Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 09:58
 
“Zengin kentin fakir bekçileri olacağız!”
TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınması hakkında oda başkanları ortak basın açıklaması yaptı. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Diğer sanayi kuruluşları da genel müdürlüklerini taşırsa, zengin kentin fakir bekçileri olacağız” dedi.
Gebze Haberi
“Zengin kentin fakir bekçileri olacağız!”

Koç Holding, grubunun lokomotifi TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünü İstanbul’a taşıma kararı alması kentte büyük ses getirdi. İlimizin vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü etkileyecek bu gelişmeden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi büyük zarar görecek. Karara ilimizin önemli odalarının başkanları da sessiz kalmadı. Bugün KSO Sosyal Tesisleri'nde ortak açıklama yaptılar. Açıklamada Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk yer aldı.

SOSYAL KAYIPLAR GERÇEKLEŞTİRECEKTİR

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İSO 500 araştırmasına göre 2018 yılında TÜPRAŞ yarattığı katma değer ve toplam geliriyle Türkiye’nin en büyük sanayi şirketidir. Üretimden satışlarda 79 milyar TL ile birinci sırada ve toplam üretimden satışların yüzde 9’unu gerçekleştirmiştir. 3,8 milyar TL vergi sonrası kâr elde etmiştir. TÜPRAŞ’ın 2018 yılında ihracatı 2,5 milyar dolardır. İthalatı ise 13,6 milyar dolardır. Kocaeli vergi geliri 2018 yılında 73,5 milyar TL’dir. Kurumlar vergisi ise 1,8 milyar TL’dir.

SEKA KAPANINCA KÜLTÜR YOK OLDU

TÜPRAŞ kurumlar vergisi ise 207,4 milyon TL’dir. TÜPRAŞ, ilimizin en önemli şirketlerinden birisi. Kocaeli dediğimiz de 70’li yıllarda SEKA vardı. SEKA kapanınca maalesef o kültür yok oldu. Mannessmann vardı. Onunda il ile ilgili kültürü vardı. O da kapanınca kültür yok oldu. TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünün finansal nedenlerle taşınması ilimizde sosyal kayıplar gerçekleşecektir. Gitmeleri konusunda ısrar ederlerse, ‘Biz gitmek zorundayız’ derlerse bunun da önünü açmak gerekir diye düşünüyorum. Biz katı bir duruş sergilememeliyiz. Siyasi bir değişim nedeniyle İstanbul’a olan bakış açıları değişmiş olabilir. Ama bu taşınma isteğinin siyasi olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki genel anlamda baktığımızda biz de gitmelerini istemiyoruz. Bizim şu anda Sayın Cumhurbaşkanına ulaşma çabamız olmalı”

HÜKÜMET DESTEĞİYLE

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, "Bugün TÜPRAŞ yönetimi yarın başkan bir şirket. Çok büyük kayıp yaşayan ilçenin oda başkanı olarak konuşuyorum. Kocaeli geneline baktığımızda birkaç yıldır taahhütte Türkiye birincisiyiz. Bunun dışında 71 milyon toplamdan fazla vergi veren il Kocaeli. Kentin sosyalleşmesi burada çalışan beyaz yakalılara bağlıdır. Bence bu sorun hükümet desteğiyle ele alınmalıdır. Diğer sanayi kuruluşları da genel müdürlüklerini taşırsa, zengin kentin fakir bekçileri olacağız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Zengin, kentin, fakir, bekçileri, olacağız!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı