Yazı Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 13:22
 
10 Ocak Gazeteciler Günü
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Her birimizin gazeteci olarak fiyakalı kutlama mesajları aldığımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe bir kez daha “merhaba” diyoruz. Gazeteciler günü dışındaki günlerde pek de hatırlandığımız söylenemez aslında. Bu yıl ülke genelinde yayınlanan 1106 gazeteden 100 tanesi kapanmış. Her gazetede ortalama 10 kişinin çalıştığını düşünürsek, bu 1000 meslektaşımızın daha işsiz kaldığı anlamına geliyor. Elbette işlerinden olan insanların aileleri de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Hayat onlar için biraz daha zor bir hale geliyor…

**

Basın Yayın fakülteleri her sene yeni mezunlar vermeye devam ediyor. Tablo bu şekildeyken, bu gencecik, pırıl pırıl arkadaşlar doğal olarak gelecekleri hakkında karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılıyorlar. Sektöre adım atmaları kolay değil, ayrıca pek çoğu mücadele etmekten vazgeçip başka bir iş kolunda hayatını kazanmak zorunda kalıyor. Onca emekleri ziyan oluyor. Şu an mesleğini yapabilen gazeteci şanslı, ancak yarın ne olur belirsiz. Artan maliyetler gazeteleri günden güne zorluyor, şartlar her geçen gün ağırlaşıyor.

**

Enseyi karartmayız elbette, yazmak istedikten sonra, taşa duvara yazarız. Yazacak bir yer buluruz tabii. Bu mesleğe gönül verip, belli süre gazetecilik yapmış birinin başka iş yapması, -hadi yaptı diyelim- severek, isteyerek canı gönülden yapması çok güç. Lise yıllarımda ATV’de yayınlanan ‘Sıcak Saatler’ isimli dizideki Sedat Yalçın karakterinin (Mehmet Aslantuğ) hayranlığıyla gazetecilik okumaya karar vermiş, ilk yılımda başka bölümlere puanım yetse de bir yıl sonraki sınava hazırlanmıştım.

**

Rahmetli babamın da maddi ve manevi desteğiyle şu an yaptığım mesleğin okulunu okudum. Evime alıp götürdüğüm her ekmeği her daim gazetecilikten kazandım. İşin enteresan tarafı geçen zaman zarfında onca zorluk, onca olumsuzluk onca sıkıntı çekmeme, şu anki sektörün olumsuz durumuna rağmen bir şans daha verilse, yine gazetecilik yapmak isterdim. Âşık olmak ya da sevmek böyle bir şey sanırım. Tuttuğunuz futbol takımı farklı yenilse de yine vazgeçmiyorsunuz. Ona benzer bir tutku.

**

2020 yeni bir yıl, yeni bir sayfa demek. Elbette, hayal satacak yaşta ve pozisyonda değiliz. Burada herkesten beklentim kentinizdeki yerel gazetelere abone olmanız. Yerel gazeteleri yaşatmanız sizlerin sesi olmaları adına çok önemli. Yerel gazetelere sahip çıkın. Her bir gazete aboneliği, ufak bir adım gibi görünse de gazeteler adına değerli. Aynı şekilde kent büyüklerine de yerel gazeteler anlamında görev ve sorumluklar düşüyor. Onların da yerel gazetelere bakışı değer taşıyor.

**

Bir söz de gazeteci meslektaşlarımıza söylemek istiyorum. Her meslekte rekabet var. Her meslekte çekişme var. Gazetecilikte de öyle. Ancak şartlar çekişmeden öte birlik ve beraberlik duygusunu öne çıkarıyor. Kuyu kazıp, kavga edecek dönemde değiliz. Her zamankinden daha fazla bir araya gelmeli, daha fazla yan yana olmalıyız. Üstesinden gelmemiz gereken fazlaca zorluk ve birlikte yürümemiz gereken bir yol var. Aksi durumda çalışan gazeteciler gününde ‘çalışan’ gazeteci kalmayacak sokakta…

 
Etiketler: 10, Ocak, Gazeteciler, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı