Haber Detayı
16 Aralık 2016 - Cuma 10:12
 
ESTETİK CERRAHİDE EN SIK YAPILAN AMELİYAT: BURUN AMELİYATI
Medical Park Gebze Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İ. Alper Aksakal estetik cerrahide en çok yapılan ameliyat rinoplastiyi halk dilinde burun estetiğini anlattı.
Gebze Haberi
ESTETİK CERRAHİDE EN SIK YAPILAN AMELİYAT: BURUN AMELİYATI

 

En sık yapılan estetik operasyon:  Rinoplasti

Burun şekil bozukluğunu düzeltmek ya da yüze yakışan bir burun yapmak amacıyla yapılan estetik girişime rinoplasti denir. Özellikle günümüzde estetik cerrahide en sık yapılan ameliyattır. Nefes alma sorunu olan hastalar için yapılan septum deviasyon ameliyatı rinoplasti ile birlikte yapılabilmektedir. Hastalar tek seferde hem nefes probleminden kurtulur hem de planlanan yeni burnuna kavuşmuş olur.

 

Rinoplasti kimler içindir?

Rinoplasti yüz gelişiminin tamamlandığı düşünülen her hastaya uygulanabilir. Bu durumun net bir yaş sınırı olmasa da 18 olarak kabul edilmektedir.

 

Ameliyat öncesi planlama süreci

Hastayla cerrah arasındaki iletişim burun estetiği ameliyatının başarısını arttırmaktadır. Bunun için teknolojik kullanımların sıklığı giderek artmaktadır. En çok kullanılan teknikler bilgisayar simülasyonlarıdır. Hastanın beklentisi ile cerrahi olarak yapılabileceklerin ortak bir paydada buluşması için bilgisayar simülasyonları yapılır. Hasta beklentilerinin gerçekçi olup olmadığı bu dönemde anlaşılabilir. Eğer cerrahi olarak mümkün olmayan istekler var ise bu hastayla paylaşılmalı, cerrahinin sınırları hastaya anlatılmalıdır. Ayrıca bu yapılan simülasyonların bir hedef olduğu hastayla konuşulmalı, hastaya kesin bir sonuç olarak değerlendirmemesi gerektiği bilgisi verilmelidir.

 

Burun ameliyatı riskleri

Her cerrahi girişimde olduğu gibi, burun estetiği de riskler taşımaktadır. Operasyonun deneyimli uzmanlar tarafından yapılması risklerin azaltılmasında etkili olmaktadır. Bunun yanında kanama, enfeksiyon, anestezi kaynaklı olan riskler diğer cerrahilerde olduğu gibi rinoplasti ameliyatlarında da risk faktörleri olarak sayılabilir.

 

 

Ameliyat sonrası bakım nasıl olmalıdır?

 

 • Ameliyat yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Bazı hasta ilk uyandığında baş ağrısı çekebilir.
 • Hasta ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra sıvı almaya başlayabilir. Yeterli sıvı alınması oldukça önemlidir. Yemekte herhangi bir kısıtlama olmamakla birlikte sindirimi kolay olabilecek gıdalar yenilmesi önerilmektedir.
 • Yüzünüzde mevcut olan pansumanlara (atel, alçı vb)  hiçbir şekilde müdahale edilmemesi gerekmektedir. Uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutmanız daha rahat etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca başınızı yüksekte tutmak şişliklerin azalmasına da yardımcı olacaktır.
 • Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması uzmanlar tarafından beklenen bir durumdur.
 • Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir).
 • Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınmanız gerekmektedir.
 • Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalınmamalıdır.
 • Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edebilirsiniz. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.
 • Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde kaybolacaktır.
 • Silikon tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru kesinlikle sokmamalısınız.
 • Silikon tamponlar alındıktan sonra dahi, burnunuz tıkalı olacaktır. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmemelisiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapmalısınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 • Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne bağlı olarak). Bu süre ortalama 10 gün olarak söylenebilir.
 • Ameliyat sonrası randevularınıza gitmeyi ihmal etmeyiniz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 3 gün, 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonrasına verilmektedir.
 • Ameliyat sonrası zorunlu olmadıkça 8 hafta gözlük kullanılmamalı, 6 hafta deniz ve havuza girilmemelidir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESTETİK, CERRAHİDE, EN, SIK, YAPILAN, AMELİYAT:, BURUN, AMELİYATI,
Yorumlar
Haber Yazılımı