Yazı Detayı
03 Haziran 2014 - Salı 08:12
 
Avrupa'da durum daha vahim
 
 
 
 

Eğitim, her engeli aşar…

Değerli okurlarım, yazımın gecikmesinden dolayı, sizlerden özür dilerim.

Bizleri yeniden kalemle buluşturan Allaha şükürler olsun…

Eğitim cehaletin en büyük düşmanı, cehaletle mücadele etmek için en güçlü silah

 engelliler için hayata tutunma sebebi…

dünyadaki engellilerin şuan sadece %20’lik bir kısmı eğitim almakta…

türkiyeyi terbiye salonunda bekleten avrupada durum dahada vahim,

bizlere medeniyet ödevleri veren avrupada, sadece italyada engellilerin eğitime katılma oranı %80 ingiltere, Almanya, yunan istan, güney Kıbrıs, ve diğer Avrupa ülkelerinde engellilerin eğitime katılımları yok denecek kadar az.

Cumhur başkanlığı,Türkiye beyazay derneği, Mlli eğitim bakanlığı işbirliğiyle. 2006 yılında başlayan eğitim her engeli aşar kampanyasıyla birlikte ülkemiz % 300 gibi bir artış göstererek cumhuriyet tarihine geçmeyi başardı…

Beklide hiçbir engeli olmayan bir insan, engellilerin nasıl eğitim aldığını, bir görmeyenin telefonu nasıl kullandığını, bilgisayardan nasıl yazı yazdığını vesaire hiçbir konuyu merak etmiyor.

Böyle bir durumla karşılaşıncada, hayretlere kapılıp engellileri çok büyük bir iş başarmış gibi görüyor.

Aslında bunların hepsi eğitimle oluyor…

Eğitimin aşamayacağı hiçbir emngel yok, bizler, daha engellileri istihdam ederken nerede çalıştıracağımızı bile bilmezken. Bugün dünyada milli eğitim bakanlığı yapan engelliler var.

Ülkemizde bakan müşaviri, millet vekilliği, danışmanlık, bakan yardımcılığı yapan engellilerimiz var.

Ama bir görme engelli hakim olamıyor, avıkatlık yaparken zorlanıyor, amerikayı yeniden keşfedelim demiyoruz. Engellilere fırsat verilsin diyoruz.

Eğitime dahil olsunlar istiyoruz.

İşte bizim bu isteğimizi, Türkiye beyazay derneği sanki duyarcasına, cumhur başkanlığımızla birlikte, dünyada bir eğitim seferberliği başlatacak.

Bu kampanya sonucundada hedefini %50 olarak belirlemiş, afrikada daha bir görme engelliler okulu bile yok, hala engelliler evlerinde hapis hayatı yaşıyor.

Dün bizim ülkemizdede böyle değimliydi? Halada böyle olan yerlerimiz var, hala bir engelli sosyal hayata katılım gösteremiyor, hala aşılması gereken birsürü birokratik engeller var, hala çıkarılan yasalar uygulamaya geçirilememiş, ama geldiğimiz noktaya baktığımızda, gerçekten teşekkür edip daha iyi çalışmalar yapılması için destek olmamız gerekiyor. Tohum toprağa düştü, şimdi sıra o tohumu iyi bir şekilde fidan haline getirmekte.

Kalın salıcakla

 
 
 
Etiketler: Avrupada, durum, daha, vahim
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı