Yazı Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 09:49
 
ENGELLİLER HAFTASI GELMİŞ ÇATMIŞ
 
 
 
 

Değerli okurlarım:

Zaman o kadar hızlı bir şekilde geçiyor ki, tarihleri bir birine karıştırmaya başladık.

Uzun zamandır gazeteye yazmaya fırsat bulamıyordum. Bu gün şöyle bir yazı kaleme alayım dedim. Tarihe bir baktım ki dokuz mayıs olmuş. Yani ülkemizde her yıl kutlanan 10-16 mayıs engelliler haftası gelmiş çatmış.

Düşünüyorum da: Yarın herkes hepimiz bir engelli adayıyız ile başlayan bir sürü cümleler kuracak. Gözlerini bağlayıp bastonla yürümeye çalışacak, tekerlekli sandalyeye oturacak vesair, vesair Engellilikle ilgili ne varsa o hafta boyunca konuşulacak. Çocukluğumdan beridir bu cümleye hep takılmışımdır: Her sağlıklı insan, bir engelli adayıdır. Çok karizma bir cümle gibi duruyor değil mi? Acaba engellilerle ilgili çalışan sağlıklı insanlar bir gün engelli olma korkuları yüzünden mi bu işleri yapıyor? Bana sorarsanız bu durum kesinlikle böyle değil.  Ben körüm ve aynı zamanda da sağır olma ihtimalim veya ayaklarımdan rahatsız olma ihtimalim var. Yarın fakir olma ihtimalimiz de zengin olma ihtimalimiz de var. Eğer insanların engellilere yardım etmesi için böyle söylemenin etkili olacağını düşünüyorsak, bunu doğru bulmuyorum. Böyle söylersek engellilere karşı olumsuz bir davranış içinde olmayanlara haksızlık olur.

Birçok insanın asaleti ve erdemi nedeniyle engellileri de kapsayan hayatı var. Onlar korktukları için bunu yapmıyorlar. Diğer taraftan, insanlar engelli olmayacaklarını garanti ederlerse, o zaman engellilerle ilgili hiçbir şeye karışmalarına gerek yokmuş gibi bir anlam çıkabilir. Ayrıca, ben kadın hakları savunucusuyum. Bunu, yarın bir gün kadın olabilirim diye yapmıyorum ki.

Bu kadim medeniyetin evlatları olan bizlerin yapacağı çalışmalar ile ilgili önlerinde bir yığın örnekler var. Hepimiz bir engelli adayıyız diye böyle çalışmalar yapanlar varsa bilsinler ki adaylıklarını kabul etmiyoruz.

Dostlar: hafta boyunca bu konuyu ele alan yazılar yazacağım inşallah.

Bu yazının sonunda hastalanana kadar farkına varmadığımız sağlığımız için, ağrıyana kadar kıymetini bilmediğimiz dişimiz için, sakatlanana kadar sanki hep sağlıklı kalacağını düşündüğümüz el ve ayaklarımız için sizi bir dakika tefekküre ve şükretmeye davet ediyorum. Selam ve dua ile.

 
 
 
Etiketler: ENGELLİLER, HAFTASI, GELMİŞ, ÇATMIŞ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı