Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 12:01
 
ÇİLER: 'BETON YIĞINLARINDA YAŞIYORUZ'
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Gebze Ticaret Odası’nda ‘Küresel İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler’ konuşuldu.
Gebze Haberi
ÇİLER: 'BETON YIĞINLARINDA YAŞIYORUZ'

Gebze Ticaret Odası (GTO) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gebze Temsilcilikleri işbirliği ile GTO Meclis salonunda Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun katılımı ile ‘Küresel İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler’ konulu seminer düzenlendi. Düzenlenen seminere Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı, İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Özhan Aşkın Öztürk, Darıca Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Törk, İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı,

YÖNETMEYE TALİP OLANLAR GELMELİ

Düzenlenen seminerin açılış konuşmasını İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı yaptı. Kadı, “Konuştuğumuz konularla gündem yaratma peşindeyiz. Küresel ısınma, dünyanın var oluşundan beri insanın ya da canlının yaşayışını etkileyen bir unsur olmuştur. Bilimsel anlamda birilerinin dur demesi gerçeğinden yola çıkarak bir çalışma yapma gereği duyduk.  Daha önce afet yönetimi konusunda olduğu gibi, gündem yaratacak ve gerçekten önem verilmesi gereken konuları sizlerin huzuruna getiriyoruz. Gebze’nin geleceği ile konuşulduğu yerlere, Gebze’nin geleceğini yönetmeye talip olanların gelmesi gerekir. Hepinize Gebze’yi sahiplendiğiniz için teşekkür ederim.” diye konuştu.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ OLMALIYIZ

İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı’nın ardından GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler bir konuşma yaptı. Başkan Çiler, “Paydaşlarımızla bu kentin gelişmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Sosyal ve kültürel alanlarda da ‘Gebze için neler yapabiliriz’ sorusunu paydaşlarımızla konuşuyoruz. Eğer biz çevreye zarar verirsek o çevre intikamını alacak bizden. Küresel ısınma özellikle son yıllarda konuşulmaya başlandı. Hatta uzmanlar Ağustos’ta kar yağarsa şaşırmayın diyorlar. Dünyanın giderek ısındığı konusunda ortak bir görüş var. Kentler önemli birer üretim ve tüketim merkezi. Her sorunun çözümü olmak zorundayız.

BETON YIĞINLARINDA YAŞIYORUZ

Bu yerel seçimler çok önemli. Seçimde size gelen herkese oyunuzu vermeyin. Size proje ile gelenlere oyunuzu verin. Bu bölgenin ve ülkenin gelişmesi demek söz sahibi olmamız demektir. Takım tutar gibi parti tutulmaz. Beton yığınları içinde yaşıyoruz. Akıllı şehir kavramı hayatımıza geliyor. Yaşadığımız kentte almamız gereken nefesi alabiliyor muyuz? Şimdiden gelecek nesile iyi bir kent, yaşanacak bir yer bırakacaksak Miktad hocamız gibi hocalarımızı dinlemeliyiz. Seminerimize katılımlarını esirgemeyen Kaymakamımıza ve Gebze Teknik Üniversitesi temsilcilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

GEBZE’DE ÖLÇÜM İSTASYONU YOK

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’in ardından İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konuştu. Prof. Dr. Kadıoğlu, “Biz hava bedava olduğu için kıymetini pek anlamıyoruz. Hava sonsuz bir şeymiş gibi bir şey düşünüyoruz. Türkiye’de çok doğru bilinen yanlışlar var. Dağda yükseldikçe havada oksijen azalıyor. Soğan kabuğu gibi ince bir hava tabakamız var dünya sınırlarında.

KARBON DÖNGÜSÜNÜ BOZDUK

İklim değişikliği Türkiye’de ve dünyada kutuptaki kutup ayılarının problemi değil. Henüz daha farkına varmadık. İklim değişikliği sera gazlarının artışından kaynaklanıyor. Gebze’de hava kirliliği ölçüm istasyonu yok. Bu istasyonun ölçtüğü şeyler aynı zamanda sera gazları. Sera gazları bizim ikinci güneşimiz. Şu anda bin kat daha hızlı ısındık. Bu kadar hızlı olduğu için ekolojik denge buna ayak uyduramadı ve bir yok oluş var. Sera gazları yüzde 80 sanayiden, yüzde 20 de arazi örtüsünün değiştirilmesinden kaynaklanıyor. Biz karbon döngüsünü bozduk. Bunların sonucunda suyun döngüsü de bozuluyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARAZİ PLANI YAPILMALI

Dünyanın yaşı 4.6 milyar. Dünyanın yaşı 46 yıl olsa. İnsan 4 saat önce gelmiş, son 1 dakikada sanayi devrimini yapmış ve ormanları yok etmiş. Tüm bunların sonunda ısınıyoruz. Isınmanın Türkiye’de 4 dereceyi bulması bekleniyor. Bu rakamlar insanlık için büyük bir derece. İklim değişikliğine dair arazi planlaması yapmayı Türkiye akıl edemiyor. Isınırken yağışımız da azalıyor. Tamamen kuraklaşıp çöle doğru gidiyoruz. Kışın Ege ve Akdeniz’in kurak olması çok tehlikeli. Buna da kış kuraklığı deniyor. Bu bölgelerde kışın yağış olmaması büyük bir problem.

KUŞLAR YOK OLACAK

Bizim en büyük sorunumuz kar kuraklığı. Kar yağıyor ama yere ulaşamıyor. Binayla kaplı su geçirmez alanlar arttıkça kar yerine yağmur yağıyor. Kent ısı adası arttıkça ölümlerde artışlar oluyor. Havada bütün yağış kar olarak başlar. Daha sonra yağmura dönüşür. Yağmur olarak da ulaşmazsa buharlaşır. Isınma su seviyesini de yükseltiyor. Kuş türlerinde kitlesel yok oluşlar var. Bunlar küresel ısınmaların sonuçları. İlerleyen zamanlarda küçük kuşlarda kitlesel yok oluşlar olacak.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından seminer çıkışında katılımcılara İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun ‘Afet Affetmez’ kitabı hediye edildi.

 

HABER: KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİLER:, 'BETON, YIĞINLARINDA, YAŞIYORUZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı