Virüslere karşı en güçlü savaşçı!
Haber
13 Eylül 2020 - Pazar 10:54
 
Virüslere karşı en güçlü savaşçı!
Sağlık Haberi
Virüslere karşı en güçlü savaşçı!

Pandemiye sonbahar mevsimi ile birlikte  enfeksiyonlarının da eşlik edeceği bir döneme giriyoruz. Biliyoruz ki üst solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda ve orta yaş üzerinde sık görülmekte. Haliyle bu dönemde koronovirüsten bağımsız yani Covid- 19 testi negatif olup üst solunum yolları enfeksiyonu geçiren kişilerde  kullanımı da artacaktır. Antibiyotik uygun dozda ve sürede kullanılması gerektiği durumlarda önemli bir ihtiyaç fakat çocuklar dahil tüm bireylerde gereğinden fazla antibiyotik kullanımı antibiyotiğe direnç göstererek üst solunum yolu hastalığı tekrarladığında hastalığın iyileşme süresini de olumsuz etkileyebiliyor.

Hatta çoğu antibiyotiğe direnç gösteren hastalar kullandıkları antibiyotiği de malesef boşuna kullanmakta çünkü direnç nedeniyle  iyileşmemektedir. Bu bağlamda Ağustos 2020 yılında Oxford Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Sağlık Bilimleri Fakültesi bilim adamlarının 14 tane önemli klinik araştırmayı analiz edip derledikleri makalelerinde üst solunum yolu hastalıklarında öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerin tedavisinde balın ilaçtan daha etkin olduğunu tekrar kanıtlaması  ve arı ürünlerinin sağlıklı yaşamda tüketmenin gerekliliğinin önemini tekrardan açıklamış oldu.

Klinik olarak hem çocuklar hem yetişkinler üzerinde bal ve bal ürünlerinin kullanımı ile antihistaminik, öksürük ilaçları, antibiyotikler ve ağrı kesici kullanımlarıyla karşılaştırıldığında balın başta öksürük olmak üzere semptomları azaltmada  ve diğer ilaçlardan daha etkili olduğu belirlendi. Düzenli bal tüketmek öksürük sıklığını yüzde 36, öksürük şiddetinin azaltılmasında ise yüzde 44 oranında antibiyotiklere göre daha etkili olduğu bildirildi.

MUCİZE ETKİ

 ise basil başına süper bir antiviral ilaç diyebilirim. Covid-19'dan korunmak için literatürde bilimsel olarak kanıtlanmış tek doğal yiyecek olduğunun altını çizmeliyim. Bu nedenle çocuk yetişkin herkesin mutlaka propolis kullanması oldukça önemli. Çünkü propolis koronavirüsün akciğerde fibrosiz dediğimiz geriye dönüşümsüz yapısındaki bozulmaya neden olan solunum sıkıntısını açığa çıkaran mekanizmalardan ACE2 reseptörlerinin akciğer hücreleri içerisine girişini azaltarak mucize etki yaratabilmektedir. Propolis için 2020 yılı Ağustos ayında Biomedicine and Pharmacotherapy dergisinde yayınlanmasına onay verilen makalede güçlü antiinflomatuvar etki sağlayarak bağışıklığı zenginleştirerek virüsün replikasyonunu azalttıp koronavirüse karşı hem koruma hem de tedavide çok önemli bir arı ürünü olduğu açıklandı. Propolis doğal yapısında içerdiği kafeik asit fenetil ester, galangin, kuersetin, hesperidin ve kafeik asit sayesinde virüslere karşı potansiyel güçlü koruyucu etki gösteriyor.

 

SAHTESİNE DİKKAT

 alırken eczanelerden etken madde miktarı dediğimiz kafeik asit fenetil ester içeriği net olarak etiketinde belirtilen, hijyenik olarak tüketiciye sunulmuş saşeler içerisinde alkol içermeyen su bazlı saf propolisi tercih etmek gerekiyor.  olarak ise bal analizi laboratuvarlarında tüm analizleri yapılmış,  kalıntısı olmayan ve balın tüm sağlık bileşenlerinin korunduğu, "Bal aromalı şurup" ifadesi içermeyen kavanozda steril olarak satılan balları satın almakta ısrarcı olun. Bal ve propolisi süt, yoğurt gibi süt ürünlerinde ayrıca siyah ve bitki çayları gibi sıcak içeceklerde veya taze meyveyle karıştırarak gün boyunca istediğiniz öğünde yiyebilirsiniz. Çocuklara bal ve propolisi lezzetli tariflerle yedirmek isterseniz dört formülümü her gün yapabilirsiniz.

 

Ballı cevizli yoğurt

Malzemeler:

Yarım muz
1 su bardağı tam yağlı yoğurt
1 yemek kaşığı 
10 yarım ceviz
1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

Muzu çatalla ezip tarçın ve balı ekleyerek karıştırın. Ayrı bir kasede yoğurdu çırpın muzlu karışımı yoğurda ekleyin ve üzerine ceviz kırıntıları ekleyerek ara öğünde tüketin

Kaynak: Editör:
Etiketler: Virüslere, karşı, en, güçlü, savaşçı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı