Haber Detayı
25 Nisan 2017 - Salı 08:21
 
Yarın Seçim Olsa?
İstanbul-Ekonomi Araştırma şirketinin referandum sonrası yaptığı ankete göre, yarın seçim olsa hem CHP hem de MHP 1 Kasım'a göre büyük bir hüsran yaşayabilir. Referandum'un kazananı ise AK Parti ve HDP oldu.
- Haberi
Yarın Seçim Olsa?

Habertürk'te Didem  Arslan Yılmaz yönetiminde yayınlanan  Türkiye'nin Nabzı programında, referandum sonrasında seçmenlerin siyasi görüşlerindeki değişimler masaya yatırıldı.

"REFERANDUMDA KİM NE KADAR FİRE VERDİ?"

Geçtiğimiz hafta yapılan referandumda  AK Parti ve MHP'nin en verdiği teklif, BBP'nin desteğiyle yüzde 51,4 evet oyuyla kabul edilmiş, üç partinin 1 Kasım'da aldığı oyların toplamından küçük olan bu oran "Kim ne kadar fire verdi?" tartışmasına neden olmuştu.

 

AK PARTİ VE HDP GÜÇLENEREK ÇIKTI

İstanbul-Ekonomi Araştırma (İEA) şirketinin referandum sonrası yaptığı ankete göre, referandumda hangi parti seçmeninde fire yaşamış olursa olsun, bu süreçte en kârlı çıkan partiler  AK Parti ve HDP oldu.

1 KASIM'DA NE OLMUŞTU?

1 Kasım 2015 seçimlerinde  AK Parti yüzde 49,5, CHP yüzde 25,3, MHP yüzde 11,9, HDP ise yüzde 10,8 oy almıştı.

"YARIN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?"

İEA'nın yaptığı "Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketine göre yakın tarihte bir erken seçim olması halinde oy dağılımı şu şekilde olacak:

AK Parti: Yüzde 48,3
CHP: Yüzde 23,2
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 5,0

CHP VE MHP KAN KAYBETTİ

Kararsızların dağıtılmadığı bu ankete göre, olası bir erken seçimde MHP baraj altında kalabilir. CHP'nin ise referandum sürecinde büyük kan kaybettiği görülüyor.

Referandumda 'evet'e büyük destek veren Kürt seçmenlerden daha önce HDP'ye oy vermiş olanların ise, ankete göre parti bazlı bir seçim olduğunda tercihini yine HDP'den yana kullanacağı öngörülüyor.

AK PARTİ SON İKİ HAFTADA OYLARINI ARTIRDI

Aynı şirketin referandumdan önce, 30 Mart'ta yaptığı "bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorulu ankette ise  AK Parti'nin oyu yüzde 45,0, CHP'nin oyu 23,9, HDP'nin oyu yüzde 8,0, MHP'nin oyu ise 6,8 çıkmıştı. Yani yine bu ankete göre  AK Parti'nin, referandum sürecinin son iki haftasında oylarını büyük oranda artırdığı görülüyor.

Kaynak: Haberler.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarın, Seçim, Olsa?,
Yorumlar
Haber Yazılımı