Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 14:38
 
Zeytinoğlu, “önlem alınmalı” dedi
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu döviz kurlarında görülen yüksek artışın ‘acil önlem’ gerektirdiğini söyledi.
Kocaeli Haberi
Zeytinoğlu, “önlem alınmalı” dedi

Türk Lirası’nın desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu: “Merkez Bankası müdahale edip, TL’nin değer kaybını önlemeli. Muhtemelen faizleri artırmalı. Döviz kurlarındaki sıradışı artışın kısa vadede önlenmesi gerek Orta ve uzun vadede ise yapısal önlemlerle aynı sorunun tekrarlanmamasına çalışılması gerektiğine işaret edereksanayicilerin ithal girdi bağımlılığı nedeniyle maliyet artışı yaşadığını, bunu da ürün fiyatlarına yansıtamadığını söyledi.

DÖVİZDE EŞİKLERİN HIZLA AŞILDI

Dövizde eşiklerin hızla aşıldığını, dolar kurundaki yükselişin devam ederek tarihi zirveyi aşmasının acil önlem zorunluluğunu ortaya koyduğunu söyleyen Zeytinoğlu, Merkez Bankası’nın TL'yi desteklemek için adım atması gerektiğini belirterek, “Merkez Bankası’nın müdahale edip muhtemelen faiz arttırması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece, Türk Lirasının değer kazanmasıyla kur yükselişinden kaynaklı maliyet artışlarının da önüne geçilebilecek.” dedi.

KUR ARTIŞIYLA ÜRETİM MALİYETLERİDE ARTTI

Zeytinoğlu imalat sanayinin büyük ölçüde ithal girdiye bağlı olduğunu bu sebepten kur artışıyla üretim maliyetlerinin de arttığının altını çizerek, “Sanayiciler olarak bize gelen şikâyetlerde hammadde fiyatlarında dövize bağlı olduğu için artış olduğunu ancak bunu piyasalara yansıtamadıklarını dile getiriyorlar. Dolayısıyla dolar kurundaki yukarı yönlü seyir sanayicilerimiz açısından memnuniyetsizlik oluşturuyor. Ülkemizin dış yatırımcılar açısından tercih edilip, yabancı sermayenin de katkısıyla kurdaki hızlı artışlar veya hızlı düşüşler gibi sıçramalardan etkilenilmesinin önüne geçilebileceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinoğlu,, “önlem, alınmalı”, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı