Haber Detayı
22 Ekim 2016 - Cumartesi 16:17
 
Çipli kimlik kartları 2017'de tüm illerde dağıtılacak...
Halen 10 ilde devam eden yeni kimlik kartı başvuru ve dağıtımına 2017'de tüm illerde başlanacak. Kimlik paylaşım sistemine entegre çalışan uygulamalarda, çipli kimlikler yaygınlaşmadan önce gerekli değişiklikler de yapılacak.
- Haberi
Çipli kimlik kartları 2017'de tüm illerde dağıtılacak...

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden AA muhabirlerine  yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı"na ilişkin yasal  düzenlemenin 27 Ocak 2016'da yürürlüğe girdiği ve kimlik kartlarının 14 Mart  2016'da Kırıkkale'de dağıtımına başlandığı hatırlatıldı.
Yeni kimlik kartlarıyla ilgili yürütülen çalışmalarda halen 10 ilde  devam eden başvuru kabul ve dağıtım işlemleri, 2017'de tüm illeri kapsayacak  şekilde genişletilecek.
Yeni kimlik kartlarının dağıtımının başlamasıyla çipli kimlik sahibi  vatandaşların bazı kamu kurumlarındaki işlemleri sırasında sorun yaşadığı, çözümü  için istenen bilgilerin ise yeni kimlik kartlarının üzerinde yazdığı şekliyle  düzenleneceği belirtildi.
Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus kayıt  sisteminden yararlanan tüm kurumların vatandaşlardan istediği kimlik doğrulama  bilgilerinin, yeni kimlik kartlarında yer alan verilere göre yapılmasını istedi.

Nüfus cüzdanı ile çipli kimlik kartı üzerinde yer alan bilgilerdeki  farklılıkların dikkate alınmadığı, kurumlar tarafından istenilen bilgi ve  belgelerde sadece nüfus cüzdanına göre bilgi ve belge istendiği belirtilen  açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"Kimlik paylaşım sistemi hizmeti kullanan kurumların kendi  uygulamalarında yeni kimlik kartına uygunluğu daha önce bildirilmiş olan çıktı  parametrelerine göre değişiklikleri gerçekleştirmedikleri, bu nedenlerle kimlik  kartı alan vatandaşların sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir.
Gerekli hassasiyetin gösterilerek, istenilen bilgi ve belgelerin yeni  kimlik kartları üzerindeki bilgileri dikkate alarak düzenlenmesi, kimlik paylaşım  sistemine entegre çalışan uygulamalarda ülke genelinde yaygınlaştırmaya  başlamadan önce gerekli değişikliklerin ivedilikle yapılması önem arz  etmektedir."
 

YENİ VE ESKİ KİMLİKLER ARASINDAKİ FARKLAR
Yeni çipli kimlik kartları ile eski nüfus cüzdanları  karşılaştırıldığında; "seri no, TC kimlik no, soyadı, adı, doğum tarihi, baba  adı, ana adı" gibi bilgiler her iki kartta da yer alıyor.
Yeni kimlik kartlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle kart  üzerine yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise "önceki soyadı, doğum yeri, medeni  hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no),  veriliş nedeni, veriliş tarihi" şeklinde sıralanıyor.
Nüfus cüzdanlarında bulunmayan, ancak yeni kimlik kartı üzerinde ve  çipte "geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza"  bilgileri de yer alıyor.
"Cüzdanın verildiği yer" bilgisi ise yeni kimlik kartlarında  bulunmuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çipli, kimlik, kartları, 2017'de, tüm, illerde, dağıtılacak...,
Yorumlar
Haber Yazılımı