Haber Detayı
08 Temmuz 2018 - Pazar 17:00
 
Yılmaz’ın ‘Tabandan Tavana Değişim Anlayışı’
CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, partisindeki değişimin nasıl olması gerektiğini açıkladı.
 
 
 
Siyaset Haberi


CHP tabanında 24 Haziran seçimlerinin ardından ‘Değişim’ sesleri yükselmeye başladı. CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz da sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak CHP’deki değişimin nasıl olması gerektiği üzerinde durdu. Başkan Yılmaz, “Gebze ilçe örgütümüzde yaklaşık 4 bin 200 üyemiz bulunmaktadır ancak sadece 2 bin 80 kişiye ulaşabiliyoruz. Geri kalan üyelerimizin ne telefonları nede adresleri doğru. Ancak bu arkadaşlarımızdan bazıları delege seçimlerinde ilçe kongrelerin de ve aday belirleme de ortaya çıkıyorlar.  Bu şu açıdan çok önemlidir; örgüt gerçek sağlıklı üye yapısı ile hazırlık yapamıyor, karmaşık bir çalışma içine düşülüyor.

PARTİ İÇİ MÜCADELE

Diğer bir eksi tarafı ise kendilerini üye yapanların taraftarı gibi hareket ediyorlar. Tıpkı takım tutar gibi ve daha da acısı bunun adına da ekip ruhu diyorlar. CHP bir siyasi yapıdır ancak örgüt tek içinde 4-5 tane ekip var ve bu ekipler kendi için de birbirleri ile müthiş bir yarış içindeler. Tüm enerjilerini parti için de iktidar olabilmek için harcamaktadırlar. Yani AK Parti ile mücadele etmektense parti için de mücadele etmek bu ekipleri mutlu ediyor. Yine bu ekipler den hangilerinin desteklediği il ve ilçe başkanı ve yönetimleri göreve geliyor ise bu yönetim kurulunu destekleyen ekipler bu il ilçe başkan ve yönetimleri kendi istekleri doğrultusun da baskı altına alıyorlar.

GENEL BAŞKANDAN ÖNCE SORUNLAR DEĞİŞMELİ

Yine bu ekipler kurultay delegelerinin belirlemesinde ilçe başkanlarından ve yönetim kurulundan daha çok söz sahibi oluyorlar. Çünkü bu ekipler belirleyici noktada oluyorlar. Sizi biz seçtik bizim dediklerimiz kurultay delegesi olacak diye diledikleri gibi dayatma yapıyorlar. Evet değişim olmalı ancak değişim önce buralar da olmalı. Bu yapı değişmediği sürece bir genel başkan gider bir genel başkan gelir ancak yöntem ve uygulamalar aynı kalır ve sonuç hiç değişmez. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu değişmeden bu sorunlar değişmeli diye düşünüyorum. İşte taban da bu değişim gerçekleşir ise tavan da genel başkan değişikliği de doğru yapılır.

ÜYELER SIFIRLANMALI

Bir değişim de il ve ilçe kongrelerin de yapılmalı ilçe kongrelerin de kaç tane ilçe başkan adayı var ise her adayın kadın kolları ve gençlik kolları başkanı da aynı kongre de belirlenmelidir. İlçe kongrelerinden sonra yapılan bütün kadın kolları ve gençlik kolları kongreleri problem oluşturmuştur. Ya da Genel başkan adayları değişimin adını koymalıdır ve bunu tabandan tavana doğru yapmalı, tabanın sesini dinlemelidir. Aksi bir değişimin CHP’ye hiç bir katkısı olmaz daha da çok zarar verir. Peki, nasıl ve nereden başlamalı öncelikle üyelerimizden başlanmalı. Yani üyelikler ya tamamen sıfırlanmalı yeniden üye oluşturulmalı ya da ulaşılamayan üyelerin üyelikleri düşürülmeli.

TABANDAN TAVANA DEĞİŞİM

Buda ya genel merkezin il ve ilçelerden aldığı raporlar ile yapılmalı ya da üyeliklerin silinmesi için il ve ilçe başkanlıklarına yetki verilerek yapılmalı. Bu uygulamalar devreye sokulduğun da şu da dikkate alınarak yapılmalıdır; il ve ilçe başkanlığı en fazla iki dönem hakkı olmalı. Her dönem il ve ilçelere aynı kişilerin aday olması tüzük gereği engellenmeli buna şahsım ilçe başkanı olarak da dâhildir. Çünkü iki dönem başarılı olamamış bir ilçe başkanı tekrar aday olmamalıdır. İşte benim değişimden anladığım ya da anlatmak istediğim tabandan tavana değişim bu.” dedi.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Yılmaz’ın, ‘Tabandan, Tavana, Değişim, Anlayışı’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı