Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 09:59
 
Adem Kalemcilik Yeni Tesisi'nde
Adel Kalemcilik 77 milyonluk yeni tesisinde ANADOLU Grubu, Kartal'daki Adel kalem fabrikasını 77 milyon TL'lik yatırımla Kocaeli'nin Çayırova İlçesi'ndeki 36 bin metrekarelik yeni tesisine taşıdı.
Spor Haberi
Adem Kalemcilik Yeni Tesisi'nde

Adel Kalemcilik 77 milyonluk yeni tesisinde

ANADOLU Grubu, Kartal'daki Adel kalem fabrikasını 77 milyon TL'lik yatırımlaKocaeli'nin Çayırova İlçesi'ndeki 36 bin metrekarelik yeni tesisine taşıdı.

Adel Kalemcilik'in, Çayırova'da 77 milyon lira yatırımla yapılan 36 bin metrekarelik yeni tesisinin açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay ÖzilhanAdel Kalemcilik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bölükbaşı,Faber Castell Vertrieb Genel Müdürü Rolf Schifferens, Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler ve davetlilerin katılımı ile açıldı. Adel Kalemcilik'in Çayırova'daki yeni tesisinde ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, mekanik kurşun kalemler, sıvı mürekkepli kalemler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, parmak boyası, oyun hamuru ve guaj boya üretilecek.

Törende konuşan Tuncay Özilhan, "Grubumuzun 66 yıllık mazisinin 47 yılında var olan Adel'in yeni tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. 1969 yılında Kartal'da, dönemin en modern tesislerinden birinin açılışını gerçekleştirdiğimizde, sektöre dair hayallerimiz çok büyüktü. Şirketimiz, üretimdeki bu başarısını her yıl daha da artırarak lideri olduğu sektörün büyümesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketimiz dünyanın en eski yazım gereçleri firması Faber-Castell ile uzun yıllardır sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılından bu yana ortaklık gücü ile yürütüyor. Aynı zamanda 2011 yılından bu yana Rusya'da yine Faber-Castell ortaklığıyla faaliyette bulunuyoruz. Sektöründe lider olan şirketimiz, bu yeni tesisinde ülkemiz için değer yaratmaya ve yeni hikayeler yazmaya devam edecek" dedi.

EĞİTİMDE MATERYAL ÇOK ÖNEMLİ

Bakan Fikri Işık ise eğitimde metaryalin çok önemli olduğunu belirterek, "77 milyon TL yatırım maliyeti olan bu yeni tesisin Adel Kalemcilik için, çalışanlarımız ve Çayırova için hayırlı olmasını diliyorum. Adel Kalemcilik'in bu üretim tesisinde, ağaç ve plastik gövdelikalemler, boyalar ve oyun hamuru gibi bine yakın farklı ürün üretiliyor. Geçmişte öğretmenlik yapmış ve şu an Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan biri olarak, ülkemizde böyle büyük ve kaliteli bir tesisin faaliyet gösteriyor olmasından çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çünkü eğitimde materyalin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyorum. Çocuklarımıza erken yaşlarda eğitimi, öğrenmeyi, bilimi, araştırmayı, sanatı sevdirmemizde, ailenin ve öğretmenlerimizin rolü elbette ilk sırada geliyor. Ancak iyi eğitim için aynı zamanda iyi ve doğru materyal gerekiyor. İyi boyası olmayan bir çocuk, resim yeteneğini keşfedebilir, geliştirebilir mi? Elbette keşfedemez. Peki iyi eğitimden ne anlamalıyız? İyi eğitimden ezberleri, tekrarı, kalıpları değil, yeniliği, yaratıcılığı, sorgulamayı, araştırmayı anlamalıyız. Dolayısıyla eğitimde kullanılan materyalin, kırtasiye ürünlerinin ve oyuncakların da bu anlayışla hazırlanması önem taşıyor" dedi.

OYUNCAK OSB KURULACAK

Geçtiğimiz yıl oyun ve oyuncak sektöründe 34 milyon ihracata karşılık 359 milyon ithalat yapıldığını söyleyen Işık, oyuncak organize sanayi bölgesi kurulacağını açıkladı. Bakan Işık, oyuncak organize sanayi bölgesinin nereye kurulacağını şimdilik açıklamayarak, şöyle konuştu: 

"Bizim ilköğretimdeki öğrenci sayımız, birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla. Bu büyük iç pazar, çocuklara ve gençlere yönelik sektörleri güçlendirmemiz için ülkemize çok büyük bir fırsat oluşturuyor. Ancak geçtiğimiz yıl, oyun ve oyuncak sektöründe 34 milyon dolar ihracatımıza karşılık, 359 milyon dolar ithalat yapmışız. Kırtasiye ürünlerine baktığımızda ise yaklaşık 13 milyon dolar ihracatımıza karşılık 106 milyon dolar civarında ithalat yapmışız. Milli gelirimizin artması, alım gücümüzün yükselmesi, orta sınıfın güçlenmesi neticesinde, bu artış trendi devam edecektir. Bakanlık olarak diğer her alanda olduğu gibi bu alanda da yerli üretimi artırmaya çok büyük bir önem veriyoruz. Önümüzdeki dönemde, ihtisas OSB projelerine yoğunlaşacağız ve bu projelerden birisi de Oyuncak İhtisas OSB olacak. Şu anda Oyuncak OSB'nin yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Henüz yeri açıklayamıyorum, ancak sektörün çok memnun olacağı, lojistik ve ulaşım imkanları çok iyi olan bir ilimizde bu OSB'yi kuracağımızı ifade edebilirim"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adem, Kalemcilik, Yeni, Tesisi'nde,
Yorumlar
bitiş -->
Haber Yazılımı