Yazı Detayı
04 Ağustos 2014 - Pazartesi 10:44
 
Gazeteci olmak mı? Adam olmak mı?
Abbas Sır
abbas.sir@hotmail.com
 
 
 
 

Gazeteci olmak mı adam olmak mı? Allah Allah ikisi de olmaz mı olur tabi. Ama ne hikmetse bazıları bu iki vasfı taşıyamıyor. Çok saygıdeğer okurlarımız ve Gebze kamuoyu bugün farklı bir yazı yazacağım. Kendi derdimi yâda kendi meslektaşım olan ağabey dediğim adamın bana yaptıklarını ve benim ona yaptıklarımı anlatacağım sonra da sizlerin takdirine bırakacağım.

Şimdi, İsmail Kadı ağabeyimizi hemen hemen hepiniz tanırsınız. Bu İsmail Kadı ağabeyimiz kendi deyimiyle söylüyorum yılların gazetecisi işine geldiğinde meslek terbiyesinden bahseden bir ağabeyimiz. Şimdi dostlar; bir gün bizim gazetede bir haber yapılmış, “Şevki Demirci İslam aleminin Kandili kutlarım” adlı bir mesaj göndermiş yayınlanması için bizim arkadaşlarda Hedef Gazetesi’nde yayınlamışlar.

Bu yılların Gazetecisi İsmail ağabey bu mesajı reklam sanmış ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştığımız haberin altına şu şekilde yorum yapmış; “Ooo,  Abbas Sir sana gelince reklam para bizde haber ne güzel bir dünya” diye.

Ben kendisini telefondan aradım. Kendisine gönül koyduğumu söyledim ve şöyle söyledim “Ağabey bu reklam değil haberdir kaldı ki reklam bile olsa sosyal medya üzerinden bu tür yazılarını sana yakıştıramıyorum bir sıkıntı varsa ara konuşalım” dedim. Ne dedi biliyor musunuz? “Çok haklısın özür dilerim ama bak iyi ki yazmışım yoksa aramazdın, bir ay oldu görüşemiyoruz.

Peki ağabey dedim kapattım. Gel zaman git zaman bir gün bizim Gazete’nin Yazı İşleri Müdürü Sayın Selçuk Koç Çayırova Belediye Başkanı Sayın Şevki Demirciyle bir söyleşi yapmış. Sayın Demirci bir takım konuları Sayın Koç’a aktarmış. Sayın Koç’ta tabi bu konuları hem haber yapmış hem de kendi köşesinde kamuoyuyla paylaşmış.

Sonra ne oldu biliyor musunuz? Bu yılların gazetecisi İsmail ağabey yine yememiş içmemiş duramamış Selçuk Bey’in İnternet sitemizde yayınladığımız köşe yazısının altına da yorum yapmış.

Yılların Gazetecisini Ben tekrar aradım. Birazda sert bir üslupla neden sürekli böyle şeyler yaptığını sordum. Yüz takla attı, kırk dereden su getirdi. Neyse, şeytana nahlet dedim Bu İsmail ağabey yılların gazetecisidir diyerek konuyu kapattım.

Sonra mı sonrası tabi tam bir komedi işte.

Bir gün Gebze Belediye Başkanı Sayın Adnan Köşker gazetecilere sahur programına davet etmiş. O programa bende katıldım. Yılların Gazetecisi İsmail ağabey de biraz geçte olsa programa katıldı. Masanın en son kısmına sessiz sedasız oturdu. Ben kendi oturduğum yerimden kalkıp yanına kadar gidip elini sıktım. “Ağabey hoş geldin” dedim çünkü O yılların gazetecisiydi birde son telefon konuşmamız biraz kırıcı geçmişti. Ben üstüme düşeni yaptım ve yanına kadar gittim. Evet, ben adamlık yaptım. Ben gazeteci olmanın da koskoca adam olmanın da yılların şeyi olmanın da adamlıktan geçtiğinin farkındayım.

Ama bu İsmail ağabey yılların İsmail abisi arife günü çıkarmış olduğu gazete de kutlama ilanlarının tamamını ramazan bayramı yerine kurban bayramı yazdırmış. Kurbanla ramazanı karıştıran yılların gazetecisi aynı gazete de birde benim adımı kullanmadan köşe yazısı yazmış güya benim her şeyden haberim varmış güya beni besliyorlarmış.

Hey yılların gazetecisi İsmail ağabey yıllardır bir kişiyle gazete çıkarıyorsun, ne yaptığını, gazetede nasıl bir tablo sergilediğini kendinde bilmiyorsun. Masanı kaç günde bir sildiğini, yazın kaç derece sıcakta, kışın kaç derece soğukta çalıştığını, parayı nasıl bulduğunu sen de biliyorsun. Yıllardır İsa Turhan’la çalıştın, Sayın Turhan düz duruşlu, ilkeli bir gazetecidir. Birçok konuyu da adam gibi yaptığı için sende kendi kendini koskoca yaptın. Ama şimdi yanında olan Sevgili Hanifi Bey İsa Turhan gibi değil. O ancak laf gezdirir ondan ona ondan ona laf taşır. O yüzden daha dikkatli ol. Hanifi arkadaşımız 2 yılda bütün gazeteleri dolaştı. Allah var bir kaç kez de ben kendisine gel bizimle çalışalım dedim ama gelmedi. Niye gelmediğini şimdi daha iyi anlıyorum.

Dostlar; yılların Gazetecisi’nin Caner Pesen ile olan davasında taraf olmuşum bana o yüzden yazı yazmış bunları Hanifi Bey söylüyor. Şevki Demirci’nin mahkemeye vermesinde ben taraf olmuşum bana o yüzden yazı yazmış. Bunların hepsini Hanifi Bey söylüyor.

Dostlar; Yılların Gazetecisi ağabeyliği, Hanifi ise gazeteciliği hak ediyor mu yarınki yazımda yazacağım. Caner Pesen konusunu ve Sayın Şevki Demirci konusunda bir başka yazımda…

 
 
 
Etiketler: Gazeteci, olmak, mı, , Adam, olmak,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı