İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
 ‘’2 puanımız gasp edildi!’’
‘’2 puanımız gasp edildi!’’
‘’Aç ve hırslıydık!’’
‘’Aç ve hırslıydık!’’
Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 18:13
 
Aygaz’dan Gebze’ye AR-GE Merkezi
Aygaz Gebze İşletmesi bünyesinde, 772 metrekarelik alan üzerine kurulan Aygaz AR-GE Merkezi hizmete girdi.
Gebze Haberi
Aygaz’dan Gebze’ye AR-GE Merkezi

Aygaz AR-GE Merkezi’nde, her biri alanında uzman olan 18 kişi çalışıyor. AR-GE Merkezi’nde; LPG ile çalışan yeni ürünlerin geliştirilmesi, LPG ürün kalitesinin artırılması, akıllı ürünler ile dijitalleşmenin sağlanması, otomasyon sistemleri ile verimliliğin artırılması, alternatif ve temiz enerji kaynaklarının araştırılması ile tüketicilerin yanı sıra ülke ekonomisine ve çevreye olan katkının artırılması hedefleniyor. Aygaz, AR-GE Merkezi bünyesinde; Motor ve Yakıt Teknolojileri Laboratuvarı, Kimya Laboratuvarı, Otomasyon ve Tasarım Laboratuvarı, Gömülü Sistem Laboratuvarı, İmalat Atölyesi, Prototip ve Test Hatları bölümleriyle AR-GE çalışmalarına başladı.

10 MİLYON TL KAYNAK

2018 yılı AR-GE projeleri dahil edildiğinde toplamda 10 milyon TL kaynak ayrılan ve son teknolojiden yararlanılan merkezde 15 araştırmacı, 3 teknisyen olmak üzere toplamda 18 personel çalışıyor. Temel faaliyet alanlarını, ‘Yeni Ürün Geliştirme’, ‘Alternatif Yakıt & Temiz Enerji’ ve ‘Makina & Proses Geliştirme’ olarak belirleyen AR-GE Merkezi, çalışmalarını TÜBİTAK, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi akademik ve bilimsel kuruluşlarla iş birliği halinde sürdürüyor ve sanayi-üniversite işbirliği alanında farklı üniversiteler ile de çalışmalar yapmayı hedefliyor.

EN AZA İNDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Halen AR-GE Merkezi’nde yürütülen çalışmalardan birini, dünyada bir ilk olan Greenodor projesi oluşturuyor. Renksiz ve kokusuz bir gaz olan LPG, kaçak durumunda fark edilmesi amacıyla kükürtlü bileşenlerle kokulandırılıyor. Ancak, yanıcı olmayan kükürt oksitler, atmosferde 40 günlük kalıcılığıyla en önemli hava kirleticiler arasında yer alıyor. Aygaz AR-GE Merkezi’nde, dünyada da bir ilk olan ve patentli projeyle, LPG’nin kokulandırılmasında kükürt kullanımının sıfırlanması için çalışılıyor. Çalışmalarının önemli kısmını tamamlayan merkez, 10 farklı ülkede marka tescili bulunan Greenodor projesiyle otogaz ve tüpgazda kokulandırıcı olarak kükürt kullanımına son vererek, geleceğin yakıtını iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir araca dönüştürüyor. Aygaz AR-GE Merkezi, LPG’nin daha verimli bir ürüne dönüşmesini sağlayarak, tüketicilerin yanı sıra ülke ekonomisine de katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aygaz’dan, Gebze’ye, AR-GE, Merkezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı