Yazı Detayı
06 Mayıs 2014 - Salı 13:31
 
Olmadı Hacı Olmadı!
Çağlar Akar
 
 

Finallerin kaybetmeye mahkum takımı Darıca Gençlerbirliği, bu yıl da final niteliğinde olan play-off serüvenine havlu attı. Peki bu başarısızlığın sorumlusu kim? Yaklaşık 3 trilyon gibi ciddi bir bütçeyle sezona başlayan Darıca Gençlerbirliği, neden bu duruma geldi?

Başarıda olduğu gibi, başarısızlıkta da bir çok kişinin payını vardır. Futbolda sportif başarı ekip birliğiyle gelir. Yönetim, futbolcu, teknik ekip ve taraftar takımı başarıya götürür…

Bu halkanın içinden bir tanesinin bile kopması ciddi tahribatlar yaratabilir. Öncelikle halkanın en başını sağlam tutmak lazım tabi. Yani yönetim…

Peki yönetim ne yapar? Sezon başında önce hedef belirler. Buna göre teknik ekibini kurar ve bütçesine uygun futbolcu transferleri yapar. Darıca Gençlerbirliği’nde hedef belliydi. Şampiyonluk!

Darıca Gençlerbirliği Teknik Direktörü Tunahan Akdoğan’dı ama kamuoyunun ve özellikle taraftarların merak ettiği bir kişi vardı. Hacı Murat kimdir?

Darıca Gençlerbirliği taraftarlarıyla yaptığımız konuşmalarda, Hacı Murat’ın ünvanını kimse bilmiyordu. Kimisi sportif direktör, kimisi menejer, kimisi yardımcı antrenör diyordu.

Takımı tanımayan bir futbol izleyicisi, tribünden baktığında ise Hacı Murat’ı Teknik Direktör zannederdi. Karşılaşmalarda ciddi reaksiyonlar göstererek futbolculara kızan taktik veren biriydi Hacı Murat.

2013-2014 sezonu boyunca Hacı Murat’la ilgili bu olumsuz görüntü hep devam etti. Şampiyonluk hedefiyle başladığı sezonda, zirvenin çok uzağında kalan ve play-off yarışından kopmak üzere kalan takımda, Hacı Murat meselesi her geçen gün büyük bir sorun haline geliyordu.

Direksiyon başında Halil Akbaşoğlu vardı, tüm camia bu sorunun çözümünü bekliyordu artık. Çünkü Darıca Gençlerbirliği taraftarlarının sabrı taşmaya başlamıştı. Tökezleye tökezleye giden arabanın lastiği Mart ayında patladı.

Hacı Murat’ın bir maç sonrası taraftarlarla yaşadığı çirkin tartışma Darıca Gençlerbirliği’ndeki huzursuzluğu su yüzünü çıkarıyordu.

Darıca Gençlerbirliği’nin meşhur taraftar grubu Çınaraltı, zehir zemberek açıklamalar yaparak Hacı Murat’ı hedef gösterdi ve Hacı’nın gönderilmesi için yönetime mesajlar verildi.

Bu yaşananlardan sonra tüm gözler Darıca Gençlerbirliği yönetimine çevrilmişti. Hacı Murat’ın takıma vermiş olduğu zarara son noktayı koyacak kişi Kulüp Başkanı Halil Akbaşoğlu’ydu.

Bu arada kulüpteki huzursuz ve gergin ortam artık sahaya da yansımaya başlamıştı. Sezonun en kritik maçı olan Düzyurtspor karşılaşmasında futbolcular adeta sinir harbine çıkmıştı. Yedek kulubesinde Hacı Murat’ın herkesi geren hareketleri takımı da etkiliyordu.

O güne kadar sadece Çıksalınspor karşısında kırmızı kart gören takımda, İbrahim Fatih Dilek’in hakeme göstermiş olduğu sert reaksiyon, oyundan atılmasına sebep olmuştu. Düzyurtspor’a 1-0 kaybeden Darıca Gençlerbirliği’nin 3’e indirebileceği puan farkı bir anda 9’a çıkmıştı.

Ardından Manavgat Evrensekispor karşısında alınan 2-1’lik mağlubiyet, şampiyonluk hesaplarını çoktan rafa kaldırmıştı. Bugün küme düşen Çıksalınspor karşısında kazanılan 3 puan, kimseyi tatmin etmemişti.

Fikstür avantajı var denilen Darıca Gençlerbirliği, kendi evinde ligin zayıf takımlarından Sakaryaspor’a 1-0 yenilerek, artık tabiri caizse beklenilen sonuçlara imza atıyordu.

Tribünden istifa sesleri yükseliyordu. Takımın bu kötü gidişatına el atamayan Başkan Halil Akbaşoğlu, sıradan bir seyirciymiş gibi takip ediyordu karşılaşmaları. Sezonun en kritik deplasmanlarından biri olan Erzurum BBSK deplasmanına gitti Darıca Gençlerbirliği.

Hedef Gazetesi olarak takım için büyük önem taşıyan karşılaşmaya biz de gittik. Maçtan 1 gün önce aldığımız bilgilere göre Hacı Murat, Erzurum maçı ne olursa olsun istifa edeceğini söylemiş.

Herkes ‘’ Oh be sonunda’’ derken, hevesimiz kursağımızda kaldı. Neden mi? Halil Başkan, Hacı Murat’ın istifa etmemesi için elinden geleni yapıyordu. Hatta araya Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ı bile sokmuştu. İnanılmaz şeyler oluyordu Erzurum’da…

Tüm Darıcalı kamuoyunda Hacı Murat’ın gönderilmesi beklenirken, Halil Akbaşoğlu’nun bu tutumu hepimizi çok şaşırtmıştı. Halil Başkan’ımıza sormak istiyorum. Sayın Başkan, bu ısrarın sebebi neydi? Hacı Murat mı kurtaracaktı Darıca Gençlerbirliği’ni?

Sarı yeşillilerin Erzurum maçından 3-0’lık net bir galibiyet almasına rağmen, gelecek hafta oynanacak olan Orhangazispor karşılaşması, takımda Hacı Murat devrinin biteceğini gösterecekti.

Bursa temsilcisi karşısında alınan 1-0’lık yenilginin ardından çok geç kalnmış bir kararla, Teknik Direktör Tunahan Akdoğan’la birlikte, Hacı Murat’la yollar ayrılmıştı.

Çok çok geç kalınmış bir karardı. Hacı Murat konusundaki ısrarı biri çıksın da açıklasın. Belki bizim bilmediğimiz bir şey vardır. Çünkü akla ve mantığa yatmayan bir durumdu bu ısrar.

Neticede Darıca Gençlerbirliği bunun faturasını ağır bir şekilde ödedi. Şampiyonluk hedefiyle sezona başlayan takım, Hacı Murat sevdasıyla rotayı play-off’a çevirdi ama bu yarışa da dahil olamadı.

Hacıyla hocayla yaparsan bu işi, maçın biter elinde cep telefonun, Çorum gol atsın diye dua edersin. Hacı’nın ısrarla takımda kalması için çabalayan ve hatta araya çok önemli kişileri sokan değerli büyüklerimiz!  Şapkanızı önünüzde alıp düşünme vakti çoktan geçti. Atı alan Üsküdar’ı geçti bile…

Çok kısıtlı kadrosuyla gerçek bir mücadele örneği gösteren köy takımı Şampiyon Düzyurtspor’u tebrik ediyor, play-off yarışına dahil olan Batman Petrolspor, Hacettespor, Elibol Sandıklıspor ve Erzurum Büyükşehir Belediyespor’a 2.lig yolunda başarılar diliyorum.

 

 
Etiketler: Olmadı, Hacı, Olmadı
Yorumlar
Haber Yazılımı