Darıca İSAK Kampa Girdi
Hayatını Kaybetti
Oktay’a aile desteği
Duyar Açıkladı!
Haber Detayı
06 Ocak 2017 - Cuma 12:19
 
Bakan Işık ABD'ye Rest Çekti
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İncirli Üssü'nün kapatılmasıyla tartışmalarıyla ilgili, "Türkiye'nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir." dedi.
 
 
 
Kocaeli Haberi


Işık'tan İncirlik Açıklaması: Tehdit Görülürse Değerlendirilir

23 dakika önce

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İncirli Üssü'nün kapatılmasıyla tartışmalarıyla ilgili, "Türkiye'nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir." dedi.

Işık'tan İncirlik Açıklaması: Tehdit Görülürse Değerlendirilir, System.String[]

Gündeme ilişkin konuları değerlendiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İncirlik Üssü'nün kapatılması konusunda, "Türkiye'nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir. Şu anda görüşmeler devam ediyor, ABD ve diğer ülkelerden samimiyet bekliyoruz. Son karar Türkiye'nin kararıdır." dedi.

İZMİR SALDIRISI

Işık'ın konuşmasında satırbaşları şu şekilde: "Teknik bilgileri İçişleri Bakanlığımız toparlıyor. Fethi Sekin ve Musa Can isimli çalışanlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Reina'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Bölge yeniden yapılanıyor, şekilleniyor. Bu olayları öyle okumak gerekiyor. Türkiye'nin etkisizleştirilmesi için terör sistematik olarak artırılma gayreti içinde. Körfez Savaşı ve Irak'ın işgali sonrası PKK terörü yükseldi. Yetmedi DEAŞ, yetmedi FETÖ Türkiye'nin başına bela edildi. Bir PKK, bir DEAŞ eylem yapıyor sanki nöbetleşe gibi. Bizim de Türkiye olarak üzerimize düşen en büyük sorumluluk, bu tehlikeleri bertaraf etmek için birliğimizi ve beraberliğimizi korumak. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Belki 50-100 sene sonra dünyanın gidişatını etkileyen en temel bölge olarak yazacaklar. Terörün asıl amacına karşı dikkatli, hassas, proaktif olmamız gerekiyor. İlk işaretlerin PKK'yı gösterdiğini söylemek yanlış olmaz.

 

REİNA SALDIRISI

Çok profesyonelce bir terör eylemi. İnanılmaz soğukkanlı bir terörist söz konusu. Arkasında bir takım kuvvetlerin olduğu muhtemel. Bilgiler olgunlaştıkça kamuoyuyla paylaşılacak. Çok profesyonlece yapılmış, planlanmış bir terör eylemi.

TERÖRÜN KAYNAĞI

ABD, DEAŞ'la mücadele edeceğim diye, PYD'yi partner olarak seçti. Biz bunun yanlış olduğunu baştan beri söylüyoruz. PYD, PKK'nın uzantısıdır. Muhataplarımıza söylüyoruz; PYD, PKK'nın Suriye koludur. Terör örgütüyle iş birliği yapmak yılanla çuval girmektir. ABD stratejik hata yapmıştır, bedelini hem biz ödüyoruz, hem de ABD ödeyecek. Tüm terör örgütleri kendilerini destekleyenlere ödetmiştir. DEAŞ'la savaşılsın diye verilen silahlar DEAŞ'tan çıkıyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ

Bugünden yarına kapatılacak değil. İncirlik üssü NATO üssü değildir. Türkiye'nin izniyle orada bulunuyorlar. Türkiye'nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir. Muhataplarımızla konuşuyoruz. Şu anda görüşmeler devam ediyor, ABD ve diğer ülkelerden samimiyet bekliyoruz. Sonuna kadar görüşmeleri sürdüreceğiz. Son karar Türkiye'nin kararıdır.

ABD'DE YENİ YÖNETİM

Saddam Hüseyin'in devrilmesinden itibaren bölgede ciddi türbülans var. Bu sadece Türkiye'de değil, ABD'de de sorgulanıyor. ABD yapması gerekeni yapmadı. Kendi güvenirliklerini de yitirmelerine yol açtı. Sayın Obama'nın ikinci döneminin politikasızlık üretmesi ABD'de tepki oluşturdu. Yeni dönemde ümit ederiz ki, yeni ABD yönetimi Suriye'yi doğru okur, başta Türkiye olmak üzere iyi bir istişareyle yapılması gerekenler yapılır.

EL BAB OPERASYONU

El Bab'a gelene kadar farklı bir strateji vardı. Küçük yerleşim birimleri vardı, küçük öbekler halindeki DEAŞ vardı. El Bab'da bu bir şehir savaşına dönüşmeye başladı. Bizim için en büyük risk sivillerin yaşıyor olması. Yavaş ilerlemesinin en büyük sebebi, sadece DEAŞ olsaydı, şimdiye söküp atmıştık. Bu biraz harekatı yavaşlatan neden. Biri de hava şartları."

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Bakan, Işık, ABD'ye, Rest, Çekti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı