Yazı Detayı
05 Kasım 2014 - Çarşamba 10:38
 
PAYLAŞMA ÇILGINLIĞI
 
 
 
 

 Değerli okurlarım: şimdi sora bilirsiniz “engelsiz kalem engellilerle ilgili yazması gerekiyorken neden başka konular hakkında da yazıyor"?

Hedef gazetesi olarak biz diyoruz ki, engelliler sadece engeline saplanıp hayata küsen insanlar olmaktan kurtulsun diye.

Şimdi değineceğimiz konu yediden, yetmişe herkesin,    beklide farkında olmadan  yaptığı bir şey.

 

Facebook,  Twitter,  Instagram

Cep telefonlarında kullanılır hale geldiğinden beridir, siyasetçisinden ticaret erbabına, sanatkârından, eğitimcisine, cami hocasından sakallı hacı amcama kadar sirayet etmiş durumda.

     İnternet, faydası ve zararı kullanım şekline göre değişen bir yapıya sahip. Yani kullanıcının yönelişine bağlı.

   Normalde internet bir araştırma, okuma, bulma, görüşme platformu iken Facebook, Twitter ve Instagram gibi siteler sayesinde “paylaşma” meydanına döndü. Bu sitelerin cep telefonlarında aktif rol oynamasıyla bu alan iğrenç bir boyut kazandı.

    Elinde telefonu gittiği her yerin resmini paylaşanlar mı dersiniz, girdiği restorandan yer bildirimi yapanlar mı dersiniz, yaptığı ızgaranın, misafirlikte kendisi için hazırlanan sofranın görüntüsünü paylaşanlar mı dersiniz, eşi ile birlikte çektiği çok samimi(!) resimleri paylaşanlar mı dersiniz…

Hemen, hemen bu paylaşımları hepimiz yapıyoruz.

    Gelin görün ki şimdi adam yağları üzerinde cızır cızır pişen tavukları çevirirken resmini çekiyor ve Facebook’tan arkadaşlarına paylaşıyor.

Hemen, hemen hepimizin farkında olmadan yaptığı büyük bir yanlış.

Eskiden kimsenin gözünün önünde elindeki çikolatayı çocuğuna yedirmezmiş anneler. başka bir çocuğun canı çekerde, babası alamaz diye.

 

 

   Yolda giderken, dururken, yürürken, bakarken resim çekip paylaşır olduk. Bir de değişik değişik poz verip yüzünü şekilden şekle sokup farklı görünmeye çalışanlar var.

   Herkes paylaşımlarının “beğeni” sayısını arttırmak için uğraşıyor.

   Bir de arkadaşını bu konuda azarlayanlar var… Neden başkasınınkini beğeniyormuş da kendi paylaşımlarına beğeni yorum yapmıyormuş diye…

   Ne büyük bir mesele değil mi?

 

   Ne kadar alçak dereceli şeyler ile zaman öldürüyoruz…

    Eskiden “Allah beğensin de kim ne derse desin” denirdi. Şimdi “insanlar beğensin de…”deniliyor gerisine bakılmıyor.

   Yapmayın kardeşler, etmeyin… Evinizi, eşinizi, mahreminizi, yediğinizi, içtiğinizi kimseyle paylaşmayın. Kimse sizin özelinizi bilmesin. 

   Beğeniyi artırdığınız zaman kazandığınız bir şey yok, beğenilmediğiniz zaman kaybedeceğiniz bir şey yok…

Bu işlerde kaybettiğimiz zamanın yerine, bir kaç arkadaşımıza daha fazla zaman ayıralım, bir kaç kişinin daha yardımına koşalım. Eş, dost, akraba ziyaretleri yapalım.

Kullanmayalım demiyoruz, tadında bırakalım...

Vesselam

 

 
 
 
Etiketler: PAYLAŞMA, ÇILGINLIĞI
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı