Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 10:43
 
DEMİRCİ BASINI BİLGİLENDİRDİ
Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, dün Çayırova Belediyesi kasım ayı meclis oturumunun ardından meclisi takip eden gazetecilere bir değerlendirmede bulundu.
Çayırova Haberi
DEMİRCİ BASINI BİLGİLENDİRDİ

Çayırova Eme ve İnönü Mahalleleri’nde yaşanan konuyla ilgili olarak Başkan Demirci, “Bugün normal şartlarda Emek Mahallesi’nde inşaat yapmaya kalktığın zaman, bir müteahhit girdiğinde oraya oran yüzde 25 ile 30 arasında. Biz 35 ile 40 arası diyoruz. 35’i taahhüt ettik. İmarda böyle bir yetki bizde olmadığı için, yukarıdan aldığımız yanıta göre de bu oranı yükseltmeye çalışacağız.

BAKANLIKTAN YAZI BEKLİYORUZ

10 kat 20 kat yapalım, 3 bin daire olan yere 30 bin daire yapalım gibi hüküm verme durumumuz yok. Bir ay önce bu arkadaşlarımızla konuştuk ve belli bir noktaya geldik. Bakanlıkla yazışmalarda bulunduk, onun da sonuna geldik. Ama geçen hafta muhalefetin karışmasıyla birlikte arkadaşları tekrar ayaklandırdılar. Sonuçta biz bu arkadaşlarımızla gidip yerinde görüştük. Ne verilip alınacağına dair resmi ve gayri resmi izah ettik. ‘Bakanlıktan gelecek cevap yazısını bekleyelim’ dedik, beklerken bu olayları çıkarttılar. Mahalledeki toplantı sonrası arkadaşlar buraya geldi.

İŞİ BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bütün her şey olumlu giderken birden ters döndü. Niye ters döndü? Siz de şahit oldunuz burada. Muhalefetin işleri karıştırmasından dolayı. Buradan hala prim çıkartmaya uğraşıyorlar. Vatandaşın üzerinden siyaset yapmaya çalışıyorlar ama milletin malı, canı var orada. Biz bu sorunun çözülmesi için uğraşırken siyasete onlar da alet oldular. Birkaç tane marjinal arkadaşlar var içlerinde. İşi bozmaya çalışıyorlar ama bizim derdimiz de işi bitirmek ve işin de sonuna geldik. Burası adamların tapulu yerleri. Onun haricinde tapusuz olanlara bile yer vermeye çalışıyoruz. Adam gecekondu yapmış oraya.

HER ŞEY OLUMLU GİDİYORUZ

Toplu konut adı altında orayı toparlamak amacındayız. Her şey olumlu giderken, her şey bitmiş durumdayken siyaset yapmak adına adamları karşımıza dikiyorlar. Ama biz her zaman söylediğim gibi, vatandaşın yanındayız. Vatandaşın hakkını hukukunu kimseye çiğnetmeyiz. Bu adamlara da malzeme yaptırmayıp bu işi çözeceğiz. Bütün mesele budur. Teklifimiz Yüzde 35-45 arası. Adamların yerine, arsanın şekline göre değişir. Bunun yol kenarı var, ortası var. Buna göre bir ayar yapılacak. Bunu zaten devlet yapacak, yukarısı yapacak. Biz yapmayacağız.

HÜKÜM VERME DURUMUMUZ YOK

Yani yüzde 40’a kadar, orada adamların ne alıp ne vereceği tarafımızdan söylendi. Kesin mi, kesin değil. Çünkü tapusu olmayan vatandaşlar var burada. Onlara da daire, bunların içinden verilecek. Onun için o artışın sebebi o. Bugün normal şartlarda Emek Mahallesi’nde inşaat yapmaya kalktığın zaman, bir müteahhit girdiğinde oraya verilen oran yüzde 25 ile 30 arasında. Biz 35 ile 40 arası diyoruz. 35’i taahhüt ettik. İmarda böyle bir yetki bizde olmadığı için, yukarıdan aldığımız yanıta göre de bu oranı yükseltmeye çalışacağız. ‘10 kat 20 kat yapalım, 3 bin daire olan yere 30 bin daire yapalım’ gibi hüküm verme durumumuz yok.

DİYALOG HALİNDEYİZ

Bu da, tapusuz olan vatandaşların tespitinin yapılıp onların üzerine konulması ile yapılacak, vaziyet bu. Sistem bu. Resmi bir şey yok ama son konuştuğumuz konu bu. Ankara ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bu işi neticelendirmek için diyalog halindeyiz. Bunun bakanlığın cevabını bekliyorduk. Ama yine her zamanki gibi, CHP’nin her zaman yaptığı gibi, alışık bu işlere CHP, bir şeyi bozmak için bire bir bu adamlar. Allah bunları bu iş için yaratmış. 80 yıldır bu işi yapıyorlar ve bu konuda da ustalar. Kabul etmek lazım.

HASTAYDIM GELEMEDİM

 Bakanlıktan yazı A şıkkıyla gelse de, B şıkkıyla gelse de çözeceğiz. Bu işle ben de uğraşmak istemiyorum.” diyen Demirci geçen haftaki meclise gelmemesiyle ilgili olarak, “Hastaydım. Yatıyordum. Gribim. Halen daha düzelmedim. Bugün de yataktan kalktım geldim. İnsan hasta olamaz mı ya. Bir de böyle bir konu yoktu. Geçen hafta vatandaşların meclise geleceğine dair bir konu yoktu. Bilseydim bu kadar olacak, serumu takar gelirdim yine yani. Gene bir sıkıntı yok. Vatandaşlara bugün başka yarın başka demiyoruz ki. O gün ne dediysek, bugün de onu diyorum. Dışarıda vatandaşlar, gene aynısını söyleyeceğim.

CHP’LİLER SIKINTIMIZ VAR

Buradaki sistem şu. Buradaki CHP’li meclis üyesi arkadaşlarla sıkıntımız var. Siyaset yapalım, gündem olalım, Çayırova gitsin. Türkiye’nin büyük bir ölçeğini, küçük olarak görüyorlar. Orada TBMM’de nasıl yapıyorlarsa, ‘AK Parti yapmasın, memleket elden gitsin’ diyorlarsa, adamların derdi bu. İyi olan şeyler için öyle, burada da bizim için böyle. İyi bir şeyler yapalım, derdinde değil. Vatandaş sokakta sürünüyor, derdinde değil. ‘Biz bu işi karıştıralım. Bu iş bozulsun. AK Parti kötü olsun. Çayırova Belediyesi kötü olsun.’ Adamların sıkıntısı bu. Bu işi çok iyi yapıyorlar.

25 YILLIK SORUNU ÇÖZDÜK

Şekerpınar’da da aynısı oldu. 25 senelik meseleyi çözdük. Türkiye’de belki de ilktir yani. 6 bin kişiden bir tane mahkeme yok. Dört işlem yanlış yapılmış. Dördünde de vatandaşa, ‘Verin mahkemeye biz çözelim’ dedik. Öyle yaptık. 25 senelik meseleyi çözen adam, yönetim olarak bunu mu çözemeyeceğiz?” dedi. Emek ve İnönü Mahalleleri’ndeki asayiş sorunu ile ilgili Başkan Demirci, “49, 50, 51, 52 sokaklara şimdi bakacağım. Varsa ciddi sorunlar, basının önünde söz veriyorum. Ben orada hizmetler olduğunu biliyorum. Vatandaş, bir kısım sokağa girilmediğini söylüyor.

ÖRNEK İLÇE OLUYOR

O sokağa da gireceğiz. Biz devletiz, ne demek ya. Her yere gireceğiz. Temizliği de yaparız, her türlü temizliği de yaparız. Hırsızı da varsa temizleriz, arsızı da varsa temizleriz. Öyle üç kuruşa beş köfte yok. Burası muz cumhuriyeti değil. Çayırova eski Çayırova değil. Allah’ın izniyle bakın. 3.5 senede, 25 senede yapılmayacak yatırımları yapıyoruz. Çayırova, Kocaeli’nin ilk üçüne girmek üzere ve sokacağız da. Çayırova örnek bir ilçe oluyor artık. Onunla ilgili, bu bozuk para işleriyle bizi dövmeye kalkanlar avucunu yalar. Her bir şekilde bu işi de çözeceğiz. Buranın bütün hizmetlerini yapacağız arkadaşlar.

CHP ILIMLI SİYASET YAPMALI

Çayırova girişinin orası. Müteahhidin bize verdiği söze atfen, 40-45 gün içerisinde bitecek. Anibal Kavşağı zaten açılmıştı. Diğeri de bir ay sürmeyecek. Dörtte üçü bitti zaten. Girişi var, düzenlemeler var. Onlar yapılacak. Çayırova’nın girişi çıkışı değişiyor. Yan yol tekrar E5’e kayıyor. Çok güzel bir proje. 50 trilyona yakın bir proje. Çayırova’da işler güzel arkadaşlar. Sadece biraz daha iyi gitmesi için CHP’nin biraz daha ılımlı siyaset yapması lazım. AK Parti üzerinden, Çayırova Belediyesi üzerinden, vatandaş üzerinden. Bize yaptığı her tampon, vatandaşa değiyor.” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEMİRCİ, BASINI, BİLGİLENDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı