Haber Detayı
30 Aralık 2016 - Cuma 16:50
 
Yönetmelik değişti, artık AVM girişlerinde zorunlu olacak!
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alışveriş merkezleri hakkındaki yönetmeliği değiştirdi. AVM otoparkları girişlerine 'plaka tanıma sistemi' kurulması yasal zorunluluk oldu.
- Haberi
Yönetmelik değişti, artık AVM girişlerinde zorunlu olacak!

 

Alışveriş merkezleri (AVM) otoparkları girişlerine "plaka tanıma sistemi" kurulması yasal zorunluluk oldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "Alışveriş merkezleri hakkındaki yönetmelik" değiştirildi. Yapılan değişiklik ile tebliğe, "Alışveriş merkezlerinde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına alışveriş merkezi yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanır. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılır" maddesi eklendi.

ARAÇ ALTI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ DE

Tebliğe ayrıca, "İçişleri Bakanlığınca kamu güvenliği açısından gerekli görülen alışveriş merkezlerinde, araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların girişlerine alışveriş merkezi yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanır" hükmü de eklendi.

Buna göre, "kurulacak sistemlere ilişkin teknik özellikler ve veri paylaşımına ilişkin hususlar ile bu sistemlerin işletilmesine ilişkin diğer hususlar" İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yönetmelik, değişti,, artık, AVM, girişlerinde, zorunlu, olacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı