Yazı Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 11:12
 
Tarihimizi videodan izlemeyelim!
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Geçtiğimiz günlerde Gebze Ticaret Odası konferans salonunda Gebze Belediyesi ve Malazgirt Belediyesi arasında kardeş belediye protokolü imzalandı. Program güzel ve bir o kadar da renkli anları beraberinde getirdi. Kardeşlik mesajları güzeldi. İki belediye arasındaki iletişim gelecek adına umut vericiydi. Elbette bu tip çalışmalar hem önemli hem de desteklenmeli. Ülkemizin, memleketimizin kısacası hepimizin böyle gönül ve birliktelik çalışmalarına her zamankinden çok ihtiyacımız var.

**

Program öncesinde Gebze’yi ve Gebze bölgesini anlatan, emek verilen bir video karşımıza çıktı. Videoyu hazırlayanların emeğine sağlık diyorum. Hazırlanan videoda Gebze’nin tarihini ve güzelliklerini anlatan bir içerik yapılmış. Elbette videoda Eskihisar, Eskihisar kalesi ve tarihi müze de yer alıyor. Gebze’yi hiç dolaşmamış, Eskihisar ve çevresini uzun zamandan bu yana görmemiş kişiler adına sorun yok, ama Eskihisar’ın anlatılan videoyla şimdiki hali arasında uçurumlar kadar fark var.

**

Tarihi Eskihisar Kalesi ve Osman Hamdi Bey gibi Dünya’nın saygı gösterdiği bir ressamın müzesinin kıymetini bizler bilemedik.  Tarihi kale uzun zamandır bakımsız ve çaresiz halde. Kalenin içi çöplerle dolu, gecenin geç saatlerinde kale ve civarında güvenlik zaafları yaşanmakta. Müzenin çatısı bakımsızlıktan dökülüyor, pek tabi bu ayıp bize yetiyor. Hem kale hem de müze uzun zamandan bu yana bakım ve tadilat bekliyor. Oysa her iki alan da kültür ve sanatın başkenti olabilecek potansiyelde.

**

Tarihi anlamak ve tarihi kavramak için tarihi dizileri izlemek yeterli olmaz. Tarihi eserleri korumak, onlara sahip çıkmak, onları gelecek kuşaklara aktarmak kuşkusuz en büyük tarih savunuculuğudur. Tüm kent yetkililerimizin hem bizlere, hem de tarihe büyük bir sorumlulukları var. Gebze’nin en büyük tarihi değerleri olan tarihi kale ve müze için artık zaman kaybetmeden gereken duyarlılıkları göstermek zorundalar. Yoksa tarihi güzellikleri ve tarihi eserleri bundan sonra sadece videodan izleriz!

 
Etiketler: Tarihimizi, videodan, izlemeyelim!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı