Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 10:09
 
“Köy evlerine yoğun talep var!”
Gebze Haberi
“Köy evlerine yoğun talep var!”

Bölgemizin başarılı gayrimenkul yatırım uzmanlarından Hüseyin Sal, koronavirüs sürecinin gayrimenkul sektörüne etkisi üzerine önemli tespitler yaparken, önemli mesajlar verdi. Advance Gayrimenkul A.Ş Genel Müdürü Gayrimenkul Yatırım Uzmanı  Hüseyin Sal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Korona virüs nedeniyle kalabalık şehirlerde yaşayanlar kıra, bahçeye tarlaya yöneldiler. İstanbul’da Şile, Ağva köyleri Gebze de Gebze’nin bir çok köyü, Derince ve Körfez köyleri ve Kandıra gibi şehrin uzak bölgelerinde arsa ve bahçeli ev arayışları patlama yaptı. Bu bölgelerdeki talepler için gayrimenkul meslektaşlarımızın bizlerin telefonları adeta susmuyor.

GEBZE'DE FİYATLAR ARTTI

Salgın sonrası Gebze’nin ve bahsettiğimiz kırsal bölgelerde yer alan köy evi ve arsa fiyatları artış gösterdi. Özellikle salgın döneminde sıkışık apartmanlar yerine bahçeli evlerin önemi daha da arttı. Bölge dışından bile talep alıyoruz. İstanbul Şile, Ağva, Gebze köyleri Derince, Körfez köyleri, Kandıra sahil taraflarında çiftlik tipi evler, yazlık, bahçeli ev ve arsalara talep çoğaldı. Arayıp soran birçok kişi oluyor. Genellikle ‘Gelecek dönemde böyle bir salgın olacaksa evde kapanıp kalmaktansa hiç olmazsa bir bahçem olsun’ diye arayanlar oluyor.

'BAHÇELİ ÇİFTLİK EVİ OLSUN'

Koronavirüs nedeniyle özellikle 35-45 yaş üstü vatandaşların aramalarının çoğaldığını ve bu yönde taleplerin oluştuğunu bu yönde çalışmaların başlandığını gözlemledik. Genellikle ‘Şehir merkezinden uzak arsa, çiftlik evi ve bahçeli ev olsun’ demeye getiriyorlar. Parası olan ev yapabileceği imarlı yer almak istiyor, olmayan da ‘Karavan oturturum’ düşüncesiyle tarla soruyor. Arayanların çoğu salgından sonra gelme düşüncesindeler. Bahsettiğimiz bölgelere rağbet olacak, piyasalar düzelecek” kanaatindeyiz.

KÖY ARSALARINA TALEP VAR

Köy arsalarına talep bu aralar piyasayı çok hareketlendirdi. İnsanlar bu taraflara gelmek istiyor. ‘Korkuyoruz, buralar hem rahat hem de daha temiz’ diyorlar. İstanbul’da salgında böyle sıkışık yerlerde kalmaktansa haftalarca bağ bahçenin olduğu yerlerde olmak istiyorlar. Genellikle prefabrik kurmak isteyenler, tarlaların fiyatlarını soruyor.

KÖY EVİNE TALEP PATLADI

Özellikle altını çizmek istiyorum Bahsettiğim bölgelerde yoğunluk arttı diyebilirim. Koronavirüsten sonra bunun artması da gayet normal. Köy yeri, hazır villa, villa imarlı arsa ve arazi arayışlarında aramalar çoğaldı. İnsanlar şehir yaşamından uzaklaşmak istiyor. Parası olan, büyük dönüm arazi yer arıyor, çiftlik kurmak istiyor. Parası olmayan da tarla üzerine prefabrik kurmanın hayalini kuruyor. Arayanların genelde, ‘İmarlı arsa arıyoruz, şehirden uzaklaşıp müstakil bir hayat istiyoruz diyorlar.

'İNSANLAR TOPRAKLA BAĞ BAHÇEYLE UĞRAŞMAK İSTİYOR'

Genelde hafta sonu ve tatil dönemlerinde gelip kalmak için ya da toprakla uğraşmak için uygun arsalar soruyor müşteriler. İnsanlar büyükşehirlerde betonların içerisinde dört duvar arasında sıkışıp kaldı, o nedenle müstakil ve bahçeli evlere çok fazla talep var. Benim öngörüm muhtemelen salgının atlatılmasının ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yönünde. Hayat normal şekilde, beton binaların içerisinde olmayacak. Muhtemelen insanlar müstakil evleri tercih edeceklerdir. Bundan dolayı bu bölgelere çok ciddi bir ilgi var. Fiyatlarda henüz bir artış olmadı, ama şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalktıktan sonra çok ciddi bir fiyat artışı ve arazilere rağbet bekliyoruz. Koronavirüs belki de uzun sürecek. Sokağa çıkma yasaklarında evde değil de bahçemde olsam’ diyor insanlar. Satışların salgından sonra artacağına inanıyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Köy, evlerine, yoğun, talep, var!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı