Haber Detayı
27 Ağustos 2018 - Pazartesi 17:00
 
Yerel Seçimlerde Yeni Yüzler Olacak
AK Parti seçim koordinasyon başkanları ve il seçim işleri başkanları’ toplantısında yerel yönetimler için ‘bölgesinde sevilen yeni yüzler’ üzerinde durulması kararı çıktı.
 
 
 
Siyaset Haberi


AK Parti, kongreden sonra ön hazırlık niteliğinde olan ‘seçim koordinasyon başkanları ve il seçim işleri başkanları’ toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda belediye başkan adaylarının nasıl belirlenmesi gerektiği de konuşuldu. Buna göre teşkilatların istediği isimlerin aday gösterilmesine öncelik verilecek. AK Parti, kongreden sonra ön hazırlık niteliğinde olan ‘seçim koordinasyon başkanları ve il seçim işleri başkanları’ toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda; yerel yönetimler için ‘bölgesinde sevilen yeni yüzler’ üzerinde durulması kararı çıktı. Öte yandan partinin yerel yöneticileri, aday belirlemelerinde ‘anket şirketleri’ yerine, genel merkezin yapacağı yoklamalara itibar edilmesini istedi.

TEŞKİLATIN İSTEDİĞİ ADAY

Toplantıda ayrıca şu kararlar çıktı: “Adayların açıklanması için son ana kadar beklenmesin. Teşkilatların istediği adaylara öncelik verilsin. Anket şirketleri bölgelerde aday belirleme çalışmalarında manipülasyon yapabiliyor. Partinin genel merkez ve teşkilatının görüşleri esas alınsın. Gerekirse, genel merkezin belirlediği kişiler, ‘tebdil-i kıyafetle’ sahaya çıksın.

TEŞKİLATIN KARARI ÖNEMLİ

Değerlendirme toplantısında ayrıca teşkilatın istek ve taleplerine büyük önem verilmesinin altı çizildi. Aday belirlemede, “Kimsenin haberi olmadan il ve ilçeler için önemli olan isimleri belirlesin ve vatandaşın nabzını tutsun. Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunsun” denildi.

EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

AK Parti’de aday yoklamaları eylül ayından itibaren başlayacak. Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili olarak yerel yönetimler başkanlığının belirli periyotlarla yaptığı değerlendirmeler ve hazırladığı dosyalar büyük önem taşıyor. Belediye başkanlarının vaatlerini gerçekleştirme oranından bütçesini nasıl kullandığına kadar birçok başlıktan oluşan inceleme cetveli, yeniden aday gösterilmeleriyle ilgili görüş oluşturacak.

ÜÇ DÖNEM KURALI

Partide, 100’ün üzerinde üç dönemlik belediye başkanı bulunuyor. Bunlar milletvekillerinde olduğu gibi, başarılı bulunursa genel başkan onayıyla yola devam edecek. Parti, özellikle büyükşehirler için arayışını sürdürüyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi kritik olan iller için alternatifler araştırılırken, eski bakan ve eski milletvekillerinden görev verilecek isimler olacağı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Yerel, Seçimlerde, Yeni, Yüzler, Olacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı