Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 10:23
 
DİYETİSYEN KÜLLÜ, KIŞ MUCİZESİ “NAR”IN FAYDALARINI AÇIKLADI
Medical Park Gebze Hastanesi Diyetisyeni Yağmur Küllü, soğuk kış aylarında bol bol nar tüketilmesi önerisinde bulundu.
 
 
 
Gebze Haberi


Narın sağlık açısından faydalı bir meyve olduğunu söyleyen Diyetisyen Yağmur Küllü, “Bütün meyveler arasında içerdiği flavonoidler ve polifenollerle en kuvvetli antioksidan olması narı hastalıklara karşı çok önemli bir savaşçı haline getirmiştir. 1 bardak nar suyu kırmızı şarap, yeşil çay, yaban mersini ve kızılcıktan daha fazla antioksidan içerir.” dedi.

Obetizeyi önleyici etkisi var!

Halk arasında cennet meyvesi olarak bilinen narın meyvesinden çekirdeğine hatta dışında yer alan kabuğuna kadar sağlığımıza birçok yönden faydası bulunmaktadır. Diyetisyen Küllü, “İçerisinde bulunan punisik asit, sadece nar çekirdeklerinde bulunan bir yağ asididir ve bir narda yaklaşık 2 gram punisik asit bulunur. Punisik asidin obeziteyi önleyici etkisi olabileceğini gösteren birçok çalışma mevcuttur.” diye konuştu.

Aynı zamanda narın kansere karşı müthiş bir koruyucu olduğunu aktaran Diyetisyen Yağmur Küllü, “Nar suyunun, göğüs, kolon kanserlerinde kanser hücrelerinin gelişimini önemli ölçüde engellediği ve hücre ölümünü arttırdığı kanıtlanmıştır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde damarlara zarar veren serbest radikalleri yok eder. Kolesterolü kanda taşıyarak damar çeperlerinde biriken düşük yoğunluklu lipoproteinlerin miktarını azaltır ve damarları genişleterek rahatlatan nitrik oksit seviyesini artırır böylece kalp krizi, felç ve emboli hastalığına neden olabilecek kan pulcuklarının toplanmasını engeller.” dedi.

Güneş ışığının zararlı etkilerine karşı koruyucu!

Anti-aging ve anti inflamatuar (iltihaplanma karşıtı) özellikte olan nar, hücresel fonksiyonlarda gençleştirici etkiye sahiptir. Güneş ışığının zararlı etkilerine karşı koruyucu olup deride görülen kızarıklıklar ve hafif yanıklardan korunmada etkilidir. İçerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir ve cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastik görünmesini sağlar.

‘Birçok hastalığa karşı faydalı ve hastalıkları geciktirici etkiye sahip’

Birçok hastalık için faydasından ve hastalıklarda geciktirici etkisinden bahseden Diyetisyen Yağmur Küllü, “Hipertansiyon için çok faydalıdır. Yapılan bazı araştırmalar, düzenli nar suyu tüketen hastalarda 2 haftadan itibaren kan basıncı ve çarpıntıda 30 civarında azalma olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda depresyon ve osteoporozdan (kemik erimesi) korunma ve etkilerini azaltmada etkilidir. Egzersiz sırasında yorulmayı geciktirir. Menopoz döneminde ise menopozda görülen sıkıntıların azalması için içerdiği bitkisel östrojen özelliğinden dolayı tüketilmesi yararlıdır. Ayrıca narın dişlerde plak oluşumuna neden olan bakteriler üzerinde etkisi insanlar üzerinde denenmiş ve bakteriler üzerinde ağız gargaraları kadar etkili olduğu görülmüştür. Diş sağlığı için de tüketilmesi gerektiğini öneririm.” diyerek nar hakkında tavsiyelerde bulundu.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: DİYETİSYEN, KÜLLÜ,, KIŞ, MUCİZESİ, “NAR”IN, FAYDALARINI, AÇIKLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı