Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 16:59
 
Yeni Nesil gazeteciler için ders zili çaldı
Kocaeli’nde, Basın İlan Kurumu’nun organize ettiği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı’ başladı.
Kocaeli Haberi
Yeni Nesil gazeteciler için ders zili çaldı

İŞKUR ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nin destek verdiği program kapsamında 35 yeni nesil gazeteci adayı ilk derslerine girdi. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi de Dekanı Profesör Emel Akça, ilk derste gazeteci adaylarına  medya tarihi anlattı. Adaylar teoriden ziyade pratik ağırlıklı ders programları çerçevesinde haber yazma tekniklerinden, internet haberciliğine, sayfa tasarımından, fotoğrafçılığa kadar adeta mini bir ‘iletişim fakültesi’ eğitimine tabi tutulacak.

Eğitim programı. 24 Kasım’a kadar tam gün kesintisiz şekilde devam edecek.  Kurs bitiminde sertifika verilecek gazeteci adayları ağırlıklı Kocaeli-Gebze-Gölcük yerel medyası olmak üzere çeşitli basın kuruluşlarında istihdam edilecek. Mesleğe yeni başlayacak adayların kurs sürecinde ve 9 ay boyunca özlük hakları ise tamamen İŞKUR tarafından karşılanacak. Türkiye genelinde ilki, 2017 yılı Şubat ayında Basın İlan Kurumu Kocaeli Şubesi tarafından gerçekleştirilen örnek projeye katılan kursiyerden 11’i halen çeşitli gazete ve basın kuruluşlarında görev yapıyor. Bu defa tamamen istihdama yönelik gerçekleştirilen proje, iyi eğitim almış yeni nesil gazetecilerin de katılımıyla yerel medyanın kalite çıtasını yukarıya taşımayı hedefliyor. Program kapsamında önümüzdeki günlerde ulusal medyadan tanınmış simalar da öğrencilerle bir araya gelecek. Örnek projenin eğitim masrafları Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından karşılanıyor. BİK Kocaeli Müdürü Hayri Beşer, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Emel Akça, elbirliğiyle benzer projelere bundan sonra da devam edeceklerini açıkladı.

Gazetecilik ancak aşkla yapılır

BİK Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer, programın açılış konuşmasında kursiyerlere gazeteciliğin yüksek merak ve sorumluluk duygusu gerektiren bir kamu hizmeti olduğunu vurguladı. Kursiyerlere, “Bu program sizler için büyük fırsat. Adeta mini bir iletişim fakültesi. Hedeflerinizi doğru belirleyin ve basamak basamak çıkmaya çalışın. Bu iş ancak aşk ve özveriyle icra edilir. Hayatın her safhasına, etrafınızda olup bitenlere haberci-gazeteci gözüyle bakmalısınız. Başarının anahtarı burada saklı, yani sizde saklı.” tavsiyesinde bulundu. Beşer ayrıca, Basın İlan Kurumu’nun sorumluluk alanını ve yaptığı çalışmaları anlattı. Bilhassa yerel medya ve basın çalışanları için  ne denli önemli bir kurum olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Nesil, gazeteciler, için, ders, zili, çaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı