Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 16:05
 
Zehir yemişiz!
DİLOVASI’NDAN TÜM TÜRKİYE’YE
Dilovası Haberi
Zehir yemişiz!

 

Mustafa Ezici, Deha A.Ş firması vasıtasıyla Dilovası OSB’de tavuk yeminde kullanılması yasak olan binlerce ton kanserojen domuz yağlı asit yağını; Banvit, Şenpiliç, CP, gibi tavuk firmalarına sattığını iddia etti.

Sosyal medya hesabı üzerinden tüm Türkiye’nin sağlığı ile oynandığını iddia eden Mustafa Ezici, mahkeme ve bilirkişi raporlarını açıkladı. Mustafa Ezici, Deha A.Ş firması vasıtasıyla Dilovası OSB’de tavuk yeminde kullanılması yasak olan binlerce ton kanserojen domuz yağlı asit yağını; Banvit, Şenpiliç, CP gibi tavuk firmalarına sattığını iddia etti.  Haklı olduğunu bilirkişi raporuyla kanıtlandığını söyleyen Ezici, savcıları göreve davet ederek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayette bulundu.

HAKLI OLDUĞUM KANITLANDI

Ezici sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Taşyapı İnşaat A.Ş sahibi Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Deha A.Ş firması vasıtasıyla Dilovası OSB’de tavuk yeminde kullanılması yasak olan binlerce ton kanserojen domuz yağlı asit yağını Banvit ve Şen Piliç’e sattırdı. Kanserojen atık asit yağı ile tavuk besleyip 83 milyon kişiye yedirdiniz. Firmanızı ifşa ettim, bana dava açtınız. Benim haklı oldum savcılık ve bilirkişi raporuyla kanıtlandı. Bunlardan hesap soracak bir savcı var mı? Ülkemizde 83 milyon insanımızın sağlığı ile oynadılar! 83 milyon insanın sağlığıyla oynayan Taşyapı İnşaat A.Ş sahibi Emrullah Turanlı için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulundum” dedi.

MUSTAFA EZİCİNİN CİMER’E YAZDIĞI ŞİKAYET

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bitkisel atık yağ toplama ve geri kazanım izni olan Deha Biodizel A.Ş. (Dilovası Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Dicle Caddesi No:2 Dilovası, Kocaeli) toplamış olduğu bitkisel atık yağlardan biodizel üretip dağıtım şirketlerine satmaktadır. Biodizel üretim aşamasında atık, kanserojen bitkisel asit yağı üretilmektedir. Üretilen kanserojen atık asit yağının sabun, gıda ve yem sanayisinde kullanılması yasaktır. Boya ve kimya sanayisinde kullanmak yasaldır. Deha Biodizel A.Ş.’nin sahibi Emrullah Turanlı, üretmiş olduğu asit yağlarını aracı firmalara satmaktadır. Deha Biodizel A.Ş.’nin son beş yıl içerisinde üretmiş olduğu binlerce ton kanserojen atık asit yağlarını üretip aracı firmalara sattığı defter kayıtlarında vardır. Aracı firmalar almış oldukları asit yağını tavukçuluk sektörüne satmaktadırlar. 2018 yılında benim ihbarımla Deha Biodizel A.Ş.’nin fabrikasında yüklenen bir tanker kanserojen asit yağı Şen Piliç A.Ş.’nin Hendek Yem Fabrikası’na inerken Sakarya İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince yakalanıp idari para cezası kesilmiştir. 2018 yılında bu yağları kullanan ve satan kişileri twitterdan kamuoyuna ifşa ettim. 2018 yılında sahibi İpek Üstünkaya bana dava açtı. Kanserojen atık asit yağını kullanmadıklarını iddia etmiştir ama benim ihbarımla Sakarya İl Tarım Müdürlüğü ekipleri kanuni işlem uygulamıştır. Şen Piliç’in sahini İpek Üstünkaya’nın bana açmış olduğu (İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi Dosya no: 219A411 ) dava devam etmektedir. Aynı şekilde Banvit bana dava açtı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konuyu inceledi (soruşturma no: 2018/227448) bilirkişi benim beyanlarıma istinaden konuyu inceleyip benin haklı olduğumu, kanserojen asit yağını Banvit’in tavuk yemlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. 83 milyon kişinin sağlığı ile oynayan firmaların sahiplerinin en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekmektedir. Maalesef idari para cezası ile kurtuluyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuyu incelemesini arz ederim.

İŞTE MUSTAFA EZİCİ’NİN MAHKEME TUTANAKLARI;

İDDİALARIN MUHATABI TAŞYAPI İNŞAAT A.Ş SAHİBİ EMRULLAH TURANLI

ŞİKAYETTE BULUNAN MUSTAFA EZİCİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zehir, yemişiz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı