Haber Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 11:35
 
Darıca Sahilini Kirleten Gemiye Ceza!
Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada, Darıca sahilini kirleten geminin tespit edilip, gerekli cezai işlemlerin başlatıldığı belirtildi.
Darıca Haberi
Darıca Sahilini Kirleten Gemiye Ceza!

Valilikten yapılan açıklamada, “İlimiz Darıca İlçesi Yalı Mahallesinde yer alan Darıca Vapur İskelesi civarında 05/11/2018 tarihi itibariyle deniz kirliliği gözlenmiş olup, yaşanan kirlilik ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından temizlik çalışması başlatılmış akabinde, kayalık alanda gözlenen kirliliğin temizlenmesi amacıyla yetkili temizlik firması görevlendirilmiştir. Tüm temizlik çalışmaları titizlikle gerçekleştirilmiştir.

TÜBİTAK MAM’A GÖNDERİLDİ

Söz konusu kirliliğe sebebiyet veren geminin bulunması amacıyla, kirlilik mahallinden ve kirlenmeden sorumlu olduğu düşünülen Yalova İli Altınova İlçesinde tersaneler mahallinde bakım/onarımda olan geminin yakıt ve slaç tanklarından numuneler alınmıştır. Alınan numunelerin TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Laboratuvarında yapılan parmak izi analiz sonuçlarında kirliliğin gözlendiği bölgeden alınan atık numunesiyle gemiden alınan numunelerin bir biriyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından gerçekleştirilen titiz incelemeler sonucu; Darıca Vapur İskelesi civarında gözlenen deniz kirliliğine sebep olan gemi tespit edilmiştir. Denizi kirleten gemiye idari yaptırım uygulanması için yetkili idarece gerekli işlemler başlatılmıştır. Temizlik çalışmaları sonucu oluşan tüm masraflar kirleten gemi yetkililerinden tazmin edilecektir. Bununla beraber TCK uyarınca gerekli takibatın yapılması hususunda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darıca, Sahilini, Kirleten, Gemiye, Ceza!,
Yorumlar
Haber Yazılımı