Haber Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 16:47
 
Bilişim Vadisi’nde Geleceğin Fabrikaları Konuşuldu
Geleceğin fabrikaları Future Factories Sanayide Dijital Dönüşüm sempozyumunda ele alındı.
Gebze Haberi
Bilişim Vadisi’nde Geleceğin Fabrikaları Konuşuldu

Gebze Bilişim Vadisi’nde 25-26 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen sempozyumda, “Dijital dönüşümünü tamamlamış ya da daha en baştan dijital dünyaya bağlı olacak biçimde kurulup inşa edilmiş ‘Geleceğin Fabrikası’ndan beklenen; üretimin uçtan uca bağlı ve gerçek-zamanlı haberleşen, makina-sistem-robotlardan oluşan hatlarda, kişisel taleplere de uygun biçimde insan faktöründen bağımsız gerçekleştirilebilmesidir. Bu, aynı hat üzerinde farklı ürünlerin ya da aynı ürünün farklı modellerinin üretilmesini de mümkün kılmalıdır.

İLK SEFERDE DOĞRU

Geleceğin fabrikası; yüksek kalitede ‘özelleştirilmiş ürün’ üretebilmelidir. Geleceğin fabrikasının ‘IT ve haberleşme altyapısı’, bilgiye anlık olarak her yerden erişilmesini, fabrikadaki üretimin dünyanın herhangi bir noktasından izlenip kontrol ve müdahalesini de mümkün kılmalıdır. Geleceğin fabrikasında; işletme sanal ortamda simüle edilerek ‘dijital ikiz’oluşturulur, üretimdeki (olası) darboğazlar daha oluşmadan ortadan kaldırılabilir. Ayrıca tasarım/simülasyon yazılımlarından da yararlanarak üretimin ek hata giderme ve onarım işlemlerine gerek bırakmadan ‘ilk seferde doğru’ yapılması ‘geleceğin fabrikasının’ vazgeçilmez kriterlerinden birisidir.

KESİNTİSİZ YAPILMALI

Geleceğin fabrikasında; makinalar, cihazlar, üretim hatlarının arasında ve hatta müşteri-tedarikçi-hizmet sağlayıcılar arasında entegrasyon sağlanmış olmalıdır. Geleceğin fabrikasında en alt katmanda sensörlerden başlayarak; kontrolörler, HMI –endüstriyel PC’ler, motor ve sürücüler, RFID cihazları, robot’lar (cobot ya da otonom),3D printer’lar, oradan üst katmanlara, SCADA, MES ve ERP sistemlerine kadar tüm katmanlar birbiri ile entegredir. Üretimin ‘sıfır duruş’ ilkesi odağında kesintisiz yapılması geleceğin fabrikasının olmazsa olmazıdır. Bu nedenle üretimden toplanan verilerin buluta aktarılarak bulut ortamında analiz programları ve uzman analizcilerle yorumlanıp anlamlandırılması ve sisteme yapılan geri bildirim ile olası arızaların ve duruşların önüne geçilmesi bu işletmelerin sürdürülebilir üretimini mümkün kılmaktadır.

DİSİPLİN MECBUR

Akıllı ve bağlantılı makinalar, otonom robotlar ve insanların birlikte çalışacağı geleceğin fabrikasında insan ve veri güvenliği de en üst düzeydedir. Siber güvenlik; mikro düzeyde akıllı ve bağlantılı nesnelerin, makro düzeyde ise fabrikanın sisteminin korunması şeklinde sağlanmıştır. Artırılmış gerçeklik uygulamaları; geleceğin fabrikalarında iş başı eğitiminin en önemli tekniklerinden birini oluşturmaktadır. Çalışanlar geleceğin fabrikasının gerektirdiği yeni bilgi ve becerileri yine bu akıllı ve bağlantılı üretim ortamının özellikleri sayesinde edinirler. Geleceğin fabrikasında; ürünlerin ve değer zincirinin daha karmaşık hale gelmesi takım halinde ve çok disiplinli çalışmayı mecbur kılar.

ADAPTE OLMAYI KOLAYLAŞTIRACAK

Geleceğin fabrikasını geleneksel olandan ayırt eden başlıca teknolojiler arasında; otonom robotlar (akıllı, bağlantılı ve öğrenen makineler); siber-fiziksel sistemler (simülasyon); dikey, yatay ve uçtan uca sistem entegrasyonları; endüstriyel internet (nesnelerin endüstriyel interneti); bulut bilişim (hizmetlerin interneti); katmanlı – eklemeli üretim (3 boyutlu yazıcılar); büyük veri ve analitikler; siber güvenlik; artırılmış gerçeklik (sanallaştırma) yer almaktadır. Sempozyumun amacı; bir yandan dünyadaki yeni üretim teknolojilerine ülke sanayicisinin adapte olmasını kolaylaştırmak ve geleceğin fabrikalarına giden yol haritalarını, yeni yatırımları, çözüm sunan doğru partnerlerle birlikte belirlemek, diğer yandan bu teknolojilerin ülkemizde üretilmesine katkı sunmaktır.” denildi.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilişim, Vadisi’nde, Geleceğin, Fabrikaları, Konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı