Haber Detayı
24 Ekim 2016 - Pazartesi 19:18
 
Akıllı fabrika için akıllı siyaset
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SELİN SAYEK BÖKE GEBZE'DE İŞADAMLARINA SESLENDİ
Gebze Haberi
Akıllı fabrika için akıllı siyaset

Gebze Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen ‘Ekonomide Gelişmeler ve 4.0 Sanayi Devrimi’ konulu panele CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke katıldı. “Türkiye'de akıllı fabrikaların ortaya çıkabilmesi için önce akıllı bir siyaset gerekiyor." diyen Böke, siyasetin değişmesi gerektiğini söyledi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen ‘Ekonomide Gelişmeler ve 4.0 Sanayi Devrimi’ konulu panele CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke katıldı. Gebze OSB Bölge Müdürlüğü’ndeki panelde; CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, Denizli Milletvekili Kasım Arslan, GTO Başkanı Nail Çiler, CHP eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il kadın kolları başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım, partinin ilçe başkanları, işadamları ve sanayiciler katıldı.

POLİTİKACILARA KIRGINIZ

Panelde ilk olarak GOSB Başkanı Vahit Yıldırım söz alarak şunları söyledi: “Tüm siyasi partilileri burada görmek istiyoruz. Sanayiyi konuşmak istiyoruz. Sanayiciler olarak politikacılara kırgınız. Yaşadıklarımızı görüp ve bunları mecliste anlatmanızın ona göre yasal düzenlemeler yapmanızı diliyoruz.” Ardından konuşan GTO Başkanı Nail Çiler, “Sanayici ile iç içe olmamız gerek. Gebze’de 9 tane OSB var. Bir tane de yeni ıslah OSB çalışması var. Sadece bu OSB’lerde 900’e yaklaşık firma faal durumda. Toplam 78 bin çalışan var. Bu bölge ekonomiye yön veriyor” diye konuştu.

İŞSİZLİK DEĞİL MESLEKSİZLİK

Çiler, konuşmasında ayrıca şunları dile getirdi: “Bölgemizde işsizlik değil mesleksizlik var. Sanayide 4.0 kaçırmak istemiyoruz. Bundan dolayı bu süreçleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Sanayi 4.0 Almanya’da başladı. Makineler birbiri ile konuşmaya başladı. Bu dönüşüme bizlerin hazırlıklı olması gerekir. Bizler ya buna ayak uyduracağız ya da bunu da kaçıracağız. Bu nedenle şimdiden altyapıların hazırlanması gerekir. Firmaların tek başına bunu yakalaması mümkün değil. Hükümet olarak bunun plan olarak hazırlanmalı. Sanayide 4.0 artık zorunlu olmalıdır. Bölge olarak buna hazırız.

DESTEK İSTİYORUZ

Bu bölgede 706 bin kişi yaşıyor. Gündüz nüfus 1 milyona ulaşıyor. Bu bölge artık kabına sığmıyor. Büyükşehirli olmak istiyoruz. Kriterlerin çoğunu sağlıyoruz. Bu bölgenin en büyük sorunu da ulaşım. Kadıköy metrosunun Dilovası’na kadar getirilmesi noktasında sizlerden destek istiyorum. Kocaeli dışında 13 tane liman, 2 tane vergi dairesine sahibiz. 47 ilden daha büyüğüz. İl olmak için bütün koşulları yerine getiriyoruz. Büyükşehir statüsünde il olmak için destek istiyoruz.”

DOĞRU TESPİT YAPILMIYOR

Panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Türkiye'de akıllı fabrikaların ortaya çıkabilmesi için önce akıllı bir siyaset gerekiyor. Maalesef Sanayi 4.0 devrimini konuşamıyor olmamız bu tespitlerin yapılamıyor olmasının temel sebebi, bu işi yapacak olanların bunun kurallarını yazacak olanların kendilerinin akıllı siyasetin çok uzağında durmasından kaynaklanıyor. Bizim ekonomide yüzleştiğimiz bu yol ayrımı siyasette bir yol ayrımı olmalı” dedi.

SİYASET DEĞİŞMELİ

Üretimin merkezinde sanayinin olması gerektiğini söyleyen Böke, “Bugünün onur duyulacak ekonomiyi yaratanlar sizlersiniz. Yeniden bir sanayileşme süreci yaşıyoruz. Üretimin merkezinde sanayi var. Ancak Türkiye’de sanayi kan kaybediyor. Türkiye’nin akıllı siyasete ihtiyacı var. Daha iyi bir geleceği inşa etmemiz gerekiyor. Başka bir gelecek ve daha iyi bir yaşam mümkün. Ana üretimde de sanayi olmak zorunda. Ciddi bir eşitsizlik ve tehdit var. Sanayi 4.0’ı mutlaka yakalanmalı. Türkiye bugünkü gibi devam ederse bu yakalanamaz. Değişmesi gereken siyasettir. Başka tür bir siyasetle başka tür bir ekonomi oluşturulabilir” diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akıllı, fabrika, için, akıllı, siyaset,
Yorumlar
Haber Yazılımı