Yorumlar
Haber Yazılımı