Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 10:33
 
Yenikent Muhtarlığı'ndan örnek davranış!
Yenikent Mahallesi, Bitkisel Atık Yağ Toplama çalışmaları kapsamında pilot bölge seçildi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Mahalle Muhtarı Esengül Aktaş, atık yağ konusunda çağrıda bulundu.
Gebze Haberi
Yenikent Muhtarlığı'ndan örnek davranış!

Atık yağların toplanması konusunda yürütülen çalışmalar kapsamında Yenikent Mahallesi pilot bölge seçildi. Yenikent Mahallesi Muhtarı Esengül Aktaş, vatandaşlara çağrıda bulunarak kampanyaya destek vermek isteyenlerin bitkisel atık yağlarını muhtarlığa bırakabileceklerini dile getirerek şunları açıkladı; "Atık yağlarımızı Yenikent Mahalle Muhtarligimizda topluyoruz. Pilot bölge seçilen mahallemizde, atık yağ kampanyasına destek vermek isteyen tüm sakinlerimiz atık yağlarınızı Muhtarligimiza bırakabilirsiniz, temiz cevre temiz gelecek için el ele verelim. Gelecek nesillerimize pırıl pırıl bir yarınlar bırakalım .

AÇIK ALANLARA BIRAKILMASI SAKINCALIDIR
Bitkisel yağlar; zeytin, ayçiçeği, mısır, pamuk, soya, kanola ve aspir gibi yağlı bitki tohumlarından elde edilen yağlardır. Atık bitkisel yağlar çevreyle uyumlu olarak yönetilmesi gereken atıklar arasında yer almaktadır. Bitkisel atık yağların evsel atıklarla birlikte atılması, kanalizasyon sistemi gibi kolektör sistemlerine verilmesi veya kontrolsüz bir şekilde açık alanlara bırakılması sakıncalıdır.

ÇEVREYİ KİRLETMEKTEDİR
Atık yağlar çevreyi kirletmekte ve bulunduğu ortamda yaşayan canlılara zarar vermektedir. Yeraltı sularını kirletmekte, sualtı canlı varlıklarını etkilemekte, kanalizasyon sistemlerinde ve atık su arıtma tesislerinde tıkanıklıklara ve kirlilik yükünün artmasına neden olarak işletim ve bakım maliyetini arttırmakta, toprağa döküldüğünde kirlenmelere neden olmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yenikent, Muhtarlığı'ndan, örnek, davranış!,
Yorumlar
sağ bitiş -->
Haber Yazılımı