Haber Detayı
24 Kasım 2016 - Perşembe 09:05
 
CHP’Lİ TÖRK ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI!
Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Darıca Haberi
CHP’Lİ TÖRK ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI!

Öğretmenlik mesleğinin itibarının en alt düzeye indiğini, sadece iş garantisi nedeniyle tercih edildiği bir ülkede öğretmenlerin sorunlarını konuşurken, öğretmenlik mesleğinin sorunlarının da birlikte konuşulması ve çözümler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Törk açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

"Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir” anlayışı ile inşa ettiği eğitim sistemimiz ve bu sistemin baş tacı öğretmenlerimiz son yıllarda olduğu gibi bu yıl da 24 Kasım tarihini buruk bir şekilde karşılamaktadır.

 

Öğretmenler sadece bir meslek icra etmemekte, toplumun her bireyinin yaşamına, dolayısıyla geleceğe ve memlekete yön vermektedirler. Ancak eğitim sistemini 13 yılda 13 kez değiştiren ve yeni nesillerin özgür yurttaşlık bilincinden, bilimsel düşünen bireylerden oluşmasını engelleyerek; genç kuşakları yeniden kullaştırmayı, tebaa haline getirmeyi amaçlayan AKP iktidarı, eğitim sistemi ve öğretmenlerimizin önündeki büyük sorunlara yenilerini eklemiştir.

 

Öğretmenlerimizin ekonomik, iş ortamına bağlı sorunların yanında belki de en önemlisi iktidarın öğretmene karşı olan tutumudur. Öğretmenlere yönelik siyasi ve ideolojik baskılar, benden olanlar ve olmayanlar biçimindeki güçlü ayrım nedeniyle yüzbinlerce öğretmen öğrencisiz, binlerce öğrenci öğretmensiz kalıyor. Eğitim bekleyen çocuklarımız hak ettikleri nitelikte bir eğitim alamıyor.

 

Bugün ülkemizde bir taraftan binlerce öğretmenimiz atanmayı beklerken, diğer taraftan açığa alınarak mağdur edilen öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Üst üste yaşanan sınav rezaletleri ile insanımızın ülkeye ve geleceğe güveni ve eğitim sisteminden beklentileri azalmaktadır.

 

Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu bu acı tablo kader değildir. Geleceğe güçlü bir şekilde hazırlanmak, Türkiye'yi dünyada hak ettiği yere getirmek için bu tabloyu değiştirmek zorundayız. Büyük Atatürk "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder" diyor. Şanlı, yüksek bir millet olarak gelecekte var olmak için çağdaş, akılcı bir eğitim sistemi kurulması, ülkemizin geleceği ve emeğe olan saygı adına öğretmenlerimizin çalışma koşullarının düzenlenmesi, yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi gerekmektedir.

 

Bütün olumsuzluklara rağmen hala öğretmenlik mesleğinin temel değerlerini korumak için mücadele veren ve “ulusları kurtaranların yalnız ve ancak öğretmenler olduğu” gerçeğini bizlere öğreten Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında yürüyen tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor ve ellerinden öpüyorum.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’Lİ, TÖRK, ÖĞRETMENLERİ, UNUTMADI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı