Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 14:34
 
Darıca’da ‘MATEM’
Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Hz. Hüseyin’in şehadenin hicri 1380’inci yıldönümü vesilesiyle ‘Aşure ve Şehitleri Anma’ programı gerçekleştirildi.
Darıca Haberi
Darıca’da ‘MATEM’

Darıca Nenehatun Stadı’nda düzenlenen programa AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Ufuk Akçay, Gebze İlçe Müftüsü Orhan Örnek ve çok sayıda davetli ile vatandaş 

katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam edildi.
TÜM DÜNYANIN MATEMİ
Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından ise Türkiye Caferiler Genel Sekteri Hasan Apaydın bir konuşma yaparak, “Kerbale hak ile batılın mücadelesi idi. Yezid o savaşta yendi gibi görülse de adı lanet ile anılmakta. Bugünün gerçek zaferi Hz. Hüseyin’e selam olsun. 14’üncü yılımızdır ki İmam Hüseyin’in mateminin Darıca’dan dünyaya haykırmaktayız. Bul yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşanarak Darıca Belediyesi bilbordlarda matemin afişlerinin yayınladı. Bu matem sadece Ceferilerin değil tüm dünyanın matemidir. Caferi din eğitimlerin yetiştirilmesi için bir proje vardı. bu projenin Darıca’dan başlayacağını umut ediyorum” dedi.

İSLAM TARİHİNİN EN KARANLIK SAYFASI
Hüseyin Apaydın’ın ardından Cengiz Akbaba sinezen okudu. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık yaptığı selamlama konuşmasında, “Bugün İslam tarihinin en karanlık sayfası. Kerbale hadisesinin 1380’inci yıldönümü. İslam âleminin 2 büyük ortak değeri var. Bunlardan biri Peygamberimiz ve Kuran-ı Kerim’dir. Peygamberimizin reyhanın solduğu gülistanın Hazal olduğu gündür. Nasıl bir vicdan peygamberim gülüne hançer dayayabilir. Şehitlerin başlarını mızraklara takıp şehir şehir gezdirilen zihniyete lanet olsun. Yezid ve bu zülme ortak olanlara lanet diliyoruz. Bizler Kerbela’da olamadık. Selam olsun Hz. Hüseyin ve onun dostlarına.” dedi.

EHLİBEYT BİR KURTULUŞ GEMİSİDİR 
Bıyık’ın konuşmasından sonran Türkiye Caferileri Vakfı Kız Gençlik Kolları protokole soluş gül ve su sunumu oldu. Sunumdan sonra İran Kum Havzası ustadlarından Muhammed Mirza Beyti Naimi konuşarak, “İslam peygamberi herkes için Allah’ın rahmetidir. Ehlibeyt de tüm ümmet için Allah’ın rahmetidir. Peygamber efendimiz hadisi şerifinde de dediği gibi Ehlibeyt bir kurtuluş gemisidir. Ama Hz. Hüseyin ve Zehran’ın bir ayrıcalığı vardı. Kim bu gemiye binerse kurtuluşa erir. Ehlibeytin tamamı kurtuluşa erdirir ama Hz. Hüseyin sadece bir gemi değil. Suya düşüp boğulanları kurtaran bir gemidir. Hz. Hüseyin tüm insanlarındır.” diye konuştu.

 

 

YERİ AYRI
İran Kum Havzası ustadlarından Muhammed Mirza Beyti Naimi’in konuşmasından sonra Darıca Kaymakamı Ömer Karaman selamlama konuşması yaparak, “Bu Muharrem ayı organizasyonları her yıl düzenli olarak yapıyoruz. Muharrem ayı ve aşure günü Ramazan ayından sonraki en önemli ay ve gündür. Muharrem ayının tarihimizde yeri ayrıdır. Bugünün başka bir özelliği de tüm renklerin bir araya gelmesidir. Kerbala’yı anlamak için Hz. Hüseyin’i anlamak gerekir. Muharrem ayıdan birliği ve kardeşliği de unutmamak gerekir” dedi.

ZULME KARŞI BAŞKALDIRMALIYIZ
Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan ve Seyit Âlim El Hekimi’nin selamlama konuşmasından sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın konuşarak, “Bugün bir matem günü. Bu matem gününü yaşamaktan sizlerle böyle anlamlı bir günde sizlerle burada olmaktan büyü bir mutluluk duyuyorum. Bu duruş aslıda insanlığın en başında beri var olan bir duruş. Tarih boyunca hakkı savunan, adaletin mücadelesini veren, hakkı savunan, doğru yoldan ayrılmayan kullar hep oldu. Zulmü alkışlayan ve zulümden yana olanlar da oldu. Zulme karşı başkaldırmalıyız. Bizler Hz. Hüseyin’in yolundan giden aciz kullarız. Rabbim onların duruşunu kalbimize nak etsin. Zalimin yaptığı zulüm bugüne kadar devam ediyor. Her yerde mazlumlar var” dedi. Son olarak AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın selamlama konuşmasından sonra program sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıca’da, ‘MATEM’,
Yorumlar
Haber Yazılımı