Yarın Gebze’de ‘Kutup Şenliği’ var
Haber
22 Ekim 2020 - Perşembe 10:22
 
Yarın Gebze’de ‘Kutup Şenliği’ var
Gebze Haberi
Yarın Gebze’de ‘Kutup Şenliği’ var

Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün organizasyonunda 4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve Kutup Bilimleri Şenliği TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde yapılacak.

Kutup bilimlerinde çalışmalar yapmış ve hem Antarktika hem de Arktik bölgelerine merak duyan araştırmacıların bir araya geldiği, kutup tecrübelerinin ve yeni fikirlerin paylaşıldığı bir çalıştay olan geleneksel Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’nın dördüncüsünün Gebze’de yapılacağı TÜBİTAK MAM tarafından duyuruldu. TÜBİRAK MAM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2019 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün (TÜBİTAK MAM KARE) kurulmasıyla ülkemizde kurumsal çatı görevi üstlenecek bir bilimsel organizasyon yapısı hayata geçirildi.

GEBZE’DE YAPILACAK

2018 – 2022 Ulusal Kutup Bilim Programı’nın uygulanmasından Bilimsel Kutup Seferlerinin icra edilmesine kadar birçok araştırma ve çalışma gerçekleştirme görevi üstlenen Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün organizasyonunda,  4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı 22 Ekim tarihinde ve Kutup Bilimleri Şenliği 22 – 23 Ekim tarihlerinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde yapılacaktır. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ‘Ulusal Kutup Bilim Programı 2018 – 2022’ Aralık 2017’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

SONUÇLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Program kapsamında her sene kutup alanında Türk bilim insanları tarafından yürütülen bilimsel proje ve çalışmaların, bilimsel seferlerin sonuçlarının değerlendirildiği, öncelikli alanlar konusundaki gelişmelerin ele alındığı ‘Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’ düzenlenmektedir. Bu doğrultuda 12 - 13 Nisan 2017 ve 12 - 13 Eylül 2018 tarihlerinde Birinci ve İkinci Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayları İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Üçüncü Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ise 5 - 6 Eylül 2019 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir.”

Çalıştay: 22 Ekim 2020

Şenlik: 22 – 23 Ekim 2020

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarın, Gebze’de, ‘Kutup, Şenliği’, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı