Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:19
 
Çocuklar ‘Trafik bilinci’ için ödüllendirildi!
İçişleri Bakanlığı tarafından; trafik kurallarına riayet etme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla uygulamaya konulan “Dikkat Sizden Notlar Bizden” projesi kapsamında bisiklet almaya hak kazananlara bisikletleri, Vali Hüseyin Aksoy tarafından verildi.
Kocaeli Haberi
Çocuklar ‘Trafik bilinci’ için ödüllendirildi!

İçişleri Bakanlığı tarafından; trafik kurallarına riayet etme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla uygulamaya konulan “Dikkat Sizden Notlar Bizden” projesi kapsamında bisiklet almaya hak kazananlara bisikletleri, Vali Hüseyin Aksoy tarafından verildi. Bisiklet Dağıtım Törenine; Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İlçe Jandarma komutanları, hak sahipleri ve aileleri katıldı.

TRAFİK KAZALARI EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Vali Hüseyin Aksoy konuştu. Aksoy yaptığı konuşmada; “Değerli katılımcılar, bugün trafik güvenliği ile ilgili İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde gerçekleştirilen bir projede hediye almayı hak kazanan çocuklarımıza hediyelerini takdim etmek üzere bir aradayız. Türkiye’nin en önemli konularının başında trafik gelmektedir. Trafik kazalarında çok sayıda insanımızı kaybediyoruz. Can ve mal kayıplarına neden olan trafik kazaları günümüzün en önemli sorunlarından biri olarak devam ediyor. Bu sorunları hafifletmek, en aza indirmek adına İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerimizde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. İlk yapılan gerek jandarmada gerekse emniyette trafik şubesinde çalışan personelimizin sayısının arttırılması olmuştur. Hem emniyet hem de jandarma teşkilatımızda yeni görevlendirilen polis ve jandarmalarla trafikteki görevli ve araç sayımız artmıştır. Özellikle Kocaeli’nde de gerek Emniyet teşkilatımız, gerekse Jandarma teşkilatımız büyük bir gayret içerisinde trafik kazalarının oluşmaması, önlenmesi ve bu alanda diğer eğitici çalışmalar hususunda büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda en duyarlı olan, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız, gençlerimiz onların bu alandaki duyarlılıkları trafik kazalarını önlemede oldukça fazla bir katkı sağlayacaktır. Bu yönüyle çocuklarımızın içerisinde yer aldığı bir projede Türkiye geneli olarak hayata geçirilme noktasında belirli çalışmalar yapıldı ve bugün de bu çalışmalardan dolayı hediye almaya hak kazanan çocuklarımıza hediyelerini takdim edeceğiz.

AMACIMIZ CEZA DEĞİL, SUÇLARI ÖNLEMEK

Değerli katılımcılar trafikte görevli polis ve jandarmamızın dışında bütün emniyet teşkilatımıza ve jandarma teşkilatımıza üç önemli suç türünde ceza tutanağı yazma yetkisi verildi. Bunlar; araç kullanırken cep telefonuyla konuşma, emniyet kemeri takmama ve makas diye tabir ettiğimiz trafik şeritleri ihlali durumunda ister görevli olsun ister istirahatte olsun bütün emniyet ve jandarma teşkilatımız ceza tutanağı kesmekte ve bunlarla ilgili işlemlerde devam etmektedir. Buradaki amacımız ceza kesmek değil, amacımız; bu tür suçları önlemek ve trafik kazalarını mümkün olduğu kadar en aza indirebilmektir. Bu yönde çalışmalar büyük bir gayretle bundan sonra da devam edecektir. Bu yıl “Öncelik Yayaların” adlı önemli bir çalışma başlatıldı ve bu konuda yayalar olduğu takdirde önceliğin yayalara verilmesi konusunda gerek kavşaklardaki yaya geçitlerinin işaretlenmesinde önemli çalışmalar yapıldı gerekse eğitim alanında önemli faaliyetler gerçekleştirildi. Bu konuda herkese önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Trafikle mücadeleyi sadece emniyet ve jandarmamızdan beklemek yeterli değil, bu konuda sürücü olarak, yaya olarak hepimizin de uyması gereken kurallar ve davranışlar var. Bu yönüyle baktığımızda hepimizin trafik kurallarına azami ölçüde riayet etmesi bu tür trafik kazalarının oluşmaması bakımından da önem arz etmektedir. Bugün hediye almayı hak kazanan çocuklarımızı kutluyorum, onları destekleyen değerli ailelerini kutluyorum. Bu yönde özel gayret gösteren, bu projenin Kocaeli’de hayata geçirilmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, kazasız günler diliyorum” dedi. 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, İçişleri Bakanlığı tarafından, sürücülerin trafik kurallarına uymaları, trafik işaret ve işaretçilerine riayet etmeleri konusunda farkındalık yaratılması, çocuklara trafik bilinci ve kültürünün yerleştirilmesi amacıyla uygulamaya konulan 'Bu Yolda Hep Birlikteyiz' projesinin devamı olan 'Dikkat Sizden Notlar Bizden' projesi kapsamında bisiklet almaya hak kazanan; Gülşen Günsevinç, Nisa Şen, Miraç Arda Özgül, Seyit Emir Aydemir ve Tuna Özcan’a bisikletlerini verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuklar, ‘Trafik, bilinci’, için, ödüllendirildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı