Haber Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 12:30
 
Kuantum Haberleşmede Bizde Varız
Amerika'da Kuantum Haberleşme için kullanılacak ürün Türkiye'de de üretilecek.
- Haberi
Kuantum Haberleşmede Bizde Varız

Geçen yıl mayıs ayı içerisinde Singapur Üniversitesi işbirliği ile prototip çalışmalarına başlanan ürünün üretilmesinde AR-GE çalışmalarında büyük yol kaydedildi.

Kuantum Haberleşme ve İletişim'de kullanılan bu malzeme nedir?

Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden (UTS) bir ekip, gelecek nesil kuantum iletişime giden yolda çığır açıcı bir ilerleme kaydetti. Araştırmacılar, oda sıcaklığında istenildiği zaman tek bir kuantum ışık atımı yayabilen bir malzeme üreterek, hızlı ve güvenli bilgi işlenmesinin önündeki engellerden birini daha yıkmış oldu. Trong Toan Tran, Kerem Bray, Mike Ford, Milos Toth ve Igor Aharonovich’den oluşan ekip tarafından keşfedilen bu tekil foton kaynaklarına ilişkin ayrıntılar, prestijli bir bilim dergisi olan Nature Nanotechnology‘de yayımlandı.

Şimdiye dek, oda sıcaklığında çalışabilen kuantum yayımlayıcılar, çiplere ve ticari cihazlara entegre edilmesi mümkün olmayan elmas gibi sadece üç boyutlu malzemelerde gözlenebilmişti. Dolayısıyla grafen (tek bir katman halinde dizilmiş karbon atomları) gibi atomik açıdan ince malzemelerde kuantum ışık kaynağı bulmak için dünya çapında bir yarış sürmekteydi. Ekipten Doç.Dr. Igor Aharonovich keşfettikleri tekil foton kaynaklarının şu anda varolan diğer tüm kaynaklardan daha parlak olduğunu ve gerek mutlak güvenlikli iletişim gerekse kuantum hesaplama için umut vaad ettiğini belirtiyor.

“Tekil fotonlar kullanarak son derece güvenli iletişim sistemleri yaratabilirsiniz. Her bir foton bir kubit (kuantum bit; 0 ve 1 şeklindeki elektronik bitlere benzeyen fakat onlardan farklı olarak aynı anda hem 0 hem 1 durumunda bulunabilen bit) olarak iş görür. Ama kimse tek bir fotona kulak misafiri olamayacağından, bilgi güvendedir,” şeklinde açıklıyor Aharonovich.

“Bu malzeme yani katmanlı altıgen boron nitrit (petek biçiminde düzenlenmiş boron ve azot atomları) benzersiz. Atomik olarak ince ve eskiden beri kayganlaştırıcı olarak kullanılıyor. Ancak dikkatli bir şekilde işlendiği takdirde kuantize ışık atımları (bilgi taşıyan tek tek fotonlar) yayımlayabilir. Bu önemli çünkü en büyük amaçlarımızdan biri, elektronlar yerine ışıkla işlem yapabilen optik bigisayar çipleri yapabilmek. Bunu başardığımızda işlemler hem daha hızlı, hem de daha az ısı yayımlıyor olacak,” diyor Doç.Dr. Mike Ford.

Altıgen boron nitritin emsalsiz potansiyelinin farkına vardıklarını ekleyen doktora öğrencisi Trong Toan Tran, bu malzemenin büyük ölçekli nanofotonik ve kuantum bilgi işlem cihazları için biçilmiş kaftan olduğunu vurguluyor. “Üretimi çok kolay olan bir malzeme. Oda sıcaklığında iş görüyor olması da onu daha kullanılabilir kılıyor. Ucuz, sürdürülebilir ve büyük miktarlarda kullanıma hazır. Nihai hedefimiz, istenildiği anda tekil fotonlar üretebilen bir tak&oynat cihaz yapmak. Böylece altıgen boron nitrit kullanarak kuantum hesaplamaya giden yolda, ölçeklendirilebilir kuantum teknolojilerde işe yarayacak ilk kaynak prototipini elde etmiş olacağız,” diyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuantum, Haberleşmede, Bizde, Varız,
Yorumlar
Haber Yazılımı